I love Niepodległość...Nastolatki'2009 (3)

  • warning: readfile(http://cw.money.pl/mapki_pogoda_mala.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_kursy_nbp.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 2.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_swiat.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 3.

Znaczki z tego typu napisem można zobaczyć na piersiach młodych ludzi, spacerujących po ulicach polskich miast. Jutro 11-sty listopada – dzień zakończenia I-szej Wojny Światowej i Święto Niepodległości odzyskanej po 123 latach rozbiorów przez RP. Jak, co roku ze stron gazet uśmiechać się będzie do nas Dziadek. Jak co roku będą defilady, parady i koncerty typu „ w listopadowej zadumie”.
W studio f.pl zasiedli jak zwykle: Rychu, Jonasz i f_a , a w reżyserce jak zwykle czuwa Admin…
***
Rychu (R.) – Pozwólcie, że to ja zagaję, bo poniekąd każde tego rodzaju spotkanie jest spotkaniem „przy otwartym mikrofonie”…
Jonasz (j.) – Ok. zagajaj, my w tym czasie spróbujemy marcińskich rogali:-)
**
R. ( im to dobrze) …
- Dzień Niepodległości to najważniejsze święto dla każdego narodu, ale też coraz częściej pojawia się pytanie jak je obchodzić? Czy to, co jeszcze przemawia do starszego pokolenia, równie silnie odbierane jest przez pokolenie jutra? Pokolenie, które jako pierwsze w historii ma szansę przeżyć swoje życie nie znając pojęcia „wojna”. A jeśli tak to, z czym młodym Polakom mają kojarzyć się słowa: niepodległość i wolność?
*
j. - Dotąd te słowa podtrzymywane przez „historyczno – poważne” obchody kojarzyły się z ofiarą krwi składaną w ofierze niezawisłości i bytu państwa…
*
forum_aleksandrow (f_a) – Nie chciałbym przeszkadzać, ale Admin daje znak, że czas na pierwszy materiał.
*
R. – OK, popatrzmy zatem na materiał ucznia III klasy LO w Katowicach…
*
Liceum_O

**
R. – I jak?
*
j. – Komentarze pod filmem mówią same za siebie. Film zrobiony przez młodzieńca dla młodych, i to chyba jest dobra droga?
*
f_a – Zgadzam się, nie dalej jak tydzień temu przyszło mi przed zebraniem rodziców w jednym z praskich LO zobaczyć skróconą wersję programu muzyczno – poetyckiego, którą dzieciaki przygotowały dla kombatantów Powstania Warszawskiego …
*
j. – I co?
*
f_a – „Kupiłem” od razu.
Pierwszą piosenką była „Wolność” Chłopców z Placu Broni, a potem powstańcze piosenki …na gitarę basową i perkusję.
*
R. – Pozwólcie zatem, że podsumuję ten wątek
– Trzeba pozwolić młodym wyrażać wartości takie jak: wolność, niepodległość i radość z nich płynącą po „ichniemu”. Trudno wymagać od dziewczyny, czy chłopaka żyjącego w „necie”, aby chcieli zadumywać się listopadowo przy udziale orkiestry symfonicznej.
A jeśli już o wolności mowa…
*
wolność

