Samo gęste - 12 kwietnia …

Chwila oddechu nawet dłuższa jest zawsze wskazana, jednak jak w tym dowcipie …Powódź na Podhalu, ludziska kłębią się na moście zadając sobie to jedno pytanie, czy Dunajec zaleje ich chałupy, bo pola już dawno pod wodą? Aż tu widzą kapelusz na wodzie, który krąży w tę i z powrotem. Ki diabeł? Aż ktoś wiedzący mówi, że to Franek Gąsienica, który pedzioł - powódź nie powódź orać trza, więc orzemy. Przenosimy się na salę obrad do wawerskiego ratusza…

( od dziś komentarze będę oddzielał dwoma **)
**
Kwietniowe posiedzenie zaczęło się podniośle…
**
(…) na początku głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Włodzimierz Zalewski, który poinformował zebranych o tym, że w dniu 31 marca 2011 r. zmarł pierwszy Burmistrz Gminy Warszawa – Wawer Pan Orest Węgierski. Wspomniał też o wydarzeniu sprzed roku tj. o katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem ( 10 kwietnia 2010r.) oraz dniu pamięci ofiar Katynia (13 kwietnia). Radni minutą ciszy uczcili pamięć osób, które odeszły.
*
Następnie głos zabrał komendant Komisariatu Policji Warszawa – Wawer. Złożył podziękowanie na ręce dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji P. Janusza Olędzkiego za pomoc w odnalezieniu zaginionej dziewczynki. Akcja poszukiwania dziecka miała miejsce w styczniu 2011r. Do podziękowań dołączył się Zarząd Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
**
Następnie po ustaleniu porządku obrad powrócono do reformy oświaty Wawrze polegającej na tworzeniu zespołów szkół…
*
Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski – analizując temat ma wątpliwości czy nie można było dać więcej czasu rodzicom, radnym dla przedyskutowania sprawy, zastanowienia się , zaznajomienia się z tematem. Przecież uchwały, które podjęto na sesji
w miesiącu marcu można było podjąć na sesji w dniu dzisiejszym.

*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Jolanta uważa, że biorąc pod uwagę, że Komisja Oświaty i Kultury, której zadaniem jest dogłębna analiza sytuacji wszystkich placówek nie byłaby w stanie przeanalizować sytuację wszystkich czterech placówek
w jednym czasie.
*
Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski – czy jeszcze w tym roku czeka nas łączenie szkół?
*
W odpowiedzi na to pytanie Pani Burmistrz oświadczyła, że Zarząd nie planuje w tym roku takich działań.
*
Naczelnik Wydziału Oświaty poinformowała, że Rada Rodziców Gimnazjum Nr 102 pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie połączenia szkół. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 86 wyraziła negatywną opinię w sprawie.
*
Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski zapytał czy w tej sprawie wypowiadały się związki zawodowe?

Naczelnik Wydziału Oświaty poinformowała, że w tym temacie nie ma takiego obowiązku.
*
Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski – uważa, że taka opinia jest potrzebna.
**
Wątpliwości miało trochę więcej radnych, nie mniej jednak przy:

16 głosach „za”
2 głosach „p”
3 głosach „w”

Rada Wawra podjęła uchwałę w sprawie: wniesienia inicjatywy uchwałodawczej do Rady Miasta Stołecznego Warszawy dotyczącej połączenia Gimnazjum nr 102 w Warszawie przy ul. Wichrowej 4 i Szkoły Podstawowej nr 86 im. Bronisława Czecha w Warszawie przy ul. Korynckiej 33
**
A gdy już uporano się ze szkołami przyszła pora na pieniądze, w sumie mizerne, które i tak trzeba przesunąć na …

- w ramach ZGN-u z działu 700 do działu 400 ( gospodarka ściekowa, utrzymanie wód tj. remonty sieci wodno-kanalizacyjnej przenosi się 3 tysiące złotych na zawarcie umowy zlecenia z osobą zajmującą się obsługą studni oligoceńskiej przy ulicy Króla Maciusia 11.

- 16 tysięcy złotych przenosi się z działu „wczesne wspomaganie rozwoju dziecka” do „prowadzenia przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego” na dotacje dla przedszkoli niepublicznych.

- przeniesienie środków na organizację olimpiad i konkursów szkolnych w ramach oświaty na nagrody dla dzieci biorących udział w tych konkursach.

- przeniesienie z działu dotyczącego organizacji olimpiad do działu „prowadzenie publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych oraz z wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej do organizacji olimpiad i konkursów.

