Samo gęste 15.09 cz. 2 ( odc. 3 i ost.)

  • warning: readfile(http://cw.money.pl/mapki_pogoda_mala.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_kursy_nbp.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 2.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_swiat.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 3.

Czas na ostatnią część poświęconą gorącej i otwartej dla mieszkańców sesji z września br.
Z premedytacją materiał pokazuje się w wydaniu „weekendowym”. Wart uwagi zaangażowanych w konflikt „progowy”…

*
W punkcie 6 miało miejsce przedstawienie stanowiska Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody. Mimo szczerych chęci nie możemy go zaprezentować. Możemy jednak podejrzewać, że charyzmatyczny aniński Rejtan nie pozostawił zbyt wielkiego pola manewru dla budowniczych nowego centrum M.
Przechodzimy, zatem wartko do pkt. 7 …
***
Punkt nr 7 - Przedstawienie przez Ruch Obrony Międzylesia wniosku mieszkańców
o przeprowadzenie Konsultacji Społecznych w sprawie „tunelu” – Głosowanie Radnych.
**
Konsultacje, jakie konsultacje?...
*
Przedstawiciel Ruchu Obrony Międzylesia – Marcin Żuławnik powiedział, że w związku
z tym, że konsultacje społeczne się nie odbyły, bo konsultacje, na które się powoływano były to konsultacje dotyczące raportu środowiskowego a nie projektu składają na ręce Przewodniczącego Rady i Zarządu wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Poprosił o przegłosowanie konsultacji społecznych przez Radę.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański wyjaśnił, że nie ma takiego trybu, żeby Rada mogła przegłosować konsultacje społeczne.
**
To jeszcze raz, tylko trochę inaczej…
*

Przedstawiciel Ruchu Obrony Międzylesia – Marcin Żuławnik, zapytał, czy Rada może podjąć uchwałę?
*
Radny Andrzej Krasnowolski uważał, że nie ma problemu, aby Rada mogła przyjąć stanowisko zobowiązujące Zarząd do przeprowadzenia konsultacji społecznych.
**
I tak oto jesteśmy już przy punkcie nr 8, a za oknem już wtedy była ciemna noc…
*
Punkt nr. 8. Dyskusja, wystąpienia mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji społecznych.

*
Radny Andrzej Wojda ustosunkował się do stanowiska Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody uważając, że stanowisko jest nie merytoryczne, jest zrobione pod publikę. Na pięć punktów jedynie punkt 2 jest merytoryczny. Radny odnosząc się do punktu 1 stanowiska – Komisja stwierdza, że pozbawienie radnych
i mieszkańców pełnych informacji o pracach projektowych i nie przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie tych planów doprowadziły do niepokojów społecznych - poinformował, że są dokumenty gdzie wszyscy radni byli powiadamiani o wszelkich spotkaniach, jakie były przeprowadzane (tutaj w Radzie). Te spotkania nie z winy Urzędu, ale raczej wnioskodawców, czyli firm, które miały prezentować koncepcje odbywały się
w większości przed południem. Radny zapewniał, że informacje wszyscy, (bo są na to dokumenty) otrzymywali drogą e-mailową, mogli przyjść, jeśli tylko chcieli. Zdaniem radnego ta informacja jest nieprawdziwa. Odnośnie 3 i 4 punku stanowiska radny uważał,
że absurdalne jest, aby komisja (obradująca w dniu 14.10.2009 r.) wnioskowała o coś, co wiadomo było, że będzie omawiane na dzisiejszej sesji. Radny Andrzej Wojda przypomniał stanowisko Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy z dnia 18.04.2007 r. podkreślając, że wszyscy radni głosowali za tym stanowiskiem. Następnie przedstawił stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w formie projektu stanowiska Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy. Radny poprosił, aby poddać pod głosowanie przedstawiony projekt stanowiska.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański przypomniał zasady procedowania i ze względu na późną porę zaproponował, aby czas wypowiedzi nie przekraczał 3 minut.
