Samo gęste – 19 października

  • warning: readfile(http://cw.money.pl/mapki_pogoda_mala.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_kursy_nbp.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 2.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_swiat.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 3.

Ktoś zapyta – czy zima za oknem jest wystarczającym powodem, aby odgrzewać posiedzenia rady, która przeszła już do historii? Zapewne to słaby powód, ale warto pamiętać, że obecni radni dostali w prezencie coś, co składać się będzie na tzw. bilans otwarcia. Warto też przyjrzeć się argumentacji za i przeciw budowie ulic w Wawrze…

**
Pomińmy wstępne formalności i od razu przejdźmy do meritum. Na początek coś, co sprawiło, że przynajmniej część Aleksandrowian pozbyła się złudzeń, co do obietnic składanych w temacie „ budowa progów zwalniających na ul. Podkowy”.
- Przerwa w obradach to również może być okazja do wyartykułowania swojego stanowiska…
**
Z uwagi na przedłużającą się przerwę ( w tej chwili z przyczyn technicznych),
głos zabrali mieszkańcy Osiedla Aleksandrów. Temat przez nich poruszony dotyczył budowy dodatkowych progów zwalniających na jednej z ulic Osiedla Aleksandrów biegnącej wzdłuż lasu (według niektórych mieszkańców osiedla – niepotrzebnych). Obie panie zakwestionowały podpisy mieszkańców, którzy podpisali się pod pismem wnioskującym o wykonanie progów zwalniających. Prawdopodobnie wśród podpisanych osób były nazwiska tych mieszkańców, którzy nie mieszkają w samym Aleksandrowie. Panie wnioskują o rozebranie spowalniaczy. Argumenty dotyczące bezpieczeństwa, którymi kierował się Zarząd, ich nie przekonują.
**
I co ciekawe – stanowisko zostało zaprotokółowane, ale nikt nie podjął dyskusji w tej sprawie, chociaż temat wrócił później. W trakcie dyskusji na temat budżetu na rok 2011 radni kończącej się kadencji poruszali i inne „drogowe” tematy…
**

Radna Barbara Fajkowska – jest to budżet nierówny i niesprawiedliwie traktujący poszczególne osiedla. Zwróciła się z prośbą, aby Zarząd rozważył budowę chodnika w ulicy Technicznej.
**
Nasz komentarz: zgodnie z WPI dzielnica na życzenie władz miasta została poproszona o realizację modernizacji dwóch ulic w Wawrze – ul. Bronowskiej i Technicznej. Z racji wysokości nakładów, każda z tych inwestycji miała pochłonąć po 5 mln. co w przypadku Aleksandrowa miało (był to rok 2008) wyczerpać limit pieniędzy na inwestycje osiedlowe, chociaż Techniczna jest bardziej falenicka niż aleksandrowska. Włodarze dzielnicy ogłosili i rozstrzygnęli przetargi na wykonanie projektów ( wygrali Hiszpanie), a przebudowa Technicznej w swojej zasadniczej formie została zaplanowana na 2010 rok, po czym przyszedł kryzys i inwestycję odłożono ze względu braku środków ( w roku 2010). W tej sytuacji Techniczna ( i Bronowska) nie powinny podlegać żadnej dyskusji – nie zostały zrealizowane w 2010 powinny być zmodernizowane w 2011 lub najpóźniej 2012 ( albo jedna w 2011, a druga 2012). Koszt 5 mln. złotych nie wydaje się aż tak wysoki biorąc pod uwagę, że tyle teraz kosztuje budowa raptem tylko jednego ronda. Modernizacja tych ulic należy się po prostu „jak psu zupa”. Jeżeli poszlibyśmy dalej tropem argumentu, że „ Aleksandrów wykorzystał już całą pulę”, to równie dobrze możemy powiedzieć, że budowa basenu w Aninie (30 mln. ze środków dzielnicy) sprawiła, że Anin wykorzystał swoją pulę na najbliższe 6 kadencji.
