Więź…

Watykan już ogłosił zalecenia dotyczące obchodów tegorocznych świąt Wielkiej Nocy. Pierwszy raz w historii liturgia Wielkiego Tygodnia ma być sprawowana bez udziału wiernych wszędzie tam, gdzie będzie trwała epidemia Covid-19. Tej niedzieli po raz kolejny proszeni jesteśmy o pozostanie w domach i wzięcie udziału w telewizyjnych, radiowych i internetowych Mszach św.. Z piątku na sobotę odszedł jeden z najbardziej znanych rekolekcjonistów ks. Pawlukiewicz. Ale to nie śp. x .Pawlukiewicz sprawił, że w ostatni piątek pierwszy raz klęczałem przed telewizorem…

*
To, czego obecnie doświadczamy to powołanie do życia polowego Kościoła. 10 lat musiałem czekać , aby biskup na Jasnej Górze przypomniał, że istnieje możliwość przyjmowania komunii na rękę. Chociaż w obecnej sytuacji powinna to być jedyna dopuszczalna forma, poza tzw. komunią duchową.

W obecnym czasie samoizolacji tak bardzo istotne jest słowo „Szukajcie… ( …aż znajdziecie)”. Stąd dziś chciałbym Was zaprosić na Eucharystię sprawowaną o godz. 12.00 przez o. A. Szustaka...

Msza o 12.00

To drugi z rekolekcjonistów, który potrafi wypełnić nasze kościoły młodzieżą i nie tylko młodzieżą. Ostatni raz w „akcji” widziałem Dominikanina na rekolekcjach adwentowych na ul. Kobielskiej. Starsze panie wcale nie opuszczały kościoła po wieczornej Mszy św., ale mając „zaklepaną” miejscówkę czekały na spotkanie z tym człowiekiem, który potrafi trzy słowa z Ewangelii „rozkminiać” w trakcie długiej konferencji po zakończonej mszy ( czego się już nie robi – nie wiem czy z wygody, czy z obawy, że to za długo?). Rekolekcje akademickie na Kobielskiej to były pierwsze od lat rekolekcje stacjonarne, w których wziąłem udział. Niestety – zwykle bywało tak, że drugi dzień ( zwykle poniedziałek) był dniem ostatnim - ze stwierdzeniem: „strata czasu”.
- To właśnie o. Szustak doprowadził do klęczenia przed telewizorem w trakcie Drogi krzyżowej zorganizowanej gdzieś w przestrzeni kuchnio-salonu, skąd była transmitowana.

Ale więź rodzi się z poznania drugiej osoby, a w tym wypadku Boga i tu zachęcam Was do odwiedzania strony…

michalin

Na smartfonie należy kliknąć w trzy poziome kreski w prawym górnym rogu i następnie wybrać… „Słowo Boże” – z czasem odkryjecie ile bogactwa ma w sobie liturgia słowa z dnia powszedniego.

*

A na koniec raz jeszcze dewiza jednego z Jezuitów, który zginął w wypadku samochodowym w latach 80-tych ub. wieku gdzieś w Andach...

- "Do niczego się nie przywiązuj, niczego sobie nie odmawiaj" - W czasach obecnej "zarazy" zwłaszcza to " nie przywiązuj się" ma bardzo istotne znaczenie. W sobotni poranek wyruszył kolejny konwój wojskowych ciężarówek z Bergamo. Włosi spodziewają się, że punktem kulminacyjnym będzie 31 marca. U nas Covid-19 dopiero się rozpędza...Bądźmy rozważni.