Środek wakacji, gorąco i burzowo, drodzy radni zebrali się już praktycznie przedostatni raz, aby radzić o naszej zielonej dzielnicy. Jaka była ta sesja? Nie popełnimy błędu, jeśli napiszemy, że była jedną z bardziej interesujących. Było na niej wszystko - nadzieja i gorycz, radość i strach przed zbliżającą się listopadową weryfikacją…
*
Samo otwarcie sesji przebiegło sprawnie – nikt nie zgłosił uwag do porządku obrad, w którym jak zwykle chodziło o przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni, aby bilans wyszedł na zero i chociaż wszyscy czekali już tylko na interpelacje i wolne wnioski, to jednak jeszcze debatując nad pieniędzmi nie obyło się bez tarć…
**
…(Pan) Jacek Duchnowski zwrócił się do Rady o uchwalenie uchwały w sprawie wyrażenia opinii na temat zmiany w załączniku dzielnicowym Dzielnicy Wawer do budżetu miasta stołecznego Warszawy na 2010 r. oraz w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na 2010-2014 Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy wraz z autopoprawką dot. zmiany zmniejszenia 5 000,- zł. i zwiększenia w tej samej jednostce - Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Są to oszczędności powstałe w związku z tym, że grupa Dennisona dla dzieci objętych pomocą przez poradnię trwała krócej niż przewidywano, proponuje się przenieść w ramach zadania na fundusz wynagrodzeń w związku z planowanym wystąpieniem o podwyżkę dla Dyrektora Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy w roku bieżącym.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski poprosił Komisję Budżetową o opinie.
*
I tu pierwszy mały „zgrzyt”…
*
Przewodniczący Komisji Budżetowej – Piotr Gąsiorowski powiedział, że Komisja Budżetowa nie ma opinii, ponieważ Komisja w dniu dzisiejszym głosowała nad projektem uchwały pozytywnie opiniującym proponowane zmiany budżetowe i nie została przyjęta.
**
W ślad za tym przypuszczono atak frontalny na …parking w Falenicy
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski przedstawił stanowisko Klubu Radnych Pis w formie poprawki do proponowanej uchwały, aby zrezygnować z zadania – Budowa parkingu w Falenicy. Natomiast zarezerwowaną w budżecie kwotę 810 tysięcy przeznaczyć na:
• Przebudowa pomieszczeń w budynku przy ul. Agrestowej na potrzeby gminnej biblioteki – 150 000,-
• Modernizacja lodowiska przy ul. Włókienniczej – dostawa i montaż podłogi
do bezpośredniego przykrycia lodowiska – 185 000,-
Pozostałą kwotę rozdysponować na następujące nowe zadania:
• Projekt budowy ul. Oliwkowej
• Budowa ul. Ks. Szulczyka
• Dokończenie budowy ulicy Nowowiśniowej
• Opracowanie projektu budowy domów komunalnych przy ul. Kresowej
• Wykup działki nr 50/1 przy ul. Poprawnej
• Budowa ulicy Cylichowskiej
Zmniejszyć wysokość środków na nowe zadanie:
• Ocieplenie budynku ZS Nr 70 przy ul. Bajkowej o kwotę 35 000 zł i przeznaczyć ja na utrzymanie pomników, rzeźb i innych miejsc pamięci narodowej.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski zapytał czy są proponowane kwoty przy poszczególnych zadaniach?
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski powiedział, że są to propozycje zadań, natomiast kwoty są przy niektórych przypadkach są proponowane. Pozostałe kwoty pozostawia do ustalenia przez Radę.
**
Parking próbowano jeszcze ratować …
**
Radna Aleksandra Chwedorowicz nie sądziła, aby było korzystne rezygnowanie z budowy parkingu w Falenicy, kiedy są szanse, że zadanie to będzie realizowane. Radna podkreśliła, że inwestycja ta bardzo zmieniłaby wizerunek tego miejsca.
