PMP…przegląd prasy miejscowej

  • warning: readfile(http://cw.money.pl/mapki_pogoda_mala.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_kursy_nbp.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 2.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_swiat.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 3.

Może nie będziemy poddawać drobiazgowej analizie tego, czy to Mieszkaniec, czy raczej Informator Wawra podał, jako pierwszy listę laureatów wawerskiej gali osobistości 2009 roku – dość powiedzieć, że IW prezentuje całą serię zdjęć solo, gdy Mieszkaniec tylko zdjęcie zbiorowe:). Zacznijmy jednak od rozmowy ze ślepym o kolorach…

**
Na stronie Wawra wszystko jest, jak było, czyli bez zmian na …lepsze. Tu przychodzi na myśl pewna biznesowa sentencja – „ sukces może prowadzić do ignorancji, a ignorancja zwykle prowadzi do klęski”. Kto, zatem chciałby stać się czytelnikiem Kuriera Wawerskiego powinien odwiedzać okoliczne sklepy spożywcze, kluby kultury ew. zaglądać do wawerskiego ratusza. Ktoś powie – mała strata, ale przecież oficjalny periodyk władz dzielnicy potrafi przenieść nas w lepszy świat pełen wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych, ale głównie tych dobrych.
Gdzieś pomiędzy zdjęciami uśmiechniętych ludzi możemy dostrzec skromny artykuł poświęcony pierwszym tegorocznym zmianom budżetowym. W artykule „ Przebudowa szybsza, a efekt podobny” odnajdziemy dzielnicowy punkt widzenia odmienny do tego zaprezentowanego na f.pl - post pt.: „ Na skróty…”.
Cały czas jesteśmy zdania, że budowa ulicy, a wykonanie tylko nakładki asfaltowej – jak np. na ul. Osterwy ( z jednej strony szeroko jak na lotnisku, a z drugiej wąska kiszka), w Radości czyni dużą różnicę i daje zupełnie inny efekt końcowy. W tym artykule znalazły się i takie zdania:
„ Opozycyjni radni długo dyskutowali czy można przebudować, coś, co nie zostało zbudowane. Gdyby iść tropem ich rozumowania, nie można by położyć destruktu z nakładką asfaltową na wielu wawerskich ulicach, co czyniono pod hasłem remontów, bo czy można remontować coś, co nie istniało. Intencje wnioskodawców wydawały się jasne: skracamy terminy”
– Nasz komentarz: A jednak przypomina to strategię mini-max – minimum wysiłku, przy maksimum efektywności proporcjonalnej do wydatkowanego wysiłku. Do wspomnianej ul. Osterwy można ponadto dodać nakładkę na ul. Polany z pominięciem wjazdu, który nadal przypomina wjazd budowlany, również remont ulicy Wilgi z pozostawioną przerwą bez asfaltu i zakręt pod kątem prostym na Podkowy na wysokości tzw. Różanki.
I dalej: „ Ale i intencje Włodzimierza Zalewskiego, który najwięcej zabierał na ten temat głos, wyszły na jaw, gdy powiedział, że skłonny byłby poprzeć propozycje zarządu, gdyby według tego samego pomysłu (przebudowa) wykonano utwardzone nawierzchnie na ulicach, o utwardzenie których zabiega on.”
- I jeszcze jeden komentarz – to prawda, że nie gryzie się ręki, która karmi, ale też Kurier Wawerski w podtytule nazywa się dwutygodnikiem informacyjnym dzielnicy Wawer i nawet zakładając, że polityka ( nawet ta samorządowa) to nie jest zajęcie dla grzecznych i miłych ludzi oraz biorąc poprawkę, że mamy rok wyborczy to albo „wycieczki” pod adresem opozycji należy bardziej kamuflować, albo należy zmienić podtytuł na np. „ dwutygodnik informacyjny umiłowanych przywódców Wawra”.
I na koniec zagadnienia poprawy drogowej infrastruktury – w efekcie odejmowania sobie pracy, skracania terminów i stawiania na szybki efekt przekreślamy de facto szansę na normalność, o którą od lat tak zabiegamy.
**
Ostatni numer Mieszkańca poza obszerną relacją z kolejnej edycji wyborów Wawerczyka roku porusza inny, jakże ważny drogowy aspekt.
Wypadek, w którym ucierpiało aż 5 samochodów na skrzyżowaniu ulic Mińskiej i Chodakowskiej każe autorowi „ Mińska i Szaserów” wrócić do niemożności poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach ulic: Mińskiej i Chodakowskiej oraz Szaserów i Wspólnej Drogi. ZDM nie planuje jak na razie zmiany status quo, mimo, że o jego zmianę wysiłki podjęto już dwa lata temu. Sytuacja przypomina inne miejsce w stolicy – skrzyżowanie ulic Domaniewskiej i Postępu, ale tam przynajmniej była obietnica instalacji świateł w ub. roku.
Czy przebudowa Dworca Wsch. i przeniesienie Dworca PKS ( 600 kursów w ciagu doby) zmienią nastawienie ZDM-u, jak zwykle czas...
**
I na koniec bezkonkurencyjny w tematyce wawerskiej - Informator Wawerski.
Wystarczy kliknąć:)
*
iwa

Odpowiedzi

O efekcie…

Na miejscu p. Rzecznika i red. naczelnego chodzenie na skróty określiłabym tak
- Remont i przebudowa nieistniejących dróg jest wyborem mniejszego zła.
Władze dzielnicy mają świadomość, że odkładanie w czasie konieczności wykupu terenów prywatnych pod drogi, ich „modelowanie” będzie za lat kilka generować jeszcze wyższe koszty, jednak destrukt i nakładka asfaltowa po istniejącym śladzie biorąc pod uwagę brak wodociągów i kanalizacji jest w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem z możliwych.
Wierzymy, że po wykonaniu powyższych instalacji, będziemy mogli mieszkańcom zaoferować budowę ulic z prawdziwego zdarzenia”
I w ten oto sposób Wawer postępuje w sposób odmienny do Marek. Dobrym pytaniem jest - a kiedy to wszystko będzie?
- Za 15, 20 lat. Wtedy też powinniśmy być „do przodu” z kapitałem społecznym / rozwojowym, co powinno sprawić, że zachowamy się podobnie jak mieszkańcy z ul. Szulczyka, oddając ziemię za darmo, jedynie wymagając od dzielnicy przestawienia ogrodzeń na podatników koszt:-).
Pozdrawiam,
J.