- zwiększenie w ramach programu unijnego szkolnego „uczenie się przez całe życie „COMENIUSA” przenosi się niewykorzystane w 2010 roku środki w wysokości 23.605 złotych do realizacji w roku 2011 z przeznaczeniem na zakup „DVD”; USB; aparatu fotograficznego, zestawów komputerowych oraz na wydrukowanie biuletynu.

- program OPS-u pt. „Małe kroki do sukcesu” , który obejmuje dwadzieścia osób pochodzących z rodzin wieloproblemowych, niezaradnych życiowo, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w większości niezatrudnionych, zagrożonych wykluczeniem społecznym kwotę 31.605 złotych jako środki własne oraz kwotę 269 395 złotych jako zwiększenie dofinansowania z mazowieckiej jednostki wdrażania programów unijnych.
Łączna kwota na ten program wynosi 301 tysięcy złotych.
**
Tak krawiec kraje, jak… przesunięć dokonano jednogłośnie w sile 21 głosów.
A po przesunięciach zajęto się Lokalnym Programem Profilaktyki Uzależnień i (…).
Dla nas chyba bardziej interesujące jest zagadnienie ulic – zamkniętych, prywatnych i strzeżonych. Naprawdę interesujący temat, zaczęło się od hamletowskiego pytania – nadać nazwę, czy nie ?...
**
(…) Pani Burmistrz poinformowała, że ulica, o której mowa jest drogą wewnętrzną. Zaznaczyła, że nie jest to grunt, który stanowi własność Miasta Stołecznego Warszawy. Ulica przebiega wzdłuż powstającego osiedla segmentów jednorodzinnych. Nadanie nazwy tej ulicy wynika z potrzeby ustalenia właściwych numerów porządkowych dla budynków realizowanych przy tej drodze.
*
Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Helena Kroszczyńska przedstawiła pozytywne stanowisko komisji w sprawie.
*
Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski uważa, że Rada nie wypracowała żadnych zasad dot. nadawania nazw ulicom. Zwrócił uwagę na fakt, że w wielu przypadkach są to drogi wewnętrzne w osiedlach nowo budowanych, które z czasem stają się drogami zamkniętymi w osiedlach zamkniętych. Radny poddaje w wątpliwość czy już teraz należy nadawać nazwę ulicy, czy poczekać aż będzie ona już urządzona? Nie jest przeciwny nadawaniu nazw ulicom. Zapytał: czy Rada Osiedla zajęła w tej sprawie stanowisko?
*
Radna Hanna Chodecka uważa, że dzielnica powinna opracować system nadawania nazw chociażby z uwagi na fakt, iż takie działania powodują potem postawy roszczeniowe mieszkańców, którzy zaczynają nagminnie występować np. o założenie mediów.
*
Radny Andrzej Wojda uważa, że nadanie nazwy ulicy nie zobowiązuje Radę do jej urządzenia czy wybudowania.
*
Radny Sławomir Kacprowicz poinformował, że nadanie nazwy ulicy nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych.
*
Radny Mirosław Gotowiec poinformował, że wszystkie drogi wewnętrzne są pozamykane, a co za tym idzie nie można się nimi komunikować. Uważa, że każdy deweloper powinien kierować się dobrem mieszkańców całej dzielnicy, a Rada powinna wyrazić zgodę na nadanie nazwy tylko tym drogom, które będą otwarte.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Norbert Szczepański zwrócił się do przewodniczącego Komisji Ładu Przestrzennego z prośbą, aby komisja na przyszłość wyrażała swoją opinię w tej kwestii.
**
I co? Mnie najbliżej jest do stanowiska p. M. Gotowca – jeśli ulica to otwarta ( przerabialiśmy to na osiedlu „Złota Podkowa” w A., a jeśli zamknięta to tylko numer porządkowy bramy wjazdowej z literką alfabetu lub cyfrą po / 1,2,3.
Jednak głosowanie było po myśli dewelopera i przyszłych ( obecnych) mieszkańców -
Rada stosunkiem głosów:

13 głosów „za”
4 głosy „p”
4 głosy „w”

Podjęła uchwałę w sprawie: zaopiniowania projektu uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie nadania nazwy ulicy w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
*
A teraz MPZP dla osiedla Radość…
**

Projekt uchwały zreferował Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego Marcin Kurpios. Oświadczył, że Komisja kilkakrotnie zajmowała się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru Radość po zachodniej stronie ulicy Patriotów .
Po wnikliwej analizie tematu członkowie komisji doszli do wniosku, że wyłożenie planu wcześniej nie spełniło swojej roli, dlatego też komisja uważa, że plan powinien zostać ponownie wyłożony do wglądu po uwzględnieniu uwag mieszkańców.

