Samo gęste 15.03.2011

  • warning: readfile(http://cw.money.pl/mapki_pogoda_mala.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_kursy_nbp.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 2.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_swiat.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 3.

Z protokołami sesyjnymi już tak jest, że żeby można było ujawnić każdy następny, to musi mieć miejsce kolejne posiedzenie rady dzielnicy. Ten, nad którym teraz się pochylamy został „klepnięty” 12 kwietnia i chociaż program marcowego spotkania zawierał wyjątkowo dużo punktów to radni poradzili sobie z nimi nad wyraz szybko. Daje się jednak wyczuć, że rządzący /PO/ mają większość. A i brak inwestycji ( jeszcze?) sprawia, że punktów zapalnych, które mogłyby rozpalać opozycję jest niewiele. A oto szczegóły…

Pominiemy milczeniem rozbiegówkę, bo zwykle wygląda tak samo tj. powitanie, ustalanie porządku obrad –w tym przestawianie, dodawanie lub zdejmowanie z porządku obrad tej, czy innej sprawy. W to marcowe popołudnie na pierwszy ogień poszło zagadnienie łączenia szkół na terenie naszej dzielnicy – proces rzec można ogólnopolski, któremu przyświecają aspekty demograficzne i ekonomiczne. Przeczytajmy odnotowane wystąpienia dyrektorów łączonych szkół…
*
Dyrektor Gimnazjum nr 103 – Magdalena Sitnicka powiedziała, że łączenie szkół jest trudne
i wymagającej głębokiej analizy i przemyślenia. Biorąc pod uwagę sytuację Gimnazjum Nr 103, jeśli chodzi o warunki lokalowe o bazę, to po rzetelnym przeanalizowaniu tej sytuacji wydaje się, że przeniesienie i połączenie obu szkół w zespół mogłoby poprawić warunki edukacyjne uczniów.
Zdaniem Dyrektora Gimnazjum nr 103, jeżeli zostanie spełniony podstawowy warunek, czyli dostosowanie budynku przy ul. Alpejskiej dla potrzeb dzieci niepełnosprawnych, to będzie
z korzyścią dla uczniów Gimnazjum 103 dlatego, że przy Gimnazjum nie będzie zaplecza sportowego, nie będzie boiska.
Zwróciła uwagę na klasy dwujęzyczne, gdzie możliwość kontynuowania dwujęzyczności
na poziomie liceum jest rozwojowa i w obecnym czasie bardzo potrzebna.
Dyrektor Gimnazjum zaznaczyła, że Rada Pedagogiczna większością głosów zaakceptowała propozycję połączenie szkół.
Rada Rodziców odniosła się również pozytywnie do propozycji pod pewnymi warunkami.
*
Dyrektor XXVI Liceum Ogólnokształcącego - Lidia Szczytowska uważała, że jeżeli budynek przy ul. Alpejskiej zostanie dostosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych,
to połączenie obu szkół w zespół jest dobrym rozwiązaniem, ze względu chociażby, że jest
to sześć lat w takich samych warunkach. Taka stabilizacja jest dobra dla uczniów i dla rodziców.
Dyrektor XXVI Liceum Ogólnokształcącego poinformowała, że Rada Pedagogiczna wypowiedziała się pozytywnie za utworzeniem tego Zespołu.
**
To ważne – „Rada Rodziców ( Gimnazjum 103 – przyp. f_a) odniosła się również pozytywnie do propozycji pod pewnymi warunkami”. A oto i one…
*
Przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum 103 powiedziała, że rada Rodziców po kilku spotkaniach postanowiła pozytywnie zaopiniować propozycję połączenia Gimnazjum Nr 103 i XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Zespół Szkół. Jednocześnie Rada Rodziców uzależnia swoją zgodę na przeprowadzkę dzieci z Gimnazjum Nr 103 do nowej siedziby
od przystosowania budynku przy ul. Alpejskiej do potrzeb dzieci niepełnosprawnych zgodnie z obowiązującymi normami i zapewnienia bezpieczeństwa zarówno na terenie szkoły jak
i komunikacyjnego bezpieczeństwa dzieci dochodzących od autobusu.
**
A potem przyszła pora na uchwałę radnych w sprawie połączenia – jednomyślności nie było, chociaż rządzącym udało się pozyskać dwa głosy opozycji ( czy Wawra 2002?). Oto wynik głosowania:
za - 14
przeciw - 7
wstrzm. - 0