**
A Rada… nie wniosła sprzeciwu.
*
Radny Andrzej Krasnowolski odnosząc się do wypowiedzi radnego Andrzeja Wojdy uważał, że ta propozycja byłaby dobra miesiąc, dwa miesiące temu nie na dzień dzisiejszy.
Radny powiedział, że żenujące kłamstwa związane z rzekomym przeprowadzeniem konsultacji społecznych oburzyły mieszkańców w sposób zasadniczy. Radny nawiązując do wypowiedzi radnego Andrzeja Wojdy (byłego Przewodniczącego Rady Dzielnicy), który powoływał się na swojego e-maila powiedział, że jest w jego posiadaniu poczym zapoznał z jego treścią uczestników sesji. Wysłany był on 26.02.2008 r. o godz. 13.19, dwa dni przed posiedzenie, nie było w nim mowy o konsultacjach społecznych tylko o kolejnym spotkaniu, na którym będzie przedstawiony przez projektanta projekt. Przedstawianie tego w dokumentach przez ZMID, że to były konsultacje społeczne, zdaniem radnego jest niedopuszczalne, ponieważ nie miało to żadnej formy konsultacji społecznych nawet z radnymi nie mówiąc o mieszkańcach. Było to zawiadomienie o kolejnym spotkaniu, na którym miano przedstawić projekt. Radny wyraził swoje rozczarowanie, że od mieszkańców dostał kopie decyzji środowiskowej w sprawie budowy tunelu. Burmistrz, który uzgadniał to wszystko ani radnych, ani Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody nie poinformował o tym, że w tej sprawie została wydana decyzja środowiskowa.
Radny powiedział, że bardzo trudne było wysłuchanie tych wszystkich elementów, ale dzięki wysłuchaniu tych elementów wiemy, że od Wesołej do Wilanowa ma być trasa, gdzie mają być po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z pasem rozdzielającym.
Radny zwrócił uwagę, że nikt nie wziął pod uwagę tego, że to jest żyjące osiedle, że to jest siedziba dawnej Gminy Wawer. Zostało to potraktowane, jako trasa przelotowa, przy której będą urzędy, będzie wielkie centrum handlowe.
Wybór wariantu, gdzie trasa skierowana jest środkiem Międzylesia, jest korzystny dla drogowców, ale nie dla mieszkańców społeczeństwa wawerskiego.
Jeden z najlepszych architektów działających na rynku w Warszawie dr Krzysztof Domaradzki był autorem projektu planu Gminy Wawer w skali 1: 5000 biorąc pod uwagę to, jakie są konsekwencje społeczne powiedział, że tę trasę trzeba puścić koniecznie po północnej ścianie ZWAR –u i nie ma mowy przeprowadzenia tego wiaduktu, (bo był planowany wiadukt) przez środek Międzylesia. To było w projekcie planu w 2002 r. Zostało to wyrzucone. Ten projekt, który był robiony w tajemnicy przed radnymi, bo to,
że decyzja środowiskowa została wydana, radni nie byli poinformowani. Radny podkreślił, że jako radny, członek Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody ani razu informacji na temat tych prac nie dostał. Radny uważał, że propozycja przedstawiona przez Przewodniczącego Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej jest propozycją bronienia Zarządu. W związku z tym Radny powiedział, że nie będzie głosował za stanowiskiem.
**
Nasz komentarz: W tym momencie okazało się, że nie tylko nikt nie zagląda stronę siskomu (http://siskom.waw.pl/trasa-na-zaporze.htm), ale również, że w międzyczasie pojawiło się wielkie centrum handlowe w M. ( jakby tych nieszczęść było mało, to jeszcze nie wszyscy mieli naręczne zegarki…
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański zwrócił się z prośbą do uczestników sesji, aby przestrzegali czasu wypowiedzi - 3 minuty.