*
Radny Andrzej Krasnowolski odnosząc się do wypowiedzi przedmówczyni przypomniał, że rok temu Rada m. st. Warszawy ogłosiła przetarg na opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego Falenica Wschód II. Do dnia 5 sierpnia br. są zbierane wnioski do planu zagospodarowania przestrzennego Falenica Wschód II. Teren, na którym ma być budowany parking w żadnym opracowaniu planistycznym nie był przeznaczony pod budowę parkingu.
*
Radny Marek Nerc poparł wypowiedź radnej Aleksandry Chwedorowicz uważając,
że parking w Falenicy powinien powstać.
*
Radny Andrzej Krasnowolski odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy zwrócił uwagę,
że w Międzylesiu również jest brak parkingów i powinien o to zabiegać, jako radny z tego terenu.
*
Radny Marek Nerc potwierdził, że jest mało parkingów w Międzylesiu, ale będzie się starał aby ta sytuacja uległa zmianie.
**
I tu musimy pokazać żółtą kartkę p. Andrzejowi, który próbował osłabić poparcie dla zatrzymania środków finansowych na potrzeby tej inwestycji w Falenicy. Było to bardzo nieładne zachowanie w stosunku do p. Marka, którego p. Andrzej mógł zaatakować za stan handlu w M., a nie za to, że ośmiela się myśleć szerzej o potrzebach dzielnicy, a nie tylko o swoim osiedlu. Gdyby p. Marek był niegrzeczny odpowiedziałby, że równie dobrze proszę pilnować Anina, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Co zaś tyczy się MPZP dla Falenicy Wschód II – to zauważamy, że w pewnych sytuacjach opłaca się „wachlowanie” planami, których albo nikt nie widział na oczy, albo nie dopuszcza myśli, że plany mogą się zmieniać, jeśli wymaga tego „racja stanu”.
Swoją drogą środki na inwestycje powinny być dzielone według klucza: kultura to jedna pozycja, drogi to druga. Biblioteka przy Agrestowej powinna być w tej samej pozycji, co rozbudowa KK Aleksandrów. Nie powinno być tak, że pieniądze z ronda są zabierane na agregaty basenowe, jak miało to miejsce wcześniej.
**
Pora na dyskusję. Na początek skromna, acz potrzebna reprymenda…
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski zwrócił się do wnioskodawców, aby przygotował poprawnie wniosek, czyli jeżeli proponuje zdjąć jakąś kwotę to żeby rozdysponował tą kwotę na poszczególne zadania.
*
Przerwa.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski wznowił obrady udzielając głosu Wiceprzewodniczącemu Rady Włodzimierzowi Zalewskiemu.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski przedstawił poprawkę do złożonego wniosku proponując:
• pozostawienie dwóch pierwszych pozycji bez zmian
• na projekt budowy ul. Oliwkowej przeznaczyć kwotę - 100 000,-
• na projekt budowy ul. Ks. Szulczyka -150 000,-
• zrezygnować z budowy ulicy Nowowiśniowej
• na opracowanie projektu budowy domów komunalnych przy ul. Kresowej przeznaczyć kwotę - 225 000,-
• zrezygnować z wykupu działki nr 50/1 przy ul. Poprawnej i budowy ulicy Cylichowskiej
• pozostała pozycja bez zmian.
*
Radny Andrzej Krasnowolski nawiązując do zadania budowy ul. Hafciarskiej zadał pytanie, dlaczego budujemy ulicę w lesie?
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Zdzisław Gójski odpowiedział, że wielokrotnie o budowę tej ulicy występował Dyrektor TPD.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski poddał pod głosowanie zgłoszoną poprawkę przez Klub Radnych PiS projektu uchwały przedstawioną przez Przewodniczącego Klubu Radnych PiS Włodzimierza Zalewskiego.