**
Ale to nie jedyne połączenie szkół w Wawrze. Można łączyć gimnazjum i liceum, można też podstawówkę i gimnazjum …Tym razem padło na połączenie Gimnazjum nr 105 im. Olimpijczyków Polskich w Warszawie przy ul. Króla Maciusia 5 i Szkoły Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I w Warszawie przy ul. Króla Maciusia 5 w zespół Szkół z siedzibą w Warszawie przy ul Króla Maciusia 5.
Pora na wystąpienie dyrekcji szkół …
*
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 195 – Agata Kołodziejczyk powiedziała, że jako przedstawicielka grona pedagogicznego, ale również rodziców chciałaby powiedzieć,
że mają również dużo obaw. Niemniej analizując zarówno kwestie ekonomiczne, które nie są bez znaczenia, kwestie demograficzne, które są bardzo istotne, kwestie finansowe, które determinują funkcjonowanie szkoły i możliwości zabezpieczenia różnych rzeczy dla uczniów.
Biorąc pod uwagę wiele innych czynników po przeanalizowaniu przez Radę Pedagogiczną zdecydowali się poprzeć ten projekt.
*
Dyrektor Gimnazjum Nr 105 – Julia Kacprzyk powiedziała, ze Rada Pedagogiczna zaopiniowała pozytywnie propozycję połączenie Gimnazjum Nr 105 i Szkoły Podstawowej Nr 195.
**
To był chyba zbyt duży szok, bo …Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski wnioskował o 5 minut przerwy.
A jednak po przewie …sukces reformatorów. Oto wynik głosowania
za - 18
przeciw - 0
wstrzm. - 4
*
I ani się obejrzeliśmy, a już dotarliśmy do pkt. 6, którego kolejność została zamieniona z punktem 7, ale nie bez powodu …
**
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Renata Staruch dokonała prezentacji sprawozdania z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy za rok 2010.
Przewodnicząca Komisji ( p.H. Chodecka) podkreśliła, że Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer, jako jeden z trzech w Polsce zdobył pieniądze z Unii Europejskiej. W związku z tym większość projektów jest realizowana ze środków zewnętrznych. Przewodnicząca podziękowała za rzetelną pracę pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej.

*
Radny Andrzej Wojda pogratulował nowych inicjatyw, nowych rozwiązań życząc dalej tak wspaniałej działalności prowadzonej przez OPS.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Wiesław Domański zapytał o program „Senior nie jest sam”, czy w tym roku będą fundusze w ramach tego programu?
*
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Renata Staruch odnosząc się do programu „Senior” powiedział, że budżet Ośrodka jest mniejszy, został zlikwidowany rachunek dochodów własnych, z którego wszystkie zajęcia dla seniorów były finansowane.
Zostały utrzymane zajęcia w Klubie Integracji w Miedzeszynie. Wczoraj podpisano umowę na basen. Bardzo trudno jest pozyskać środki na wyjścia do kina, teatru, wycieczki.

**
Sprawozdanie p. Dyrektor R. Staruch nasi drodzy radni przyjęli …jednogłośnie tj. w sile 20 głosów radnych obecnych na tej sesji ( ktoś wyszedł?). Na tej sesji poza łączeniem szkół i przyjmowaniem sprawozdań ( kolejne to sprawozdanie z działalności Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy za rok 2011), przyjęte zresztą znów jednogłośnie – tym razem znów w sile 21 głosów, radni zajmowali się również finansami, z którymi generalnie nie było problemu, aż do momentu …
*
Radna Grażyna Sierakowska zapytała, czy kwota 50 000,- zł w pozycji – Budowa budynków komunalnych wraz z rewitalizacją zdegradowanego osiedla mieszkaniowego przy ul. Kresowej jest wystarczająca? Zdaniem radnej sam projekt powinien być powyżej 200 000,-zł.
**
I odpowiedź…
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy - Adam Godusławski odpowiedział, że środki 50 000, - nie są wystarczające na projekt, natomiast to jest rozbicie w cyklu dwuletnim a w cyklu dwuletnim będziemy mieli 200 000,- zł.
**
Po dyskusji było kolejne głosowanie w sprawie: zaopiniowania zmian w załączniku Dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy do Uchwały Nr VI/101/2011 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 13 stycznia 2011 r. w sprawie budżetu Miasta Stołecznego Warszawy na 2011 rok z późniejszymi zmianami. I wyniki podobne, jak w przypadku połączenia szkól z M.i z A.
*
za - 14
przeciw - 7
wstrzm. - 0
**
W pkt. 8 nasi przedstawiciele musieli pochylić się nad niemiłą kwestią tj. finalnie podjąć
uchwałę w sprawie: rozpatrzenia skargi na działanie Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
Wynik:
za - 20
przeciw - 0
wstrzm. - 0

