Z dziennika początkującego samorządowca (5)

Nasz bohater Ryszard „Rychu” Schabowski nie odpuszcza. Pilnie studiuje statut dzielnicy i punktuje uchybienia proceduralne, oto, co zapisał w swoim dzienniku:
*
15 lutego 2010 roku , Poniedziałek
*
Amerykanie w końcu zaczynają wychodzić z dołka. Ich 1 % PKB to euforia, przy naszych 2.5 , gdzie gospodarka ledwie się wlecze. Ja tym czasem jeszcze pracuję, ale musiałem się zgodzić na 75 % tego , co miałem dwa lata wcześniej. Łatwo nie jest, ale inni mają trudniej. Najbliższe wybory zapowiadają się ciekawie. tym bardziej, że liderzy jakby mocno zmęczeni okładaniem się nawzajem. Tunel w opłakanym stanie, ronda rozbabrane. Wykonawcy raz po raz schodzą z budów. Czas na nowe rozdanie. Ale mam świadomość, łatwo nie będzie . W końcu „niektórym kogutom wydaje się , że jak pieją to powodują wschód słońca”. A jeśli już o pianiu mowa – w języku radnych nazywa się to składaniem interpelacji. czym jest interpelacja – zapisałem poniżej. Co ciekawe punktu 13-go „w życiu” nie widziałem na stronach dzielnicy. Może dlatego, że to punkt 13-sty?, Chyba, że nikt dotąd nie interpelował, ale nie raz słyszałem, jak „pieją , kury, pieją”
*
1. Radni mogą składać interpelacje i zapytania w sprawach dotyczących Dzielnicy i jej mieszkańców.
2. Interpelacja dotyczy spraw istotnych i obejmuje wskazanie konieczności rozwiązania problemu i żądanie zajęcia stanowiska przez Zarząd Dzielnicy.
3. Interpelacja powinna zawierać pytania dotyczące przedstawionego w niej stanu faktycznego.
4. Interpelację składa się na piśmie, na sesji Rady Dzielnicy lub w okresie między sesjami.
5. Interpelacja złożona na sesji Rady Dzielnicy może być również przedstawiona ustnie, w trakcie tej sesji, z tym że ustne przedstawienie tej interpelacji nie może przekraczać 5 minut.
6. W przypadku, gdy interpelacja została złożona w okresie między sesjami Rady Dzielnicy, na wniosek radnego, który ją złożył, przewodniczący obrad przedstawia jej treść na najbliższym posiedzeniu Rady Dzielnicy. Ustne przedstawienie interpelacji nie może przekraczać 5 minut.
7. Interpelację kieruje się do Zarządu Dzielnicy za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Dzielnicy. Przewodniczący Rady Dzielnicy niezwłocznie przekazuje interpelację Zarządowi Dzielnicy.
8. Odpowiedzi na interpelację udziela się na piśmie, w ciągu 21 dni od dnia jej złożenia. Radny, który złożył interpelację, może uznać odpowiedź za niewystarczającą i zażądać jej uzupełnienia. Do takiego żądania stosuje się odpowiednio postanowienia dotyczące interpelacji.
9. Odpowiedź na interpelację może być również przedstawiona na sesji, z tym że nie może ona przekraczać 10 minut.
10. Zapytanie dotyczy kwestii incydentalnej i składane jest ustnie na sesji. Zapytanie nie może trwać dłużej niż 2,5 minuty.
11. Odpowiedzi na zapytanie udziela członek Zarządu Dzielnicy bądź osoba wskazana przez Zarząd Dzielnicy, ustnie na tej samej sesji lub, w razie konieczności przeprowadzenia analiz, pisemnie w ciągu 14 dni od dnia złożenia zapytania. Odpowiedź na zapytanie udzielona na sesji nie może przekraczać 5 minut.
12. Przewodniczący Rady Dzielnicy prowadzi rejestr interpelacji i zapytań radnych.
13. Treść interpelacji i zapytań, wraz z udzielonymi odpowiedziami, jest niezwłocznie udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej Dzielnicy.
***
Jak to w końcu jest z naszymi Radnymi - interpelują , czy tylko "pieją"?:)

Odpowiedzi

do Rycha

Rycho znowu strzelił kulą w płot. Rok 2010, a Rychowi umknęło że Dzielnica do tej pory nie doczekała się statutu. Pani Prezydent obiecała i martwi się jak przekazać uprawnienia dzielnicom. Dziesiąta poprawka uchwały kompetencyjnej znów nie został przyjęta bo nie zgadza się z ustawą warszawską, a dzielnice nie chcą mieć tylko uprawnień hycla. W dalszym ciągu obowiązuje statut Gminy Wawer, a tam nie tak łatwo. Interpelacje mogą dotyczyć spraw tylko o istotnym znaczeniu dla Gminy w których radny podjął wcześniej interwencję i nie została ona załatwiona, lub spraw nagłych. Jeżeli sprawa nie odpowiada powyższym kryteriom, Przewodniczący Rady nie dopuszcza radnego do głosu a o Biuletynie Informacji Publicznej to już na pewno nikt nie słyszał. A tak poza konkursem czy dzielnica ma swój BIP, bo stronę internetową to chyba ma?