**
I przyszedł czas na etap prawdy tj. głosowanie nad rozbiorem kwoty 810 tys. złotych zarezerwowanej na budowę parkingu i przebudowę fragmentu Walcowniczej…
*
Rada w głosowaniu stosunkiem głosów:
za - 7
przeciw - 11
wstrzm. - 0
Nie przyjęła poprawki.
**
I tu jeszcze jeden komentarz – dla zasmuconych Aleksandrowian. Kwota 150 tys. PLN miała być przeznaczona jedynie na wykonanie dokumentacji(ależ ona droga), Projekty zleca się w formie przetargu, więc jest szansa, że te pieniądze się znajdą – chociaż lepiej byłoby wcześniej niż później. Na modernizację Technicznej, która nie jest de’facto ulicą należącą do Aleksandrowa, wyceniono na 5 mln. PLN - Aż strach pomyśleć na ile inwestycji by ta kwota wystarczyła, gdyby po raz kolejny „ zapomnieć” o tej ulicy w przyszłej kadencji.
Po zakończeniu dyskusji przyszedł czas na kilka uchwał, w tym również tą w sprawie przystąpienia do rozpoczęcia prac związanych ze sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osiedla Nadwiśle.
**
I już jesteśmy przy … Interpelacje i zapytania radnych.
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski wpłynęła interpelacja radnego Marka Nerca dot. :
• skrzyżowania ulic Mrówczej i Zwoleńskiej
• przekroczenia dozwolonej prędkości na ul. Mrówczej na odcinku od ul. Zwoleńskiej do ulicy Panny Wodnej
**
Na Mrówczej tylko fotoradar, p. Marku, progów tam nie robimy:).
*
Oraz dwa zapytania radnego Włodzimierza Zalewskiego.
**
Nie znamy treści interpelacji, wiemy jednak, że …
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski przedstawił zapytania dotyczące:
• terminu otwarcia basenu i podania powodów opóźnienia oddania basenu
• osoby pełniącej funkcję nadzoru na basenie w Aninie
**
I już wolne wnioski. Na początek samorządowcy tworzą klub…
**
Rany Janusz Barciński poinformował, że 26 lipca 2010 r. powstał Klub Radnych Wawerska Inicjatywa Samorządowa w skład którego wchodzi 5 radnych:
• Józef Roszkowski
• Wanda Zakrzewska
• Grażyna Sierakowska
• Aleksandra Chwedorowicz
• Janusz Barciński
Przewodniczącym Klubu został radny Janusz Barciński.
**
Teraz wystąpi dwóch trzech tenorów w sprawie…kanalizacji
**
Radny Andrzej Krasnowolski poruszył sprawę budowy kolektorów między basenem a ul. Trawiastą i między basenem a ul. Kajki.
Zwrócił się z pytaniami:
• Jak to jest możliwe, aby Firma INVESCO była właścicielem kolektora w ul. V Poprzeczna pomiędzy ul. Trawiastą a ul. Patriotów w sytuacji, kiedy droga jest gminna ?
• Czy wpłynął wniosek z Firmy INVESCO o zmianę projektu a jeżeli nie, czy jest prowadzony nadzór w sposób prawidłowy?
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Zdzisław Gójski odpowiadając na pytania radnego powiedział, że otrzymali warunki techniczne ze Spółki MPWiK włączenia kanału sanitarnego odbierającego ścieki z basenu w ul. Kajki , ponieważ Firma INVESCO zbudowała budynek przy Trawiastej róg V Poprzecznej dostała warunki techniczne na budowę tego kanału sanitarnego (nie widział porozumienia zawartego między Zarządem Spółki MPWiK a Firmą INVESCO) V ul. Porzecznej róg ul.Trawiastej, ponieważ Spółka MPWiK zaczeła dalszą budowę kanału sanitarnego ze względu na budowę basenu zmieniła warunki techniczne, żeby nie włączać się w kanał w ul. Kajki, tylko w kanał ul. V Poprzecznej, ponieważ przedstawiciel Firmy INVESCO zablokował rozmowy z MPWiK.
