23-ch sprawiedliwych …

Wielkim sukcesem zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące statutu dzielnic w naszym pięknym grodzie. Na tle innych dzielnic zielony Wawer wypadł REWELACYJNIE!
W konsultacjach wzięło udział aż 23 mieszkańców dzielnicy, podczas gdy w innych dzielnicach średnio swoje uwagi zgłosiło po 5 osób. Co tak poruszyło Wawerczyków i dlaczego wypadliśmy tak dobrze, i czy mogliśmy wypaść jeszcze lepiej?...

*
Konsultacje miały miejsce w dniach 8.09.2009 -21.09.2009, w godz. 8.00-16.00. O ile z propozycją statutu można było zapoznać się w Internecie, o tyle propozycje zmian trzeba było zgłosić już osobiście, a to zrobiło aż 23 osoby. Na ile w tym zasługa „ściągawki” na portalu osiedla Zerzeń, a na ile zaangażowanie rad osiedlowych tego nie wiemy?
Od przyszłego roku będzie można załatwić ok. 100 spraw przez Internet w różnych instytucjach samorządowych i państwowych. Czy następne konsultacje również? Gdyby tak, to wyniki mogłyby być o wiele lepsze.
Łatwo nie było - wszystkie osoby składające formularze konsultacji musiały być uprawnione tj. posiadać czynne prawo wyborcze do rad dzielnic.
*
W oparciu o zgłoszone zmiany i biorąc pod uwagę sprawozdanie sporządzone przez wawerskich urzędników, którzy czuwali nad przebiegiem owych konsultacji Komisja Samorządowa, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego wypracowała stanowisko, w którym znalazły się m.in. zapisy dotyczące:

a) paragraf 9 - dodać ust. 3 w brzmieniu
„W każdej sprawie ważnej dla osiedla mogą być przeprowadzane konsultacje społeczne wśród mieszkańców osiedla, według zasad określonych w uchwale Rady Dzielnicy.”
b) paragraf 27 - w ustępie 5 dodać zdanie:
„Przewodniczący zarządów jednostek pomocniczych niższego rzędu, są dopuszczani do głosu w istotnych sprawach danego osiedla na równi z radnymi”.
c) paragraf 35 - dodać ust. 6
„W pracach komisji ds. samorządowych biorą udział przewodniczący zarządów jednostek pomocniczych niższego rzędu lub osoby upoważnione przez przewodniczącego jednostki. Mają oni prawo do podejmowania odrębnie swojego stanowiska. Stanowisko to przewodniczący komisji przekazuje radzie wraz ze stanowiskiem komisji”
d) paragraf 36 - dodać ust 4 w brzmieniu:
„Przewodniczący Komisji w sprawach będących przedmiotem obrad dopuszcza do głosu przedstawicieli organizacji społecznych i mieszkańców.”
e) w paragrafie 37 dodać zdanie:
„Termin posiedzenia komisji i porządek obrad komisji jest publikowany na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy.”
*
Zaproponowane zmiany z jednej strony dawałyby radom osiedlowym większe prawo głosu.
Z drugiej zapewniłyby większą otwartość poczynań władzy i pozwalałyby na zajmowanie stanowiska nie do końca zbieżnego ze stanowiskiem władz dzielnicy.
Czy poprawki przejdą? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać na najbliższym posiedzeniu wawerskiej rady, które rozpocznie się w dniu dzisiejszym o 16.30.

Odpowiedzi

i po radzie

W sprawie tych zmian klub radnych Platformy Obywatelskiej zarządził dyscyplinę głosowania i poprawki przepadły. Nie będzie porządków komisji w Internecie, ani udziały przedstawicieli samorządów w pracach komisji. No cóż samorząd lokalny klubowi radnych PO nie jest potrzebny. Widać też jaki stosunek mają radni do konsultacji społecznych.

i po konsultacjach...

To może nie warto było sobie głowy zawracać tymi konsultacjami ( czy tylko tymi?)?
Metoda na pieczarkę ( trzymani w ciemności i obkładani nawozem) wydaje się być cały czas aktualna. A jakby coś było nie "halo" to zamiatamy pod dywan i po sprawie.
Pozdro:-)