Rada jednogłośnie przyjęła wniosek o cofnięcie skargi do Komisji Rewizyjnej (znów ktoś opuścił głosowanie?).
*
I …kolejna skarga. Tym razem należało podjąć uchwałę w sprawie: rozpatrzenia skargi na działanie Dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
Uff…już nie tak jednomyślnie, ale …
**
Rada w głosowaniu stosunkiem głosów:
za - 19
przeciw - 0
wstrzm. - 2
przyjęła wniosek o cofnięcie skargi do Komisji Rewizyjnej.
**
W punckie 10-tym i 11 –tym radni zajmowali się komisją statutową, a to póki, co nas mało zajmuje, więc pora na przerwę.
A po przerwie padło to pytanie…
*
Radny Andrzej Krasnowolski zapytał, czy mamy uchwałę Zarządu dot. prognozy finansowej m. st. Warszawy do roku 2033?
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Jolanta Koczorowska odpowiedziała,
że prognoza finansowa uchwalana przez Radę m. st. Warszawy i później modyfikowana przez Zarządy w zależności jak zmieniają się prognozy dotyczące poszczególnych lat.
Ta prognoza wprowadzona nową ustawą o finansach publicznych dlatego jest na tak długi okres, ponieważ ona obejmuje wszystkie zobowiązania Miasta wynikające z wszystkich zobowiązań, kredytów, pożyczek, które są rozłożone na przykład na 20 lat i do momentu, kiedy ostatnia rata jest przewidziana do spłaty to ta prognoza finansowa jest.
**
Szybka zmiana …
*
Radny Andrzej Krasnowolski nawiązując do spotkań z Dyrekcją PKP w/s możliwości przywrócenia przejazdu przez tory w Aninie, zwrócił się do Zarządu z pytaniem , czy również łączyło się to z dyskusją na temat przywrócenia przejścia dla pieszych na wysokości IV Poprzecznej o ci apelują mieszkańcy od bardzo dawna?
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Jolanta Koczorowska odpowiedziała,
że rozmawiali o różnych sprawach i o przejściu, i o współpracy dotyczącej terenów kolejowych.
Wszystkie postulaty dotyczące przejść przez tory spotykają się ze strony PKP z bardzo dużym oporem, ponieważ procedują oni w tej chwili modernizację kolejową od wiaduktu
do Otwocka.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Wiesław Domański, czy poruszana była sprawa uporządkowania terenu wzdłuż torów kolejowych, żeby zlikwidować magazyny, składy, budki?
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Jolanta Koczorowska powiedziała, że temat był poruszany.
**
Punkt 13-sty tj. interpelacje i zapytania radnych z wiadomych względów…pomijamy również.

I na deser… wolne wnioski.
*
Radny Maciej Kulesza zwrócił uwagę, że do chwili obecnej odbyły się trzy posiedzenia Komisji Inwestycyjnej, na których były omawiane jedynie sprawy budżetowe. Zdaniem radnego należałoby zorganizować spotkania z ZDM-em, MPWiK.
*
Przewodniczący Komisji Inwestycyjnej – Andrzej Wojda ustosunkowując się do wypowiedzi przedmówcy powiedział, że w dniu wczorajszym zatwierdzany był plan pracy Komisji i był to odpowiedni moment, aby w planie pracy umieścić tego typu potrzeby.
*
Przewodniczący Rady Osiedla Anin – Janusz Gałda zwrócił się z pytaniami w imieniu mieszkańców:
• Czy zakończyła się procedura odnośnie wycięcia sosen na ul. Alpejskiej, gdzie została naliczona kara, czy inwestor wpłacił pieniądze, czy się odwołuje, jak wygląda sytuacja w tej sprawie?

• Czy będą nowe kosze zakupione przez Wydział Ochrony Środowiska i rozstawione na ulicach?
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Przemysław Zaboklicki odnośnie pierwszego pytania powiedział, że odpowie na piśmie w najbliższym czasie.
Natomiast, jeśli chodzi o kosze, to z tego co pamięta, nie ma środków w budżecie przeznaczonych na kosze, ale jeżeli udałoby się wygospodarować środki, to wtedy w miarę potrzeb będą one zakupione. Należy zgłaszać takie potrzeby.
**
I to już koniec, a jutro ostatni dzień majowego long-weekendu:(.
*
Źródło: protokół sesyjny sporządzony przez p. Teresę Traczyk.