*
Rafał Wysocki – przedstawiciel biura projektowego oświadczył, że analizując uwagi zawarte w uchwale Komisji trudno zrozumieć intencje komisji. Poinformował, że uwagi zawarte w uchwale komisji można wprowadzić bez konieczności ponownego wykładania planu do publicznego wglądu. Kształt planu, który omawiamy jest wynikiem sposobu rozstrzygnięcia uwag przez Panią Prezydent. Rada Miasta Stołecznego Warszawy i Rada Dzielnicy mają prawo zdecydować o innym sposobie rozpatrzenia uwag. Patrząc na procedurę wynikającą z ustawy o planowaniu przestrzennym nie ma możliwości by na wniosek Rady plan mógł być wyłożony ponownie. Na wniosek Rady mogą być wprowadzone zmiany, których wynikiem może być ponowne wyłożenie. Zmiany, które proponuje Komisja można wprowadzić bez ponownego wyłożenia. Zaproponował, aby Rada podjęła uchwałę pozytywną z uwagami wskazanymi poniżej.
*
W tym miejscu głos zabrali mieszkańcy obszaru objętego planem.
*

Radny Paweł Kaszuba – zgłosił wniosek formalny dotyczący zakończenia dyskusji i przejście do głosowania.
**
Po przerwie p. Paweł jednak zmienił zdanie i wycofał swój wniosek, więc dyskusja toczyła się dalej. Oddajmy głos naszej Pierwszej damie…
**
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Jolanta Koczorowska – przypomniała procedurę uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego a mianowicie:
- podjęcie uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy dot. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- wyznaczenie terminu do składania wniosków,
- sporządzenie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- wystąpienie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy o opinię dot. projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz o uzgodnienia z odpowiednimi jednostkami,
- wyłożenie projektu planu do wglądu publicznego na okres, co najmniej 21 dni,

Poinformowała, że zgodnie z art. 17 pkt 11 „ wyznacza się w ogłoszeniu termin, w którym osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu planu, jednak nie krótszy niż 14 dni od dnia zakończenia okresu wyłożenia planu”. Dlatego w uchwale, którą należy podjąć nie należy wskazywać, czy uchwałę opiniuje się pozytywnie czy negatywnie.
Zwróciła uwagę na art. 19, który mówi, że „jeżeli Rada Gminy stwierdzi konieczność dokonania zmian w przedstawionym do uchwalenia projekcie planu miejscowego w tym także w wyniku uwzględnienia uwag do projektu to może zdecydować o ponownym wyłożeniu planu”.

Pani Burmistrz podkreśliła, że Rada Dzielnicy nie uchwala tego planu, dlatego też zaproponowała, aby przyjąć wszystkie uwagi, które zgłosili mieszkańcy, które byłyby wnikliwie rozważane przez Komisję Ładu i uznane za zasadne zgłosić. Każda osoba fizyczna może swoje uwagi zgłosić do Komisji Ładu Przestrzennego Rady m. st. Warszawy w trybie art.17, o którym mowa wyżej.
**
Mieszkańcy mogą czuć się usatysfakcjonowani, bo…
Rada stosunkiem głosów:
21 głosów „za”
0 głos ów „p”
0 głosów „w”

Podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia opinii do projektu uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Osiedla Radość po zachodniej stronie ulicy Patriotów.
**
Potem postanowiono zapytać, na ile kultura fizyczna sama zarabia na siebie? Dziś odpowiedź przynosi nam prasa – Orlik ani basen nie zarobią na siebie, bo albo trzeba by zdzierać z ludzi, albo woda musiałaby występować z brzegów, ale w kwietniu było to tak…
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Wiesław Domański odnosząc się do punktu pt. Sprawozdanie z prac Ośrodka Sportu i Rekreacji zapytał: czy Ośrodek „zarabia na siebie”?
*
W odpowiedzi na to pytanie Pani Burmistrz poinformowała, że Ośrodek działał niepełny rok, a zatem nie brano pod uwagę dochodów z basenu. Trudno ocenić samą działalność Ośrodka za tak krótki okres. Sprawozdanie zostanie przekazane do Komisji w celu zapoznania się. Przychody z basenu są wyższe od tych, które były planowane.
**
I zostawiając zapytania i interpelacje jesteśmy już przy deserze - wolnych wnioskach…
**
Przewodniczący Rady Norbert Szczepański i Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski przedstawili propozycję systemu obsługi radnych dotyczącą rozwiązań ułatwiających komunikację, przepływ informacji, która będzie systemem informatycznym. System polega na tym, że każdy radny będzie miał możliwość dostępu do zasobów elektronicznych wydziału obsługi rady związanych z materiałami sesyjnymi, komisyjnymi i innymi dokumentami.
Każdy radny za pomocą własnego loginu i hasła w sposób bezpieczny będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów. Będzie mógł katalogować wszystko zgodnie z pracami komisji i sesji. Wszystkie te elementy będzie można realizować za pomocą elektroniczną od siebie z domu. Umieszczenie informacji w kalendarzu będzie skutkowało powiadomieniem mailowym użytkownika. Celem systemu jest wyeliminowanie dokumentów w formie papierowej.

Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Norbert Szczepański zwrócił uwagę na nakładające się terminy komisji . Poprosił o ustalenie dni tygodnia dla obrad poszczególnych komisji. Poinformował też, że trwają prace dotyczące opracowania procedur oraz zasad wprowadzania dokumentów na sesje i komisje. Poprosił radnych o swoje propozycje w tym temacie. Przypomniał, że Przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego zwrócił się z prośbą o określenie zasad współpracy pomiędzy Radą a Komisją . Przewodniczący Rady poprosił o oddelegowanie do współpracy radnych z Komisji Społecznej, Komisji Oświaty i Komisji Sportu .
**
Komentarz: kaganek informatyki dociera do urzędu. Do prawdziwej światłości jednak jeszcze daleko. Hasło „ wyślij do urzędu mejla” tak jakby nie dotyczy urzędników – chyba, że na odpowiedź trzeba czekać w czasie ustawowym ( ca’ 30 dni). To zagadnienie jednak dotyka samych radnych, którzy chcąc nie chcąc powinni zacząć korzystać z internetu.
**
Radny Cezary Jurkiewicz podziękował Pani Burmistrz oraz radnemu Leszkowi Baraniewskiemu za pomoc w organizacji pobytu w naszym kraju dzieci z polskich szkół
w Białorusi. Ponieważ doszło do współpracy pomiędzy Dzielnicą Wawer a Wspólnotą Polską w zakresie projektu pt. „Lato z Polską” dla dzieci ze szkół polskich na Białorusi poprosił wszystkich radnych o pomoc i wsparcie w realizacji programu.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Włodzimierz Zalewski poruszył sprawę rodziców dzieci Zespołu Szkół Nr 111 dotyczącą kosztów ponoszonych z tytułu korzystania z hali sportowej, która znajduje się na terenie ich szkoły. Postawił wniosek, aby Zarząd podjął starania by Wawerski Ośrodek Sportu i Rekreacji umożliwił nieodpłatne korzystanie z hali sportowej Zespołowi Szkół Nr 111.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Norbert Szczepański – w imieniu mieszkańców zwrócił się z prośbą o rozważenie możliwości ustawienia ławeczek wzdłuż ciągu spacerowego w ulicy Pożarskiego w stronę do Szkoły Podstawowej Nr 138. Poruszył też sprawę ulic nieutwardzonych, które należałoby od czasu do czasu wyrównywać. Zaproponował opracowanie harmonogramu wyrównywania dróg z jednoczesnym udostępnieniem go dla mieszkańców, co spowoduje możliwość konfrontowania.
Zwrócił uwagę na kosze na śmieci do segregacji odpadów, które są nieproporcjonalne w stosunku do celu, któremu mają służyć. Jeżeli można do nich wrzucać tylko opakowania po napojach, które wypijemy w drodze, to dlaczego są aż tak duże. Może należałoby przykleić na nie informację, do jakich celów mają służyć.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Włodzimierz Zalewski – jakie zasady panują na pasie drogowym wzdłuż ulicy Patriotów ( teren PKP) w warunkach gdy PKP dzierżawi swoje tereny przedsiębiorcom, dlaczego podmioty nie są traktowane równorzędnie ?
*
Pani Burmistrz poprosiła o spisanie tematu w formie zapytania, na które zostanie udzielona odpowiedź.
*
Bogdan Bogusz – mieszkaniec dzielnicy zwrócił się z prośbą o postawienie jednej latarni na ulicy Harmonistów obok sklepu.

**
I to tym razem wszystko. Protokołowała p. Alicja, a kompilację treści przygotował i opatrzył komentarzem…

Ryszard „Rychu” Schabowski