I dalej…
**
Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski – w zadaniach na rok 2011 nie ma zadania pt. „budowa parkingu w Falenicy”, uważa, że materiały zostały przygotowane byle jak, jest to budżet wysoce niedoskonały. Analizując zadania inwestycyjne pogłębia dysproporcje rozwoju inwestycyjnego w poszczególnych osiedlach. Zwrócił uwagę na fakt, że środki zarezerwowane na bieżącą działalność Rad Osiedli zostały pomniejszone o 500, 00 złotych, a jest to dla nich rok wyborczy. Zaproponował przeniesienie Sesji na inny termin w celu zapoznania się z przedłożonymi materiałami budżetowymi.
*
W odpowiedzi na powyższe Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Jacek Duchnowski poinformował, że projekt budżetu, który obecnie analizujemy został przygotowany w dniu 30 sierpnia 2010r. Nie ma, więc możliwości, ażeby zmiany, które zostały uchwalone przez Radę Dzielnicy dwa tygodnie temu zostały uwzględnione w sierpniu.
*
Radny Janusz Barciński - zwrócił uwagę na brak inwestycji związanych z Pasem Nadwiślańskim. Odnosząc się do inwestycji pt. „budowa ulicy Panny Wodnej” uważa, że jej realizacja powinna zostać odłożona do czasu wykonania inwestycji pt. „Trakt Lubelski i budowa kolektora „W”. Remont ulicy Trakt Lubelski ma dojść do ulicy Panny Wodnej i zakończyć się budową w tym miejscu ronda. Dlatego radny uważa, że sama budowa ulicy Panny Wodnej powinna zostać odłożona do czasu wykonania kolektora „W”.
**
Nasz komentarz: Hmm, może, dlatego p. Janusz nie został wybrany radnym na kolejną kadencję? Będąc radnym z Radości winien chuchać i dmuchać na przedłużenie Panny Wodnej, której budowa została zaprogramowana, na co najmniej 7 lat. Jesteśmy wstanie zrozumieć intencję – najpierw wodociąg i kanalizacja potem asfalt, ale w przypadku budowy ulic o charakterze zbiorczym ( takich jest w Wawrze niedostatek) ich szerokość pozwala na odwrócenie tej zasady – szerokie pobocza są m.in. po to, aby wykonać wszelkie niezbędne media. Zwalając wszystko na kolektor „W” jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy.
A teraz o kulturze…
**
Przewodniczący Rady Norbert Szczepański – zwrócił uwagę na zbyt niski budżet w sferze kultury .
Urząd powinien podjąć działania, które pozwoliłyby ściągnąć dodatkowe środki na zadania w sferze kultury czy pomocy społecznej (chociażby przy pomocy organizacji pozarządowych). Nawiązując do inwestycji „Panny Wodnej” podkreślił, że nie zawsze należy czekać na inwestycje robione przez miasto. To dobrze, że szukamy nowych wyjść z dzielnicy, nawet gdyby to miały być prowizorki. Dzięki naszym inicjatywom mamy dziś wiele dobrych inwestycji wykonanych i postęp taki, jaki mamy. Zapytał, jakie są priorytety w zakresie kultury i pomocy społecznej?
*
W odpowiedzi na powyższe pytanie Burmistrz Przemysław Zaboklicki poinformował, że środki na kulturę są rzeczywiście niewielkie, ale być może uda się w ciągu roku budżetowego uzyskać dodatkową kwotę np. z oszczędności. Nowy Zarząd na pewno podejmie dodatkowe kroki w kierunku.
*
Radna Aleksandra Chwedorowicz – od tego jak samorządy inwestują w kulturę zależy rozwój społeczeństwa i zależy jego zdolność do rozwoju innowacyjnej gospodarki. Kultura przekłada się na kreatywność społeczeństwa a współcześnie też na rozwój gospodarczy, który zależy od poziomu kreatywności. Warto byłoby, więc zmienić priorytety, pamiętać, że na gruncie samorządowym bardziej perspektywiczne patrzenie na rozwój jest konieczne. Jest to bardzo zaniedbany a jednocześnie bardzo rzutujący na przyszły rozwój wymiar funkcjonowania społecznego.
