Death 2020, death 2021, death…

Nie tylko „Nie patrz w górę” jest filmem godnym uwagi, ale dodajmy - godnym dopiero wówczas gdy odkryjemy drugą warstwę. Kto tego nie zrobi zastanawia się o co ten cały szum, przecież to nawet nie jest …dobra komedia…

*
Z „Don’t look up” jest jeden podstawowy problem – suweren raczej go nie zobaczy, ponieważ dostępny jest jedynie na platformie Netflix, więc post p. Premiera o zdumieniu, jak wielu widzów ten film poruszył - jednak większości widzow TV to zdumienie p. Premiera nie dotyczy.

W tej drugiej warstwie odbijają się bieżące informacje ze świata tzn. w filmie kraj w który uderzy asteroida bogata w metale rzadkie otrzyma 90 mld. USD za przyjęcie uderzenia, ale biznes zrobi już ktoś inny ( kraj/korporacja). A w rzeczywistości jest tak - gdy już rozmarznie wieczna zmarzlina i gdy już odtaje Arktyka wielcy tego świata już tylko czekają na sygnał, że eksploatacja uwięzionych dotąd złóż jest możliwa - zapominając przy tym, że wraz z odmarzaniem zostaną uwolnione gazy cieplarniane przyspieszające „napisy końcowe” współczesnej cywilizacji.

Aby to jeszcze lepiej zrozumieć warto zobaczyć na tej samej platformie dwa filmy paradokumentalne, które pozwalają odetchnąć z ulgą, że ludzką głupota wszędzie jest taka sama, i która w przeciwieństwie do wszechświata, jak mawiał A. Einstein, jest na pewno nieskończona, ale marna to w sumie pociecha.

- Podsumowanie 2020 ( "Umieraj 2020") i następnie "Umieraj 2021" - dobitnie świadczą o podobieństwie ludzkości do antylopy gnu, z ta jednak różnicą, że ta druga działa na swoją zgubę instynktownie, w przeciwieństwie do ludzi, którzy myślą jak być ekologicznym nic nie robiąc. – Wystarczy temu zapłacić za zniszczenie/ zatopienie jego terytorium, wybudować odpowiedni schron i dalej jeść wiśnie w grudniu, pomidory w lutym, kupować SUW-y i latać 3 razy w roku na wakacje.

Rdzenni Amerykanie, których liczebność określana była na 60 mln. a których zostało 800 tys. mówili kiedyś tak:

„ Only when the last tree
has been cut down, the last fish
been caught and the last stream
poisoned, will we realize we
cannot eat money.”

*

"Tylko wtedy, gdy ostatnie drzewo
zostanie ścięte, ostatnia ryba
zostanie złapana i ostatni strumień
zatruty, zrozumiemy, że
że nie możemy jeść pieniędzy."

**
Dziś za sprawą odejścia od opłaty śmieciowej powiązanej z zużyciem wody, za sprawą drogiego gazu na rzecz znów rozpalanych kominków i za sprawę rezygnacji z wymiany kopciuchów, bo nowe piece potrzebują dobrego paliwa, oraz za sprawą podcięcia skrzydeł fotowoltaice (na skutek braku inwestycji w sieci) całą ekologię trafił szlag.

j.