*
Radny m. st. Warszawy Tomasz Zdzikot powiedział, że to, co zaprezentowali, Urzędnicy Miasta pozostanie na długo w pamięci. Jeśli mówimy o konsultacjach społecznych Burmistrz stwierdza, że konsultacje społeczne powinien prowadzić inwestor, czyli ZMID, na co przedstawiciel ZMID –u odpowiada, że powinien to robić Zarząd. Jeśli pytamy o to, dlaczego ta trasa ma takie parametry a nie inne, czyli cztery pasy po dwa w każdą stronę na terenie osiedla Międzylesie Zarząd odpowiada, że tak zaproponował projektant. Projektant mówi, że tak mu zlecono do zaprojektowania. Na początku sesji Burmistrz stwierdza, że przez Międzylesie nie będą szły tranzytem TIR –y, poczym się okazuje, ze od ul. Wiertniczej w Wilanowie aż po dzielnice Wesołą mamy trasę czteropasmową. Radny powiedział, że chciałby się dowiedzieć, jak do całych planów przebudowy układu komunikacyjnego ma się budowa hipermarketu? Chciałby się dowiedzieć, czy Burmistrz po dzisiejszej sesji jest zwolennikiem dwupasmowej trasy przez Międzylesie. Radny zwrócił uwagę, że mieszkańcy Międzylesia nie są przeciwni, aby było bezkolizyjne połączenie jednej strony z drugą. Chodzi tylko o to, ze nie musi to być na potrzeby Międzylesia i Dzielnicy Wawer połączenie w takich parametrach, jak Wał Miedzeszyński, a tak jest planowane. Radny podkreślił, że Dzielnica jest podzielona na pół istniejącą linią kolejową. Wydaje się, że po przebudowie ul. Żegańskiej, Zwoleńskiej, trasy na Zaporze będzie podzielona na kolejne dwie części.
W przekonaniu radnego mieszkańcy są przeciwni budowie trasy o takich parametrach a nie w ogóle przejazdu pod torami kolejowymi.
*
I małe sprostowanie p. Norberta, wsparte chwilę potem przez specjalistę…
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański odnosząc się do wypowiedzi radnego Andrzeja Krasnopolskiego, który powiedział, że na całej długości będą dwa pasy w dwie strony, w wyniku sprostowania powiedział, że wcześniej była mowa, że na odległości od ul Przedwiośnie dalej będzie po jednym pasie.
*

Przedstawiciel Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych - Karol Filipek odnosząc się do wypowiedzi - że projektant sobie zaprojektował taki przekrój drogi 2 x 2 a tak się stało, dlatego, że inwestor zaproponował - powiedział, że jest to jakieś nieporozumienie. Wyjaśnił, że projektant rozpoczynając swoją pracę musiał przyjąć koncepcje rozwiązania drogowego, którą przedstawił Zarządowi Miejskich Inwestycji Drogowych i przyjął właśnie taką. Przedstawiciel ZMID –u powiedział, że przypuszcza czym się kierował i pewnie, jego zdaniem, projektant to potwierdzi. Chodziło o optymalne rozwiązanie, bo jak wspomniał celem tej inwestycji jest poprawa warunków ruchu wszystkich użytkowników drogi i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu mieszkańcom i perspektywicznie projektant uznał to za słuszne przedstawił to Zarządowi Miejskich Inwestycji Drogowych a Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podtrzymał to stanowisko, ale chciał szerszego spojrzenia na tę sprawę i kierując się tym zwołał Zespół Projektu Inwestycyjnego.
*
I jeszcze spojrzenie kobiecym okiem…
*
Radna m. st. Warszawy Ewa Masny odnosząc się do wypowiedzi radnego Andrzeja Krasnopolskiego powiedziała, ze również bardzo ceni architekta – Krzysztofa Domaradzkiego i często z nim współpracuje, ale chciałaby, żeby wszyscy zauważyli i to, co powiedział radny, że ocenił negatywnie projekt przeprowadzenia wiaduktu w centrum Międzylesia, właśnie z takich samych powodów, o których mówiła przedstawicielka
ZMID –u. Radna odnosząc się do wypowiedzi radnego m. st. Warszawy Tomasza Zdzikota odnośnie nieprawdziwej, zdaniem radnej, informacji o powstaniu hipermarketu powiedziała,
że budynki hal na terenie ZWAR –u są objęte opieką konserwatora i można tam wybudować wyłącznie to, na co konserwator pozwoli. Nie można przekształcać terenu wokół tych hal.
