17 worków…

Piękną mamy jesień, ale jakakolwiek by ona nie była to zawsze jest o tej porze roku jest problem z tzw. odpadami zielonymi. Jak duży to problem wiedzą wszyscy ci, którzy mieszkają w otoczeniu drzew.
Wprowadzona ustawa śmieciowa ma załatwić i ten problem, chociaż wielu z nas ma zamiłowanie do tzw. zadymiania sąsiadów – możliwość odbioru liści i gałęzi miała ten „proceder” skutecznie ograniczyć - jednak nadal jeszcze problem niechcianych liści dotyka mieszkańców stolicy.
*

Znajoma mieszkając na „prowincji” Łomianek jest zachwycona wdrożeniem ustawy śmieciowej – do tej pory musiała sobie jakoś radzić. To „jakoś” oznaczało w praktyce wywożenie worków z trawą, potem liści pod odsłoną późnego wieczora na wał, do lasu, do …rowu. Również palenie ognisk na działkach to był częsty proceder. Teraz ten problem zniknął – gmina Łomianki zaproponowała, że nie tylko zabierze odpady komunalne z obszernych pojemników (nie worków), odpady segregowane i zielone raz w miesiącu, ale też wyznaczyła składowisko starych farb, olejów, żarówek i tego, co nie kwalifikuje się do żadnej z ww. grup odpadów. Moja znajoma wystawiła…17 worków liści i gałęzi.

Tymczasem Wawer i cała zielona stolica musi sobie nadal radzić i zapewne radzi sobie tak, jak wcześniej moja znajoma spod Łomiańskiej wsi. Co prawda Wawer kilka lat wstecz starał się pomóc mieszkańcom, ale szybko zrezygnował, kiedy to była już p. naczelnik Wydz. Ochrony środowiska stwierdziła, że mieszkańcy grabili działki …leśne.

Obecnie pozostało nam czekać na miesiąc luty ( do tego czasu opanujemy problem liści we własnym zakresie), kiedy to kończy się okres pomostowy, ale też wszystko wskazuje na to, że sam p. Premier będzie pochylał się nad śmieciami w stolicy. Miasto bowiem, zarzuca stronniczość i żąda wyłączenia ze sprawy wszystkich sędziów, w tym prezesa Krajowej Izby Odwoławczej, a w tej sytuacji do gry musi wkroczyć sam prezes Rady Ministrów. Wszystko dlatego, że jedynym kryterium była cena. Czy tak było również w Łomiankach tego nie wiem, ale trochę nie ufam wygranym, że będą gotowi tak nas obsługiwać jak w tej podwarszawskiej gminie.