Cztery pory roku w Aleksandrowie.

Pytanie o inwestycję firmy K. Hovnanian zarejestrowaną w Sopocie było jednym z pytań zadanym w dniu 12 czerwca zaproszonym przedstawicielom Urzędu i Radnym.

***
Okruchy historii …

Gdy w roku 2000 firma wystąpiła z propozycją wybudowania osiedla dla … i tu niestety liczba oscyluje od 3.000 do 8.000 tys. mieszkańców, wydawało się, że czas na realizację tego typu przedsięwzięcia był jakby przedwczesny. Projekt, mimo obietnic dewelopera, o wybudowaniu niezbędnej infrastruktury podzielił społeczność i władze na dwa obozy.
Firma K. Hovnanian działała na tyle operatywnie, że pozyskała pod swoją inwestycję 45 ha gruntów w Aleksandrowie, podpisując umowy przedwstępne i nawet wpłacając zaliczki właścicielom ziemi.
Gdy Linia Otwocka opisywała sprawę tej inwestycji w roku 2000, o firmie z Spotu mówiono – mało znana.

***
Teraźniejszość za oceanem…

Gdy dziś skorzystamy z przeglądarki internetowej dowiemy się, że K. Hovnanian została założona w 1959 roku i może się poszczycić zaprojektowaniem i realizacją 379 osiedli domów – rezydencji w 19 stanach USA. A wpływy ze sprzedaży 13 tys. 564 domów w 2007 roku wyniosły 4.8 mld USD. Takie rezultaty pozwalają firmie zaliczać się do jednego z największych graczy na rynku USA.
Owszem, dziś mamy rok 2008 i wszystko, co ma w nazwie “ mortgage” ( kredyt hipoteczny) kojarzy się źle w związku z kryzysem na rynku nieruchomości. Kryzysy mają to do siebie, że kiedyś się kończą ( na szczęście).

***
Teraźniejszość u nas...

Ale dziś nie znaczy jutro, i chociaż dzisiejsza odpowiedź władz Wawra brzmi – nie wiemy, jaki jest obecny status projektu osiedla, chociaż wie to może Wydział Architektury podlegający władzom miasta Warszawy.
Od roku 2000 trochę się zmieniło – powstała oczyszczalnia ścieków w Wiązownie, rządzą inne opcje i inni ludzie, jedno pozostało bez zmian – nie utwardzono dalej ul. Ks. Szulczyka i ul. Podkowy do granicy powiatu. A tego chcieli przedstawiciele Aleksandrowa w tamtym okresie.
Nadal dyrektorem polskiego oddziału amerykańskiej firmy jest p. Grzegorz A.Ciołek – może tę osobę warto zapytać jaki jest dalszy plan działania?

***
3.000 czy 8.000?

Jeszcze jedno, co się zmienia – to jesteśmy bliżej miejscowego planu zagospodarowania terenu. I przyjmując, że najmniejsze działki mają mieć powierzchnię 600 m kw. wykonajmy następujące obliczenie:
45 (ha) x 10 000 m kw= 450 000 m kw. : 600 m kw. = 750 domów x 4 osoby = 3 000
A gdyby tak to osiedle w Aleksandrowie mogłoby być podobne do swojego odpowiednika w USA:
http://www.khov.com/Home/Brands/KFS/BrandHome.htm

***
A może 8.000?

Niewykluczone, gdy zamiast domów jednorodzinnych powstaną apartamentowce, „ parki” I galerie.
Możliwe, bo oprócz 45 ha, władze Wawra planują uwolnić pod zabudowę jeszcze 150 ha, więc wszystko jest prawdopodobne. Przekonamy się wkrótce:).

Odpowiedzi

Cztery pory roku na sprzedaż

Witam,

Wszystko wygląda na to, że osiedle, które miała budować firma Hovnanian nie powstanie (A w każdym razie nie w najbliższej przyszłości, bo teren został wystawiony na sprzedaż przez firmę HMR).

Link do ogłoszenia

Pozdrawiam,
Kiełpiś