Trwały negocjacje z przedstawicielem Firmy INVESCO. Zostały podjęte dodatkowe działania przez Spółkę MPWiK i zdecydowali aby wybudować nowy odcinek od ostatniej studni, gdzie płynęły ścieki z basenu do ul. Kajki. Natomiast wszyscy mieszkańcy mogą włączać się do kanału sanitarnego, który jest w ul. V Poprzecznej.
*
Radny Damian Matusiewicz zapytał:
• o plan zagospodarowania przestrzennego osiedla Las. Na jakim jest etapie i jakie będą dalsze procedury związane z tym planem?
• Kiedy Zarząd przewiduje wpisać do budżetu lub WPI inwestycję – budowa ul. Poprawnej (w części od ul. Stoczniowców w stronę Trasy Siekierkowskiej w stronę ul. Kosmatki)
Radny podkreślił, że interesuje go sprawa wykupu działki nr 50/1, ponieważ przez to,
że nie jest ona wykupiona wstrzymuje się budowę kanalizacji dla 50 domów.
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Przemysław Zaboklicki odpowiedział, że plan jest przygotowywany, za jego opracowanie odpowiada projektant
a nadzoruje Biuro Architektury i Planowania Miejscowego, czyli nie bezpośrednio dzielnica. Zarząd zwróci się do Biura o informację w tej sprawie. Radnemu zostanie udzielona odpowiedź na piśmie na jakim etapie jest ten plan.
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Zdzisław Gójski odnośnie budowy kanału sanitarnego w ul. Poprawnej wyjaśnił, że MPWiK chce to wybudować, jeżeli mieszkańcy dadzą służebność notarialną. Z tego, co się orientuje jest jeden mieszkaniec, który nie chce wyrazić zgody.
*
Radny Damian Matusiewicz nawiązując do wypowiedzi przedmówcy powiedział,
że mieszkaniec ten wyraził zgodę (na piśmie) na wykup swojego gruntu przez Dzielnicę, którą może przedstawić.
**
I głos „jurora” tego kanalizacyjnego koncertu…
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski zaproponował, aby radny Damian Matusiewicz złożył interpelację w powyższej sprawie.
*
Radny Andrzej Krasnowolski przypomniał że zwracał się z pytaniami, dlaczego kolektor był budowany w dzielnicowej ulicy? Pierwszy był budowany między basenem a ul. Trawiastą, drugi między basenem a ul. Kajki.
Nie została mu udzielona odpowiedź na temat ul. Alpejskiej 2.
**
I jeszcze raz interwencja prowadzącego sesję …
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski zaproponował, aby radny sformułował swoje pytania na piśmie i przedstawił Zarządowi, który odpowie w statutowym terminie.
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski zwrócił się o precyzyjne formułowanie pytań co ułatwi procesowanie. Zwrócił uwagę, że budowa kanalizacji, czy wodociągów nie leży w gestii dzielnicy, tylko MPWiK i należałoby pewne odpowiedzi skonsultować z tą instytucją.
**
Konsultacje to ważna rzecz i ważne jest pilnowanie obietnic złożonych przez MPWiK.
Radni muszą sami się w to angażować. Zarząd wszystkiego nie przypilnuje…
**
Odpowiedź na pytanie o Alpejską 22
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Przemysław Zaboklicki odpowiadając radnemu Andrzejowi Krasnowolskiemu na pytanie (które ponowił, ponieważ padło ono na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego), czy wpłynął wniosek projekt zamienny na Alpejską 2? powiedział, że taki projekt nie wpłynął.
Odnośnie wycięcia drzew wyjaśnił, że inwestor złożył pierwotnie, jeszcze przed rozpoczęciem budowy projekt, który zakładał wycinkę kilku dużych drzew – sosen.
