Samo gęste – czerwcowa, sielankowa sesja…

Znamy już protokół z czerwcowej sesji Rady dz. Wawer, którą można w sumie uznać za sielankową, czemu trudno się dziwić.
- W powietrzu unosił się już zapach wakacji, a wybór zastępcy burmistrza był zwykła formalnością. Ale też na tej sesji poznaliśmy inną stronę aktywności naszych przedstawicieli, którzy są władni nadawać i zmieniać nazwy ulic w naszej dzielnicy…

**
Już nie sielanka, ale jeszcze nie cynizm…

*
Projekt uchwały zreferował Przewodniczący Komisji Samorządowej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Włodzimierz Zalewski informując zebranych o tym, że z wnioskiem o nadanie takiej a nie innej nazwy ulicy „Sielankowa” wystąpił właściciel działki. Ulica przebiega przez nowe osiedle. Osiedle ma charakter osiedla zamkniętego tak jak wiele innych osiedli wybudowanych przez deweloperów w naszej dzielnicy. Komisja otrzymała opinię Rady Osiedla Radość, która podjęła stanowisko, w którym opiniuje negatywnie nadanie nazwy ulicy „Sielankowa”, sugerując jednocześnie, aby nazwa ulicy pochodziła od nazw kwiatków, tym bardziej, że ulice w tym rejonie osiedla mają taki charakter. Na pytania radnych czy możliwe byłoby zaproponowanie nazwy ulicy o takim charakterze, Przewodniczący Komisji Samorządowej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Włodzimierz Zalewski zaproponował nazwę „Cynii” W związku z powyższym zaproponował, aby w paragrafie 1 omawianej uchwały znalazł się zapis, że „Rada negatywnie opiniuje nadanie nazwy ulicy „Sielankowa”, a w paragrafie 2 wpisać, że „Rada sugeruje nadanie nazwy ulicy „Cynii”.

Radny Adam Godusławski zawnioskował, aby omawiany projekt uchwały przegłosować pozytywnie.

Radny Andrzej Krasnowolski uważa, że zachowanie charakteru dzielnicy to nie tylko zachowanie charakteru zabudowy ale również nazewnictwa , dlatego też nadanie nazwy ulicy Cynii jest propozycją, która byłaby zgodna z charakterem nazewnictwa ulic w tej części dzielnicy.

Przewodniczący Rady Norbert Szczepański zgłosił wniosek formalny dotyczący odesłania projektu omawianej uchwały do Komisji Samorządowej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w celu jej dopracowania.
*
Stąd…
Uchwała nie została podjęta.
**
Nasz komentarz: nadawanie ulic zamkniętym osiedlom rządzi się prawami, które trudno jest zrozumieć. O tym, czy „ ulica” zamknięta przez dewelopera otrzyma nazwę decyduje jak nie pozytywne nastawienie rajców dzielnicowych, to jej szerokość.
Dwa lata temu podobna sytuacja miała miejsce na ul. Podkowy, gdy chodziło o nadanie nazwy ulicy dla os. Złota Podkowa. Stanowisko rady osiedla Aleksandrów odbiegało od stanowiska oczekiwanego przez radnych Wawra – wtedy powiedzieliśmy „nie” będąc przekonani, że mamy tu do czynienia z zamkniętym ciągiem jezdno-pieszym, po którym zwykłym obywatelom, niebędącym mieszkańcami tego osiedla poruszać się nie wolno i, że ten ciąg powinien mieć numery porządkowe przypisane do konkretnego nr. porządkowego ul. Podkowy, tak jak ma to miejsce dla osiedla zlokalizowanego przy Wale Miedzeszyńskim nr 420.

**
Teraz czas na odsłonę poświęconą wyborowi nowego z-cy burmistrza, p. Przemysława Zaboklickiego po przyjęciu rezygnacji ( a nie odwołaniu jak napisał swego czasu Kurier Nadwiślański) p. Marka Kocińskiego…

*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Jacek Duchnowski zgłosił kandydaturę radnego Przemysława Zaboklickiego na Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Wawer m.st.Warszawy

Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer Norbert Szczepański zwrócił się z zapytaniem: czy kandydat wyraża zgodę na kandydowanie, na które otrzymał pozytywną opinię. Poprosił o podjęcie uchwały.

W wyniku tajnego głosowania Zastępcą Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy został wybrany radny Przemysław Zaboklicki.

Nowy Burmistrz podziękował serdecznie za poparcie.

