Za miedzą – „Bierzmy przykład?”

Nie raz i nie dwa przyznajemy się do tego procederu, że bardzo chętnie odwiedzamy sąsiadów poszukując tzw. ciekawych tematów. Jednym z takich tematów wydaję się być post „ Bierzmy przykład?” zamieszczony na portalu osiedla Zerzeń. Jednak tytuł opatrzony jest znakiem zapytania i to moim zdaniem jest warte zastanowienia…

#
Autor wspomnianego posta stawia za wzór determinację mieszkańców osiedla Las, którzy mają nadzieję na „rozmowy ostatniej szansy” w sprawie budowy jednej z osiedlowych ulic, a także liczą, że spotkanie z z-cą Prezydenta m.st. Warszawy pozwoli załatwić też inne bolączki trapiące mieszkańców.
Tylko spójrzmy na całą sprawę od strony … władz.
#
Spotkać się ze stołecznym urzędnikiem może każdy, po wcześniejszym umówieniu wizyty. Jednak, co innego spotkanie Kowalskiego, a co innego spotkanie władz osiedla. Władza zwierzchnia w stosunku do władz dzielnicy wysyła sygnał, że ona może zrobić więcej dla zainteresowanych niż ratusz dzielnicowy. Można to postrzegać, jako osłabienie autorytetu władzy lokalnej – zarówno zarządu dzielnicy, jak też radnych, którzy są zobligowani niejako z urzędu do stawiania spraw wyborców na pierwszym miejscu.
Czy można zatrzeć to negatywne wrażenie? Można – wystarczy, aby z-ca Prezydenta spotkał się z delegacją osiedla w … siedzibie urzędu w Wawrze i to w obecności p. Burmistrza.
To będzie jasny przekaz – „nie obiecam więcej, niż obiecał gospodarz dzielnicy” oraz – „mamy te same poglądy i tak samo trzeźwo oceniamy sytuację”.
#
O wiele milszym wytłumaczeniem tej sytuacji dla włodarzy zielonej dzielnicy byłaby ta hipoteza – p. Burmistrz poprosił. z-cę p Prezydent, aby ten zechciał być tym „lepszym policjantem”, żeby spotkał się z niezadowolonymi z obrotu spraw mieszkańcami, niejako „kanalizując” ich rozżalenie.
#
Które spojrzenie na ów znak zapytania jest bliższe prawdy, tego nie wiemy, ale jedno wydaje się pewne – Ratusz nie wykorzystuje w pełni swojej tuby „ KW”, bo gdyby to robił, to tego typu sytuacji można by uniknąć? Może warto pomyśleć o ograniczeniu informacji kulturalnych na rzecz spraw trudnych i tłumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć…
j.