Jeden z sześciu

Jutro, tj. 25 maja mija 60 rocznica śmierci jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej – rtm. Witolda Pileckiego. Do dziś historycy nie są pewni jego daty śmierci i do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku. Po wykonaniu wyroku śmierci przez UB, jego ciało zostało zakopane na jakimś wysypisku śmieci.
Kim był ten bohater narodowy?

Pilecki (rocznik 1901) miał 17 lat, gdy wstąpił na ochotnika do powstającego polskiego wojska; walczył z bolszewikami. Po klęsce wrześniowej 1939 r. zszedł do konspiracji. W 1940 r., gdy pojawiły się informacje, że na terenie dawnych koszar w Oświęcimiu Niemcy tworzą obóz dla inteligencji, Pilecki zgłosił się na ochotnika do szczególnego zadania: dał się ująć w łapance i pod fałszywym nazwiskiem trafił do Auschwitz (z numerem 4589). W obozie zakładał ruch oporu, który słał na zewnątrz, do Związku Walki Zbrojnej (potem AK) raporty o sytuacji w obozie. Tak wydostały się też pierwsze informacje o zagładzie Żydów.

Pilecki spędził tu 2,5 roku, zanim – zagrożony dekonspiracją – uciekł z obozu i złożył AK obszerny raport, który trafił do Londynu (władze alianckie początkowo potraktowały te informacje podejrzliwie: takie rzeczy jeszcze nie mieściły się w głowach alianckich polityków). Tymczasem Pilecki dalej działał w konspiracji, walczył w Powstaniu Warszawskim. Wyzwolony w 1945 r. z niewoli niemieckiej, wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Ale jesienią 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność podziemną.

Aresztowany w 1947 r. i torturowany, został skazany na śmierć. Ówczesny premier Józef Cyrankiewicz (także były więzień i współtwórca ruchu oporu w Auschwitz) nie wstawił się za Pileckim; niektórzy historycy twierdzą, że skazano go na śmierć za aprobatą Cyrankiewicza, który twierdził po wojnie, że był głównym twórcą konspiracji w obozie.

Przesłuchiwany 7 czerwca 2003 przed Sądem Rejonowym w Warszawie, były prokurator Czesław Ł[apiński] - oskarżony o udział w "morderstwie sądowym" - zeznał:
"Zażądałem dla Pileckiego kary śmierci, po solennym przyrzeczeniu Prokuratora Generalnego, że wyrok ten nie zostanie wykonany"...
30 lipca 2006 prezydent Polski Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.
7 maja 2008 Senat przyjął uchwałę w sprawie uznania bohaterstwa rotmistrza Witolda Pileckiego. Senatorowie uczcili w ten sposób 60-tą rocznicę śmierci jednego z największych bohaterów drugiej wojny światowej.