Panie i Panowie - Gwiazdy muzyki klasycznej w Falenicy !

7 września o godz. 19.00 przed kościołem w Falenicy, zaproszeni przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne, goście zagrają repertuar klasyczny. Będą to dwa koncerty grosso Haendla, koncerty na obój d-moll A.Marcello i T. Albinoniego oraz arię z III suity orkiestrowej Bacha.
***
Wystąpią artyści wielkiego formatu ( brawo! FTK):
Tytus Wojnowicz ( ur. 1965) wykonuje różnorodną muzykę - od klasycznej, poprzez filmową aż po etniczną. Oboista w swojej muzyce utworom klasycznym nadaje wyjątkowe, nowoczesne brzmienie, łączy elementy muzyki poważnej i popowej .
***
"Concerto Avenna" ma w swoim repertuarze ponad 120 utworów muzyki barokowej, w tym dzieła włoskiego baroku (Vivaldi, Corelli, Albinoni, Locatelli), dzieła Haendla i Bacha, a także utwory polskiego baroku.
***
Tak więc, łapiemy oddech po Wawerskim Spotkaniu Kabaretowym i stawiamy się tłumnie na koncercie gwiazd – naprawdę warto!
Oby tylko pogoda była w tym dniu łaskawa :).
***
Zdjęcie : ostatnia płyta T. Wojnowicza do posłuchania w e:sklepie - merlin.pl - Spodoba się wszystkim tym, którzy do muzyki poważnej podchodzili dotąd z rezerwą.

Odpowiedzi

Warto przypomnieć również mistrzów

Bach i Handel to dwaj giganci baroku.

Kto wychował się na AC/DC, czy wcześniejszym Led Zeppelin
nie może ich nie lubić:-).

Georg Friedrich Handel to Europejczyk w każdym calu – tworzył na dworach najmożniejszych z możnych, na koniec przyjął obywatelstwo angielskie ( stąd pisane z angielska Haendel). Muzyka Haendla jest delikatna i potężna zarazem, kipiąca życiem i energią. Potrafi być także niezwykle dramatyczna, o czym świadczą wspaniałe arie takie jak Cara Sposa z Rinalda (1711).

Haendel był także mistrzem gry na organach. Za jego czasów w Niemczech melomani marzyli o "pojedynku" Haendla z Bachem, mającym polegać na opracowywaniu tematów muzycznych. Geniusze nigdy się nie spotkali (były czynione starania ku temu przez Bacha, który zaangażował do tej sprawy swego syna Wilhelma Friedemanna). Wiadomo jednak, że nawet dla Bacha Haendel byłby groźnym "przeciwnikiem", ponieważ miał ogromną łatwość przetwarzania tematów muzycznych i improwizacji na tym instrumencie (partytury pełne są określeń ad libitum).

W tym sensie życie barokowych organistów i klawesynistów podobne było do życia jazzmanów.
Haendel był sławny za życia w całej Europie i sława ta nie zgasła nigdy. W Niemczech jedynie Georg Philipp Telemann uchodził za lepszego od niego kompozytora, a w Italii nie zapomniano jego oper i Dixit Dominus. Haendel zajmuje dziś pozycję narodowego kompozytora brytyjskiego obok Henry'ego Purcella . Jako człowiek Haendel odznaczał się wielkim poczuciem humoru i dystansem wobec otaczającego go świata. Nigdy się nie ożenił, choć interesował się płcią piękną. Był wielkim smakoszem życia, wina i jedzenia. Na jego pogrzebie było 3.000 osób.

Źródło: Wikipedia

Pozdro,