*
Radny Mirosław Marczewski – odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi przypomniał, że ogromne sukcesy dzielnica ma w zakresie sportu i oświaty. Placówki zostały bardzo rozbudowane: jest basen, hala sportowa na ul. Poezji. Sieć sportowa przy placówkach oświaty też już jest na ukończeniu – ostatnie boisko przy szkole podstawowej nr 138. Po wielu latach ruszyła budowa kolejnego przedszkola przy ul. Świebodzińskiej – inwestycja na kwotę dziewięciu milionów złotych.
Jest to inwestycja bardzo ważna dla Pasa Nadwiślańskiego (??? – przyp. f_a)
Nawiązując do inwestycji pt. „budowa ulicy Panny Wodnej” podkreślił, że zabezpieczenie środków, uruchomienie przetargu na tę inwestycję zmusi miasto stołeczne Warszawę do tego, by przyspieszyć kwestie związane z remontem Traktu Lubelskiego a przynajmniej samo skrzyżowanie. Nawet trudne skrzyżowanie jest lepsze niż żadne skrzyżowanie, niż żadna droga dla południowej części dzielnicy. Podkreślił, że pozostawianie inwestycji w układzie czteroletnim, w sytuacji gdy olbrzymie pieniądze zostały zainwestowane na wykup gruntów, kiedy dzięki spec – ustawie udało się szybko przeprowadzić proces wywłaszczeniowy, kiedy dzięki ogromnemu zaangażowaniu Zarządu udało się doprowadzić do tego, że można zacząć budowę tak ważnej dla dzielnicy ulicy – należy ją wykonać. Lekceważenie tego w tym momencie byłoby wielce nierozsądne.
*
Burmistrz Jacek Duchnowski – zwrócił uwagę na fakt, że cztery lata temu wszyscy radni i Zarząd określili sobie priorytety: na początku kadencji na 305 km dróg- 116 km było zaledwie utwardzonych. Na dzień dzisiejszy 100 km dróg jest wybudowanych, kapitalnie wyremontowanych ( destrukt z nakładką asfaltową). Ponadto – infrastruktura sportowa i przyszkolna – radykalnie została poprawiona. W ciągu kadencji wydano ponad 160 mln. złotych. Budżet wykonywano w ponad dziewięćdziesięciu procentach. Takie priorytety zostały określone przez Radę. Podkreślił, że budżet miasta stołecznego Warszawy też jest bardzo trudny, co jest konsekwencją kryzysu światowego a także mniejszych wpływów z podatków PIT.
*
Ogłoszono przerwę…
**
Nasz komentarz: Dobrze, że wspomniano kulturę. Porównując ubiegłą zimę do obecnej na naszej stronie roiło się od zaproszeń i „f.pl poleca”. Nie było tygodnia bez interesującej propozycji któregoś z KK. Tej zimy oferta jest uboższa i tego ukryć się nie da. Cały czas Wawer czeka na wyjątkowe miejsce, gdzie z rozmachem można by organizować wernisaże i koncerty. Czy się doczeka?
I po przerwie…
**
Radna Barbara Fajkowska odniosła się do uchwały Komisji Budżetowej i poprosiła ażeby środki, o których zdjęcie z ulicy Napoleona Bonaparte wnosi Komisja – zdjąć z inwestycji pt. „budowa Centrum Sportowo-rekreacyjnego w Miedzeszynie”.
*
Przewodniczący Rady Norbert Szczepański poprosił o złożenie wniosku na piśmie.
*
Radny Mirosław Marczewski poprosił o pięć minut przerwy w celu spotkania się Komisji Budżetowej, która uwzględni wniosek radnej Barbary Fajkowskiej i podejmie nową uchwałę.
*
Wiceprzewodniczący Rady Adam Godusławski wniósł o przesunięcie kwoty sto pięćdziesiąt tysięcy złotych na budowę chodnika w ulicy Technicznej w Osiedlu Aleksandrów. Powyższą kwotę należy zdjąć z zadania pt. „budowa Centrum Sportowo-rekreacyjnego w Miedzeszynie”.