Radna powiedziała, ze jest za tym, aby uporządkować ruch w Międzylesiu. Uporządkowanie ruchu na tym terenie bardzo usprawni ruch w całej południowej części dzielnicy Wawer.
Z tego wszyscy zdają sobie sprawę i nikt nie jest przeciwko temu usprawnieniu. Radna zwróciła uwagę, że dyskusja jest o szczegółach o parametrach. Uważała, że to jest do dyskusji i to jest temat na konsultacje, o które występują mieszkańcy, jako obrońcy Międzylesia, radni PIS, Komisja Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody oraz o które występuje w tej chwili koalicja. Radna apelowała, aby zrobić wszystko, aby te konsultacje były. Stanowisko, które podejmie Rada trzeba wypełnić. W związku z tym trzeba przegłosować to stanowisko Rady i przeprowadzić konsultacje.
*
I na razie kupcy w M. znów są górą…
*
Radny Andrzej Krasnowolski poprosił o dopuszczenie do głosu mieszkańca.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański powiedział, że po zabraniu głosu radnego Włodzimierza Zalewskiego, który się zgłosił jako ostatni, zostanie udzielony głos mieszkańcowi.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski odstąpił swój głos mieszkańcowi.
*
Mieszkaniec powiedział, że ¼ tutaj ludzi jest żywotnie zainteresowana tą ulicą, bo tutaj mieszka tak jak on. Mieszkaniec nie zgadzał się na dwupasmówkę. Apelował, aby zostawić ten kawałek ulicy, „bo to jest nasze Międzylesie”
*
Czy to był głos tajemniczego Andrzeja z forum GW?
*

Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański udzielił głosu radnemu Włodzimierzowi Zalewskiemu.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski nawiązując do prezentacji projektanta powiedział, że projektant przedstawił chyba już finalną koncepcją związaną z tunelem i układem rond. Wiceprzewodniczący Rady wrócił do pierwszej koncepcji, która się pojawiła w momencie, kiedy odstąpiono od wiaduktu i zaprojektowano tunel. Zaznaczył, że koncepcja ta jeszcze jest na stronie ZDM. Koncepcja ta nie jest tak rozbudowana jak ta, która została przedstawiona. Zakłada ona tunel w osi ulic Żegańskiej i Zwoleńskiej bez ronda po stronie wschodniej, tylko z dwoma rondami po drugiej stronie torów kolejowych. Wiceprzewodniczący uważał, że tunel jest korzystniejszym rozwiązaniem dla mieszkańców niżeli wiadukt, ale koncepcja z dwoma rondami po drugiej stronie, jego zdaniem była lepszym rozwiązaniem i na pewno pogodziłaby wielu mieszkańców i opinie o tak rozbudowanym układzie drogowym w centrum Międzylesia na pewno by się nie pojawiły.
*
Przedstawiciel Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych - Karol Filipek powiedział, ta koncepcja była rozpatrywana, ale okazała się niemożliwa do realizacji.
*
Przedstawiciel Stowarzyszenia „Zielone Mazowsze” – Rafał Muszczynko nawiązując do propozycji stanowiska Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że niektóre punkty są dobre, jeżeli chodzi o konsultacje społeczne a inne „po cichu już przemycają nam tutaj 2 x 2 pasy, na które ludzie się nie godzą”.
**
Później miały miejsce odczyty, których znów zaprezentować nie możemy z przyczyn od nas niezależnych.
**
I czas na finał …
*
Pkt nr. 9. Podsumowanie dyskusji
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański zwrócił się do Zarządu o podsumowanie dyskusji.
*
Radny Andrzej Krasnowolski zwrócił uwagę, że punkt był zgłaszany przez wnioskodawców
i przyjęcie tego stanowiska było podsumowaniem dyskusji.
