Polityka

warning: Creating default object from empty value in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Yellow vests first!

Zaczęło się całkiem „niewinnie” – w trosce o środowisko naturalne ( i poprawę kondycji budżetu) ogłoszono wzrost akcyzy na olej napędowy, co dla wielu Francuzów mieszkających na prowincji, zmuszonych do jazdy starymi dieslami „za robotą” stało się punktem zapalnym wystąpień przeciw politykom i sprzeciwem wobec coraz bardziej kosztownym warunkom życia. Na początku mówiono jedynie o incydentach, potem o protestach, a dziś na paskach Euronews pisze się, że Francja znalazła się na krawędzi, że to już wygląda jak początek rewolucji. Zapytacie - a co nas to obchodzi? To złe pytanie…

Widziane z leżaka…wino, ser i kupa zabytków

„Tourists invasion go home” – to jeden z napisów jakie na transparentach wywieszają zdesperowani mieszkańcy Barcelony – jednego z najbardziej zadeptywanych miast w Europie przez turystów, z coraz większym akcentem na turystów z Azji. Papież Franciszek użył kiedyś określenia „ bezpłodna staruszka”. Europa dziś ma coraz mniejszy wpływ na światowy PKB ( już tylko 25 %), innowacje ( 3-4 %), dzietność ( raptem 500 mln.) i duchowość ( zostały już tylko prawa człowieka). Co dalej z Europą?...

Persona non grata…

Żeby zrozumieć, dlaczego politycy USA nie odpuszczają ustawie o IPN, warto wrócić do „ Plus-Minus” z początku lutego i rozmowy z historykiem Philipem-Earlem-Steele…

Polska

I jedna tylko uwaga: Polonia amerykańska to 10 mln. osób, ale tylko ok.670 tys. posługuje się jez. polskim na co dzień i stąd zapewne ta liczba pada z ust amerykańskiego historyka.

Dobra zmiana w Miastku…

Jak to możliwe, że obecnej władzy poparcie nie spada, a rośnie (wzrost o 10 %)? Odpowiedzi na to pytanie szukał wraz z zespołem dr hab. M. Gdula. Co do jednego suweren jest jednak zgodny …

Miastko

Pro-life , ale bez … wysiłku

To (na szczęście) cały czas dopiero początek wakacji – nad Bałtykiem urlopowicze wstają coraz wcześniej (palikowanie plaży), troski i kłopoty zostały w domu, ale przecież wszystko co dobre, szybko się kończy. A gdy tylko dzieciaki znów wrócą do szkół, temat powróci zupełnie na poważnie, bo oto do Sejmu wpłynęło 500 tys. podpisów ( wymagane jest 100 tysięcy, ale wielokrotność tej liczby świadczy zwykle o sile nacisku społecznego) o całkowitym zakazie aborcji i tym samym odstąpieniu od wypracowanego w latach 90-tych ub. wieku kompromisu.
*

Uległość...

„Duma i Wściekłość” została napisana w 2001 roku przez włoską dziennikarkę Orianę Fallaci w reakcji na zamachy terrorystyczne 11 września. „Uległość” Michela Houellbecq’a ukazała się w dniu zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”. Potem była próba zamachu na Stadionie Narodowym w Paryżu, która choć na szczęście nieudana, kosztowała życie ponad 130 osób zabitych w trakcie koncertu i podczas kolacji w restauracji. Zanim doszło do rytualnego obmycia stóp przez głowę Kościoła katolickiego imigrantom, były jeszcze bardziej i mniej spektakularne zamachy z tym najgłośniejszym, w stolicy Belgii...

*

Najmłodszy patron Europy (i świata)...

Polska nie zawsze musi być w ogonie i na dowód tego dzień 29.02 został ogłoszony przez grupę artystyczną „Zofia Dolna & synowie” dniem imienin św. Prekariusza, patrona tymczasowych pracowników. Huczne obchody będą miały miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pora zatem aby przybliżyć genezę święta najmłodszego świętego XXI wieku...

*

Co nas kręci, co nas podnieca?

Od niemal dwóch tygodni wielcy i mali Rejtanowie rozdzierają koszule w obronie Trybunału, czyli jak twierdzą inni, w obronie status quo. Wojna domowa u bram! – Krzyczą trybuni ludowi, których czas już przeminął. Gorszy sort – wołają ci, co stali tam, gdzie zawsze, pozostali stali tam gdzie ZOMO, a wcześniej Gestapo. A, co robi milcząca większość ?– Po prostu żyje, ciuła, wiąże koniec z końcem, liczy i się... pakuje, ale to tylko ci, którym państwo/ojczyna oferuje mniej niż zero, czyli na rok 2016 będzie ich ca’ 600 tysięcy.
*

Ukochany kraj...

Ukochany kraj,

umiłowany kraj,

ukochane i miasta, i wioski,

ukochany kraj,

umiłowany kraj,

ukochany, jedyny, nasz, polski”. / zespół Mazowsze/

Żółta kartka

„A ty całuj mnie to taka piękna gra…” śpiewał Paweł Kukiz ( rocznik 63), a my zagraliśmy w tę grę, z początku nieśmiało, bo nawet sam czarny koń tych wyborów miał obawy, czy zbierze owe 100 tys. podpisów ( dziś już widać po plejadzie kandydatów, ze próg powinien być podniesiony do 300 tys.), ale z upływem czasu coraz chętniej oswajaliśmy się z myślą, że rzeczywiście - niech nas nasza klasa polityczna pocałuje w d…

Syndicate content