**
Na koniec z powodu braku jakichkolwiek interpelacji przyszedł czas na sprawy różne…
*
Radny Włodzimierz Zalewski – czy to prawda, że na okres wakacji ma zostać zamknięta ulica Marsa dla samochodów osobowych? Radny spytał, czy jeżeli to prawda - to: czy nie należałoby uruchomić na ten czas przejazd kolejowy w ulicy Korkowej po to, aby mieszkańcom Marysia i Rembertowa umożliwić łatwiejszy i możliwy przejazd oraz skomunikowanie z centrum Warszawy?

W odpowiedzi na to pytanie Burmistrz Zdzisław Gójski odpowiedział, że skontaktuje się z Zarządem Dróg Miejskich i wszystkich zainteresowanych poinformuje o sytuacji.
**
I w tym miejscu jeszcze jeden komentarz – sytuacja związana z budową węzła Marsa, tunelem, rondami, kolektorem W powinna być szczególnie bliska Zarządowi władz dzielnicy. I nie chodzi tu o to, aby p. Z. Gójski o wszystko sam się dowiadywał, ale aby wiedział, co i gdzie, aby uprzedzał pytania i takie pytania stawiał wyprzedzająco urzędom i służbom miejskim.

**
Radna Barbara Fajkowska poruszyła sprawę nielegalnie działającego warsztatu samochodowego przy ulicy Mrówczej. Warsztat kilkustanowiskowy działa bez warunków zabudowy i bez opinii środowiskowej. Poprosiła o umożliwienie wypowiedzi w tej sprawie mieszkańcom sąsiadującym ze wspomnianym warsztatem.

Pan J.B. zam. przy ul. Mrówczej - poinformował, że w chwili gdy przeprowadzał się do Wawra w planach wtedy obowiązujących był zapis, że na obszarze tym nie ma możliwości budowy warsztatów samochodowych, lakierniczych i wulkanizacyjnych. Była mowa też o tym, że nawet, gdy plan zostanie uchylony, nie ma możliwości, aby na tym obszarze coś się zmieniło. Informację taką mieszkańcy mają na piśmie (2007 rok). Warsztat, o którym mowa działa nielegalnie od roku 2006. W roku 2008, w projekcie nowego planu dopuszcza się dla tej właśnie działki możliwość usytuowania warsztatu samochodowego. Mieszkańcy napisali w tej sprawie skargę. Zwrócił się do Rady o pomoc.

Zastępca Burmistrza Zdzisław Gójski oznajmił, że wyjaśni tę sytuację i wszystkich radnych o niej powiadomi.
*
Radny Jerzy Debert podziękował za uporządkowanie ulicy Korkowej. Zwrócił uwagę na fakt, że samochody ciężarowe dalej jeżdżą ulicą Naddnieprzańską i w ten sposób ją niszczą. Zwrócił się z prośbą o przedstawienie radnym rozwiązań komunikacyjnych w ulicy Marsa.

Zastępca Burmistrza Zdzisław Gójski poinformował, że Zarząd zwróci się do inwestora by ten na jednej z Komisji przedstawił rozwiązania komunikacyjne w ulicy Marsa.
*
Radny Marek Nerc powrócił do tematu przejazdów kolejowych. – czy jest możliwość otworzenia przejazdu kolejowego na wysokości ulicy Lucerny ?

W odpowiedzi na to pytanie radny Andrzej Krasnowolski wyjaśnił, że Zarząd Dróg Miejskich stanowczo protestował przeciwko otwarciu tego przejazdu, ponieważ geometria skrzyżowania ulicy VIII Poprzecznej i IX Poprzecznej nie dopuszcza uruchomienia przejazdu w Aninie. Władze Polskich Kolei Państwowych również nie wyraziły zgody, ponieważ odległość od wiaduktu do stacji Międzylesie wynosi nie całe trzy kilometry.

W tej sprawie Zarząd zwróci się z pismem do Zarządu Dróg Miejskich.

*
Radny Paweł Księżpolski – kiedy zostanie naprawiony chodnik przed budynkiem Klubu „Marysin”?

Odpowiadając na to pytanie Burmistrz Zdzisław Gójski oświadczył, że w tej sprawie wysłano pismo do Zarządu Dróg Miejskich, ponieważ to on zniszczył chodnik.
***
Na kolejną odsłonę przyjdzie nam poczekać do momentu przegłosowania ( we wrześniu?) treści protokołu z posiedzenia w miesiącu lipcu, kiedy to miało miejsce ślubowanie nowego radnego, po zwolnieniu mandatu przez p. Leszka Jastrzębskiego, pierwszego wawerskiego posła…