*
Tu zwracamy uwagę na podniosły moment – głos zabrał p. Jacek Duchnowski, burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy
*
- „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Mieszkańcy ja mogę tylko powtórzyć to, co wcześniej od początku konsekwentnie, jako burmistrz tej Dzielnicy wraz z Zarządem
i koalicją powtarzam, że jesteśmy za tym, żeby wybudować tunel ten, który jest planowany
i konsekwentnie jesteśmy jakby za tym, żeby myśleć docelowo o całej trasie, która będzie wybudowana być może przy dobrym inwestowaniu przez Miasto w co akurat wierzę w perspektywie tych wszystkich terminów, które zostały przedstawione przez Dyrektora Biura Drogownictwa i Komunikacji, jak i przez ZMID. Mimo tego, że nie jesteśmy bezpośrednio inwestorem, to utożsamiamy się z tą inwestycją, dlatego, że uważamy, że bezkolizyjny przejazd przez tory jest w Międzylesiu jak i w całej Dzielnicy Wawra potrzebny, to jest podstawowa rzecz.. Otóż to, co jest wyrażone w stanowisku, które zostało przegłosowane, Zarząd jakby wspiera to stanowisko i utożsamia się z tymi zapisami. Na marginesie zupełnie tam był, było stwierdzenie w stanowisku przeciwnym, że nie było, również konsultacji
z radnymi, czego akurat tej informacji zaprzeczają protokoły, w które są wpisane osoby, które uczestniczyły w takich konsultacjach i tak, jak wcześniej nadmieniłem, są tam radni
i z koalicji i z opozycji. Dlatego też Szanowni Państwo zaproponowaliśmy w tej dyskusji, bo rzeczywiście warto o tym rozmawiać, że wymagane są jeszcze dodatkowe konsultacje, szeroko rozumiane – społeczne, gdzie Państwo będziecie mogli zająć raz jeszcze głos w tej sprawie. I co jest istotne, póki co, nawiązaliśmy do stanowiska, które zostało podjęte jednogłośnie dwa lata temu
Szanowni Państwo.
To stanowisko było podjęte przez wszystkich radnych jednolicie, co świadczy o tym, że ten tunel i przejazd bezkolizyjny jest potrzebny. Nawiązując jeszcze do wcześniejszej dyskusji, ta koncepcja z estakadą, która miała być prezentowana spowodowałaby jeszcze większe protesty Państwa tutaj, dlatego, że ona po prostu powodowałaby jeszcze większy hałas niż tunel. Tunel jest oddalony nie w kierunku budynków, tak jak była ta koncepcja poprzednia tunelu – bezpośrednio w pasie Zwoleńskiej, Żegańskiej, tylko jest obok. To jest kolejnym argumentem za tym, żeby ten tunel tak wyglądał, jak jest proponowany. I ostatnia rzecz , Południowa Obwodnica Warszawy jest oddzielną inwestycją to co powiedział Pan Dyrektor Biura Drogownictwa dość wyraźnie i dobitnie, tu nigdy nie było przewidywane, ruch tak zwanych TIR –ów i nie będzie tego ruchu. I rzeczywiście możemy to tu dzisiaj zadeklarować, że naszą ambicją jest, żeby takiej koncepcji w ogóle nie było, a mało tego na dowód tego wszystkiego świadczą o tym dokumenty, a te dokumenty to jest między innymi projekt ten, który leży przed Państwem. Projekt dotyczy rozbudowy, modernizacji Alei Dzieci Polskich, gdzie jest profil po jednym pasie w jednym kierunku. Jasno też trzeba powiedzieć od pętli za Centrum Zdrowia Dziecka do granic dzielnicy. I z drugiej zaś strony nie możemy doprowadzić do takiej sytuacji, gdzie mamy zastany taki pas drogowy, jaki jest na Alei Dzieci Polskich i części Żegańskiej, żeby teraz zrobić wąskie gardło i wtedy Państwo na pewno byście protestowali bezpośrednio mieszkający tutaj, że potężne korki by się pojawiły w jak wielu miejscach Warszawy. Takie się pojawiają między innymi – tunel na Dźwigowej, który później wchodzi w Powstańców Śląskich, jest taki klasyczny przykład, gdzie po tylu latach męczarni i stania w korku teraz jest podjęta decyzja, żeby to dopiero doprowadzić do normalnego stanu. Tak też to wygląda i na zakończenie – Międzylesie jest częścią Dzielnicy Wawer a Dzielnica Wawer jest częścią Warszawy, rzeczywiście trzeba o tym myśleć kompleksowo. Dziękuję bardzo.”