Na prośbę, która wyszła z Urzędu radny Andrzej Krasnowolski jako przedstawiciel Ligi Ochrony Przyrody pojechał na miejsce obejrzał ten drzewostan i ocenił, że nie należy wyrażać zgody na taki projekt, który zakłada wycinkę tych drzew. Urząd odrzucił ten projekt. Inwestor przyniósł inny projekt, w którym nie należało tych dużych sosen, cennego drzewostanu wycinać. Natomiast to, że wyciął nielegalnie te drzewa, bo nie miał na to zgody, jest naganne. Inwestor za to został ukarany karą niemal pół miliona złotych.
**
O zgrozo pół bańki??? Teraz o kulturze i dostępie do słowa drukowanego…
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski zwrócił uwagę na potrzebę nowej lokalizacji biblioteki w Miedzeszynie. Biblioteka, która
w tej chwili funkcjonuje w pomieszczeniach Instytutu Łączności. Te pomieszczenia
są na pewno adekwatne dla potrzeb biblioteki, natomiast dostęp do tych pomieszczeń nie jest utrudniony. Dlatego nowa lokalizacja przy ul Agrestowej tej placówki w Miedzeszynie sprzyjałaby nie tylko potrzebom czytelniczym mieszkańców, ale również stanowiłaby pewną formę wzbogacenia osiedla Miedzeszyn w siedzibę kultury, gdyż w tej bibliotece można by było prowadzić różne tego typu przedsięwzięcia.
**
Na ten głos czekaliśmy od dawna…
*
Radny Jerzy Debert wyraził zaniepokojenie, że kadencja kończy się i nie pozostawia się
po sobie żadnych inwestycji, które mogłyby być realizowane w przyszłej kadencji. Radny uważał, że jest jeszcze trochę czasu, aby pomyśleć o takich inwestycjach.
**
Czyli jednak brak tych sukcesów, zwłaszcza inwestycji o znaczeniu ogólno- wawerskim, czy między – okręgowym. Co gorsza p. Jerzy ma rację – nie można wskazać istotnych pozycji w bilansie zamknięcia, i nie można wskazać zaawansowanych projektów. Kto jest winien?
Ruszyć Wawer to znaczy pilnować naczyń połączonych - nie ma tunelu, bo nie ma kolektora W. Nie ma Traktu L. bo nie ma kolektora W. Nie ma rond przy Lucerny i Bronowskiej, bo nie ma Traktu, nie ma Traktu, bo…itp., itd.
Kto jeszcze winien?
**
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Adam Godusławski poruszył problem braku odpowiedzi na wiele interwencji, interpelacji, które w większości dotyczą Wydziału Infrastruktury. Uważał, że tego typu sytuacje nie powinny mieć miejsca.
**
I przygotowania do zimy…
**
Przewodniczący Rady Osiedla Anin Janusz Gałda nawiązując do zimowego oczyszczania ulic zwrócił się z prośbą o zmianę zaszeregowania ul. Alpejskiej na odcinku od ul Kajki do ul. Wierzchowskiego oraz uwzględnienie ul. Przelot, która nie została umieszczona w wykazie.
Przewodniczący Rady Osiedla zwrócił uwagę, że trzy miesiące temu została zakończona budowa ul. Rzeźbiarskiej do ul. Szpotańskiego, chodnik na tej ulicy już się zapada (na odcinku XII Poprzecznej i ul. Szpotańskiego) W związku z tym zwrócił się z prośbą
o poprawienie tego chodnika w ramach gwarancji. Przewodniczący Rady Osiedla zapytał, czy będą przewidziane ulgi za korzystanie z basenu dla seniorów?
**
Pan Janusz odpowiedzi nie otrzymał, ale ulgi będą na pewno – dziennie ma się przez to kąpielisko przewijać 3000 osób.
*
I … Zamknięcie obrad.