**
f_a – Adminie, dzięki:)
**
R. - A czy patriotą można być również w czasie pokoju i czym dziś jest dla młodych ludzi to magiczne słowo? Zanim odpowiecie, mamy na wizji jedną z wypowiedzi ze ściągi.pl:
*
„ Patriotyzm był zawsze uważany za cechę narodowa Polaków. Nie tylko w czasach świetności napoleońskiej, lecz także, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Dzisiaj zdanie na temat patriotyzmu są podzielone. Nawiązując do tematu uważam, iż patriotyzm nie ma wielkiego znaczenia dla współczesnej młodzieży
*
Spotkałam sie z przypadkiem, kiedy młody mężczyzna specjalnie powoduje wypadek, aby uniknąć służby wojskowej. Dawniej możliwość obrony kraju ludzie uważali za zaszczyt. Byli gotowi poświęcić swoje życie za Ojczyznę. Dzisiaj z podziwem czytamy o losach bohaterów "Kamieni na szaniec", którzy zamiast świętować zdanie matury, musieli walczyć w obronie kraju. Żyli w ciągłym strachu i niepewności. To właśnie ci młodzi ludzie bez reszty poświecili się dla Ojczyzny.
*
Kolejna sprawą, którą chcę poruszyć jest fakt, iż coraz więcej młodych ludzi opuszcza terytorium swojego kraju. Powodem jest brak pracy i godnych warunków do życia.
*
Warto również zauważyć, że negatywny wpływ na dzisiejszą młodzież maja politycy. "Bałagan" oraz kłótnie w sejmie źle oddziałują na ludzi. Politycy kreują negatywny wizerunek kraju na scenie międzynarodowej.
*
Reasumując wszystkie argumenty stwierdzam, że patriotyzm nie ma dużego znaczenia dla dzisiejszej młodzieży. Jest dla nich pojęciem abstrakcyjnym.”
**
R.- Jonasz, i co Ty na to. Twoje „Nastolatki ‘2009” to dowód na to, że trzymasz stronę dzieciaków, szukasz w nich dobra, a tu mamy, że wszystkie wzniosłe te wielkie hasła mają w gruncie rzeczy w d…”
*
j.- A ja jednak upieram się przy swoim.
Jeżeli patriotyzm do dla młodzieży abstrakcja, to czyja to wina?
Powiem wprost - to wina nas, starych pierdzieli, co zresztą autorka wypomina nam w przedostatnim zdaniu, mówiąc o bałaganie.
*
f_a – A ja bazując na powyższym tekście zwrócę Wam uwagę, że ta wypowiedź trafia w sedno sprawy, bo łatwiej nam związać pojęcie wolności, niepodległości i patriotyzmu z walką, i śmiercią na barykadzie, i po prostu romantyzmem.
A czym jest patriotyzm w czasie pokoju, jak nie pracą pozytywistyczną?
- Flanelka, gumofilce i robienie swojego.
*
R.- Dodajmy, robienie tego, co nas nudzi i wydaje się być takie zwyczajne, że aż porażające. Bo jeśli się bić to pod knajpą lub na stadionie…
**
patriota
**
R. - …to było romantycznie, a jak ma być …zwyczajnie?
*
j. – Prof. Z. Krasnodębski w dzisiejszej „Polsce” napisał, że jest ważne czyje są nasze fabryki, ziemia, czy media?
I to myślę, że jest kluczem do zrozumienia patriotyzmu czasu pokoju, to jest papierek lakmusowy naszej niepodległości. Na ile ja jestem wolny, na ile niezależny? Na ile jestem u siebie? Na ile jestem kimś?
A może jestem już tylko tanią siłą roboczą? Nie tylko tu, ale przede wszystkim w Europie. Kiedyś mówiło się pijany jak Polak, a jak dziś się mówi? „Niekumaty”? Języki obce, szachy i matma oto cel:-).
Wojny, powstania wybuchają i kiedyś się kończą, o wiele istotniejszy dla narodu jest czas pokoju. Solidność Niemców, pracowitość Azjatów, duma Amerykanów ze sztandaru i konstytucji tworzą wartość dodaną nie do przecenienia.
*
f_a – Flanelka i gumofilce to nic innego jak reagowanie na sprawy społeczne, sąsiedzkie, jak odśnieżanie chodnika na ulicy przed swoją posesją. Szanowanie wspólnego dobra, przestrzeganie prawa. Niepalenie plastikami, niewywożenie śmieci do lasu. Patriotyzm czasu pokoju, to jak mawia inny profesor – W. Bartoszewski, to po prostu bycie przyzwoitym…
*
R. – A lokalny patriotyzm?
*
j. – Czekałem na to pytanie. To angażowanie się w życie lokalnej społeczności – od podpisywania petycji, dzwonienia do instytucji odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo, a na …wizytach w KK skończywszy:-)…
*
zipera

**
R. – Nie za dużo już tej bieli i czerwieni?
*
f_a – „ …ojczyznę kochać i szanować. Nie deptać flagi, nie pluć na godło”
*
R. – A jak już o pluciu mowa. To Ty w czasie „kampanii” wyborczej do rad osiedlowych wypominałeś autochtonom, ( bo to oni przyszli tego lutowego wieczoru 2007 roku), że nie wywieszając flag, to tak jakby pluli na groby przodków.
*
f_a ( cholera, nie gryzie się ręki, która Cię karmi)
- Przyznaję, trochę mnie poniosło. Dziś będąc po „przejściach społecznych” tę niechęć do wieszania flag tłumaczę traumą spowodowaną często walką jednostki z aparatem władzy. Przyznaję pod kątem „oflagowywania” jestem trochę zwichnięty. To się chyba wzięło po pierwszym wyjeździe na zachód – do Szwecji.
Tam na każdej chałupie wisi flaga. Gdy osiadłem w Aleksandrowie chciałem stawiać maszt, jak w Szwecji, ale mi zona nie pozwoliła…
*
j. – A ja bym tak szybko się nie wycofywał. Kiedyś lany poniedziałek wypadał w dniu 3 Maja – latali z tymi flagami i wieszali, chociaż nie wolno im było. 22- go Lipca wieszali, bo bali się mandatu, a dziś?
Drodzy, pytam Was.
Te domy, wille nawet, te samochody i te stanowiska to gdzie?
W RPA, czy w polskim grajdołku?
Czy nie jesteście winni matce pocałunku w rękę, chociaż raz w roku, przy wigilijnym stole?
A flaga 11-tego listopada czy nie jest takim pocałunkiem, dla wspólnej matki?
Macie prawo się wkurzać, że oszukują i kradną, że każą płacić na ZUS i NFZ, ale leczyć mamy się za kasę.
Ale to jest nasz kraj i nie mamy innego…
**
Admin – OK., chłopaki. Miało być zabawnie, a wyszło historycznie – poważnie.
Myślicie, że ktoś to doczytał do końca?
*
j.- Może 5-ro sprawiedliwych się znalazło...
*
R. – Wyszło, jak zwykle, to znak, że nasi rozmówcy są nieodrodnymi synami tej ziemi:).
- A jutro jedni na defiladę, inni na paradę…
**
Koniec
*
polska

***
Wystąpili :
Zagajanie i prezencja – Ryszard Rychu Schabowski
Rozmówcy : Jonasz i Forum _ Aleksandrow
Reżyseria dźwięku : Admin
*
Oraz:
- Dawid Brennt
- Chłopcy z Placu Broni
- Patriota
- Zipera
- polska best of
- Jacek Wójcicki
*
Prezentera Rycha ubiera okoliczny Lumpeks
Patronat medialny YouTube
****
I jeszcze życzenia...
*
życzenia

Odpowiedzi

Przekonaliście mnie ...

flanelką,gumofilcami i całowaniem po rękach.
Pozdro:-)