**
Nie wiemy czy były brawa? Czy może tylko buczenie?. Jedno wiemy, to wystąpienie odnotuje historia dzięki jednemu człowiekowi…
*

Radny m.st. Warszawy – Tomasz Zdzikot zwrócił się do Przewodniczącego Rady, aby wypowiedź Burmistrza znalazła się w całości w protokole.
*
Radny Andrzej Krasnowolski podsumowując dyskusję powiedział, że podstawową sprawą, z którą zgłosili się mieszkańcy, była sprawa konsultacji społecznych. Radny przytoczył uchwałę m. st. Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami na temat tutaj, w tym przypadku projektu statutów dzielnic m. st. Warszawy i tu na postawie zarówno ustawie o samorządzie gminnym, jak i statutu m. st. Warszawy, Rada Warszawy określa, jak wyglądają konsultacje. Mówienie, że e-mail skierowany dwa dni przed spotkaniem do radnych jest zapewnieniem konsultacji społecznych, jest lekceważeniem, zdaniem radnego, instytucji konsultacji społecznych. Radny miał również zastrzeżenia do przebiegu dyskusji, gdzie w niektóre odpowiedzi budziły u niego politowanie. Zdaniem radnego, że to się odbyło przy takiej cierpliwości mieszkańców, przy takiej ilości mieszkańców, którzy tego słuchali być może nauczy czegoś radnych. Radny kończył dyskusję z prośbą o przemyślenie.
*
Tu na pewno były brawa…
*
Pkt nr. 10 - Sprawy różne, wolne wnioski
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski nawiązując do konsultacji społecznych odnośnie projektu statutów dzielnic poinformował, że od 08 do 15 września dwie osoby wzięły udział w konsultacjach w tym on. Wiceprzewodniczący uważał, że nie wystarczy ogłosić konsultacje, trzeba zrobić wszystko, aby mieszkańcy o tym wiedzieli.
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Jacek Duchnowski nawiązując do wypowiedzi radnego Andrzeja Krasnowolskiego, gdzie cytował o konsultacjach społecznych powołując się na uchwałę, która została podjęta przez Radę Warszawy dnia 9 lipca
w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami na temat projektowanych statutów dzielnic m. st. Warszawy - cytowanie to, odnoszenie tego do innych konsultacji Burmistrz uznał, że jest lekkim nadużyciem.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański podkreślił, że to spotkanie jest wynikiem komunikowania się, ale to wszystko jest związane z tym, że sami się między sobą nie komunikujemy się, bo oczywiście, jeżeli jest moment krytyczny, to nagle wszyscy jesteśmy i wtedy nie ma znaczenia, czy jest w normalnym trybie, czy wyjątkowym trybie. Wszyscy jesteśmy i potrafimy się zorganizować i bardzo dobrze tak się organizujemy. Wynikiem tego spotkania będą kolejne konsultacje. Przewodniczący Rady zaapelował o nawiązywanie współpracy, ponieważ wszyscy są odpowiedzialni za to jak Dzielnica wygląda, jak przekazywana jest informacja i czy ta informacja na pewno dotrze.