**
Nasz komentarz: w tym miejscu zapala się nam przedwyborcza czerwona lampka, bo powtarzamy jeszcze raz – chodnik na Technicznej, brakujące lampy, lepiej wyprofilowany zakręt należą się …jak psu zupa, tym bardziej, że projekt już jest!
Ale ponoć cel uświęca środki, więc wierzymy p. Adamowi:).
A ponieważ wspominaliśmy o bilansie otwarcia, to...
**
Projekt uchwały zreferował Główny Księgowy Elżbieta Grzywacz informując zebranych o tym, że warunkiem wprowadzenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego jest zawarcie umów czyli zaciągnięcie zobowiązań. Wśród ośmiu zadań, na cztery z nich zawarto już umowy tj. budowa ul. Ciepielowskiej, Warsztatowej, przebudowa części budynku przy ul. Żegańskiej na poradnię psychologiczno – pedagogiczną oraz budowa obiektów sportowych w Miedzeszynie, w najbliższych dniach zostanie zawarta umowa na budowę ulicy Tęczowej, do dnia 9 listopada br. zostaną zawarte umowy na ulicę Sęczkową, boisko przy Szkole Podstawowej Nr 138 oraz ocieplenie budynku Zespołu Szkół Nr 70 przy ulicy Bajkowej. Podjęcie omawianej uchwały jest niezbędne, ponieważ tych zadań nie uda się wykonać w roku bieżącym.
*
Interpelacje i zapytania radnych
*
Przewodniczący Rady Norbert Szczepański poinformował, że nie wpłynęły do niego żadne interpelacje i zapytania na piśmie.
*
Wolne wnioski – spowalniacze, spowalniacze…
*
Radny Mirosław Marczewski – wracając do tematu spowalniaczy zwrócił się z prośbą (jeżeli jest taka możliwość) o przesunięcie jednego spowalniacza z Osiedla Aleksandrów do Międzylesia w miejscu skrzyżowania ulicy Świebodzińskiej z ulicą Pożaryskiego.
*
Wiceprzewodniczący Adam Godusławski – czy można wnioskować o usytuowanie następnych spowalniaczy.
*
Radna Aleksandra Chwedorowicz – wnioskuje o wykonanie spowalniacza w ulicy Podkowy w rejonie ulicy Kudowskiej, a także w ulicy Bystrzyckiej.
*
Radny Paweł Księżopolski – wnioskuje o wykonanie spowalniaczy w ulicy Akwarelowej.
*
Radny Marcin Kurpios – co z projektem organizacji ruchu w ulicy Potockich?
*
W odpowiedzi na powyższe pytania Burmistrz Zdzisław Gójski poinformował, że projekt na ulicę Potockich jest w uzgodnieniu, są to skrzyżowania wyniesione. Spowalniacze w ulicy Akwarelowej – ulica Akwarelowa jest krótka.
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Jacek Duchnowski poinformował, że spowalniacze, o których mowa zostały wykonane na wniosek Rady Osiedla Aleksandrów, wystąpienia rodziców uczniów oraz dyrekcji szkoły nr 124. Odbyły się też spotkania jak również rozmowy na temat budowy spowalniaczy na ulicy Podkowy. Poinformował też, że ulice wykonywane w destrukcie nie mają chodników, w związku, z czym istnieje duże niebezpieczeństwo. Burmistrz na pewno nie wycofa swojej decyzji w tej sprawie.
Porównując inne ulice do ulicy Podkowy np. ulicę Bystrzycką to wzdłuż ulicy Bystrzyckiej znajdują się jezdnie poprzeczne, dlatego na tej ulicy samochód nie rozpędzi się do 150 km. A odcinek w Aleksandrowie, gdzie wykonano spowalniacze biegnie przez las i tutaj każdy samochód się rozpędzi. Biorąc pod uwagę też zakręt, który się tam znajduje stwarza to duże niebezpieczeństwo. Na pewno nie da się porównać tych dwóch ulic.
*
Przewodniczący Komisji Inwestycyjnej Andrzej Wojda poparł decyzję Burmistrza. Oświadczył, że na tym właśnie odcinku jeździ dużo pojazdów jednośladowych i postawienie tylko znaków wskazujących na prędkość 50 km. niestety nic nie dało. Jest to odcinek wyjątkowo niebezpieczny.