*
Radna m. st. Warszawy – Ewa Masny powiedziała, że zawsze dąży do tego, aby w jak największej zgodzie i jak najsprawniej wszystkie takie decyzje, które dotyczą dużego grona osób. Poinformowała, że w Mieście jest Biuro Komunikacji Społecznej, które zajmuje się między innymi dialogiem społecznym. Niewątpliwie, jeśli będzie wniosek do Komisji Dialogu Społecznego, (która przy tym biurze się znajduje), to tam są fachowcy, którzy pomagają prowadzić tego rodzaju negocjacje i konsultacje.
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański (w uzupełnieniu swojej poprzedniej wypowiedzi) powiedział, że celem jego wypowiedzi było to,
źeby na przyszłość rozwiązywać takie problemy tak jak dzisiaj było zgłoszone, żeby były światła, żeby były przejścia - jesteśmy na to otwarci.
**
Nasz komentarz; może zamiast walczyć z progami i o progi na Podkowy ( tu wracamy do tzw. gorącego tematu), warto uczepić się tej wypowiedzi?
*

Przedstawiciel Ruchu Obrony Międzylesia – Marcin Żuławnik odnosząc się do stwierdzenia „kolejne konsultacje społeczne” odczytał pismo Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wawer – Zdzisława Gójskiego do mieszkanki, w którym stwierdza „Urząd nie organizował konsultacji na ten temat” i to zamyka dyskusje na temat kolejnych konsultacji społecznych, ponieważ to nie będą kolejne tylko pierwsze konsultacje społeczne.
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Jacek Duchnowski powiedział, że to, co podpisał Zastępca Burmistrza Zdzisław Gojski podpisał prawdę. Burmistrz podkreślił, że już wielokrotnie było to powtórzone, że jest to zadanie inwestycyjne Miasta, które jest w budżecie wpisane do ZMID-u (Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych). Jeśli mówimy o konsultacjach społecznych - te inicjatywy, które były ze strony Dzielnicy, to były spotkania informacyjne, które sami zaproponowali i przeprowadzili. Na tych spotkaniach byli mieszkańcy Międzylesia. Przyszły osoby, które były bezpośrednio zainteresowane, bo ich nieruchomości były przeznaczone do wyburzenia. Była na ten temat dyskusja.
*
Mieszkanka zwróciła się z pytaniem, czy jeżeli konsultacje społeczne wykażą, że mieszkańcy nie akceptują, nie opiniują pozytywnie tego projektu, to, jaka będzie decyzja Radnych?
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański powiedział, że jest radnym, mieszkańcem Międzylesia i dla niego istotne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieciom, aby mogły przechodzić przez tę drogę.
**
(Czy to znaczy, że p. Norbert już nie mieszka w Falenicy???)
*
Mieszkaniec zwrócił uwagę, że przed chwilą było zadane pytanie, na które nie otrzymali odpowiedzi a mianowicie, co będzie kiedy konsultacje społeczne będą na nie?
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański odpowiedział, że są konsultacje, mieszkańcy mają możliwość zgłaszania swoich postulatów. Na pewno te postulaty będą uwzględnione przez inwestora.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy Adam Godusławski powiedział, że pytania takie będą zasadne, jak będzie wypracowane stanowisko. Natomiast nie ma takiej możliwości, aby radni działali wbrew mieszkańcom.
**
Nasz komentarz: w tym miejscu już wyraźnie czuć drżenie „ czy, aby na pewno wybiorą na kolejną kadencję?”. Może tak referendum?
**
I gorzkie słowa prawdy o tej lekcji demokracji, a potem zaraz napisy końcowe „ Zamknięcie obrad”…
*
Mieszkaniec wyraził zażenowanie tym wszystkim, co zobaczył i usłyszał. Podkreślił, że radni zostali wybrani przez mieszkańców między innymi Międzylesia. Natomiast, zdaniem mieszkańca, postawa radnych w niczym nie przypomina tego, że chcą reprezentować stanowisko mieszkańców. Wyraził zdziwienie, że radni Międzylesia są przeciwko mieszkańcom Międzylesia.
***
W tym miejscu podziękowania dla p. Teresy Traczyk.
Pani Tereso, żaden chłop nie podołałby tak długiemu protokołowaniu:)