*

Wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Zalewski uważa, że ta dyskusja powinna mieć miejsce w Radzie Osiedla, jest to sprawa społeczności lokalnej.
**
Nasz komentarz: I …zupa się wylała na kolana rady osiedla Aleksandrów – raz jeszcze: „Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Jacek Duchnowski poinformował, że spowalniacze, o których mowa zostały wykonane na wniosek Rady Osiedla Aleksandrów, wystąpienia rodziców uczniów oraz dyrekcji szkoły nr 124. Odbyły się też spotkania jak również rozmowy na temat budowy spowalniaczy na ulicy Podkowy.” Stąd uwaga wniesiona przez „sumienie dzielnicy” tj. p. W. Zalewskiego wydaje się być jak najbardziej uzasadniona.
**

Radny Michał Grudziąż – jakie działania zostały podjęte przez Zarząd w sprawie budowy ronda przy ul. Lucerny – Kadetów - Trakt Lubelski oraz w sprawie ronda przy ul. Mrówcza – Zwoleńska w celu zwiększenia bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach?
*
W odpowiedzi na powyższe pytania Burmistrz Zdzisław Gójski poinformował, że Zarząd wystąpił w tej sprawie do Zarządu Dróg Miejskich i jest informacja zwrotna, która mówi, że na ulicy Trakt Lubelski – Kadetów – Lucerny jeszcze w tym roku będzie wybudowane rondo tymczasowe. Przy skrzyżowaniu Mrówcza – Zwoleńska nie ma możliwości wybudowania ronda. Problem zostanie rozwiązany z chwilą budowy tunelu.
**
Nasz komentarz: A szkoda, bo budowa sygnalizacji lub mini ronda ( Mrówcza /’ Zwoleńska) zwiększyłaby bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu i …odciążyła rondo sąsiednie. Ciekawe jak Europa radzi sobie z tego typu bliskością przejazdu PKP i skrzyżowania. Tunel – na pewno będzie lekarstwem na całe zło, jeśli kiedykolwiek powstanie - magiczne „PO” 2012.
**

Radna Hanna Chodecka – czy Zarząd rozważał rozwiązania dotyczące budowy parkingu dla potrzeb przychodni zdrowia w Radości?
*
W odpowiedzi Burmistrz Zdzisław Gójski poinformował, że wjazd dla karetek znajduje się po drugiej stronie budynku. Na pismo w tej sprawie nie ma jeszcze odpowiedzi.
*
Wiceprzewodniczący Rady Adam Godusławski – jakie są ustalenia z PKP w sprawie otwarcia nieczynnego przejazdu w Aninie ?
*
W odpowiedzi Burmistrz Zdzisław Gójski poinformował, że odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych, odbyła się też wizja tego miejsca. Niestety odpowiedź w tej sprawie jest taka, że ten przejazd nigdy nie zostanie otwarty.
*
Janusz Gałda – Przewodniczący Rady Osiedla Anin : jakie jest zaawansowanie prac nad remontem ciągu pieszo-jezdnego Szpotańskiego – Wydawnicza czy zdąży się go w tym roku wyremontować ? Jaki jest termin otwarcia basenu? W imieniu mieszkańców poprosił o wyrównanie przed zimą następujących ulic: Krawiecka, III Poprzeczna, I Poprzeczna, X Poprzeczna.
*
W odpowiedzi Burmistrz Zdzisław Gójski poinformował, że jest projekt tej ścieżki rowerowej, ale samo wykonanie jeszcze w tym roku raczej nie będzie możliwe.
*
Otwarcie basenu – 3 listopada 2010r.
*
Radna Aleksandra Chwedorowicz poprosiła o wyrównanie ulicy Oliwkowej.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Norbert Szczepański zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, na które jeszcze nie odpowiedziano. Poinformował, że odbędzie się jeszcze Sesja, na której radni podejmą uchwałę w sprawie statutu Rad Osiedli ( jest w opracowaniu)…
**
Koniec przedostatniego posiedzenia tamtej rady i koniec pewnych złudzeń:(.