Samo gęste - sesja 31.08

Poniedziałek, 31 sierpnia dochodzi 17 –sta radni dzielnicy zajmują swoje miejsca. Jutro rozpoczęcie roku szkolnego, nie ma się z czego cieszyć, tym bardziej, że porządek obrad zawiera niełatwy punkt, jakim zawsze jest uchwalenie MPZP dla fragmentu Wawra, ale na początku kolejna już w ciągu tegorocznych wakacji podniosła chwila…

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. – słowa tej przysięgi wygłosił radny –elekt p. Marcin Jacek Kurpios, który zastąpił p. P. Zaboklickiego wzmacniając w ten sposób siły samej PO i sił koalicyjnych.
**
Następnie p. Ewa Podhorska - kierownik Działu Wschód Wydziału Planowania Miejscowego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy dokonała prezentacji projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Kolonia Borków Zagwóźdź.
*
Potem miały miejsce wystąpienia, które w sposób znaczący wpłynęły na kształt podjętej uchwały, do której wrócimy później. Czas na tzw. schody, czyli studium przypadków…
*
Pierwszy został zgłoszony przez wiceprzewodniczący Rady dzielnicy Wawer m.st. Warszawy p. Włodzimierza Zalewskiego, który przedstawił sprawę jednej z mieszkanek Miedzeszyna. Sprawa dotyczy problemu, jaki ma mieszkanka z podziałem nieruchomości i wytyczeniem drogi dojazdowej. W przypadku działki, której właścicielem jest mieszkanka Miedzeszyna dochodzi do sytuacji, kiedy jest projektowana droga dojazdowa ( łącznik dojazdowy) do kilku działek przez tę działkę, którą ta droga dzieli w procencie jeden do dwóch trzecich. Stwierdził przy tym, że jeśli taki łącznik jest projektowany, który zapewnia dostęp do inny działek, to można go zaprojektować po skraju działki, a nie przez działkę, którą w efekcie ten podział degraduje. Podkreślił, że takie uzupełnienie powinno znaleźć się w stanowisku Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody, ponieważ należy umożliwić mieszkańcom właściwe gospodarowanie działkami.
*
Wiceprzewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody p. Andrzej Krasnowolski stwierdził, że takie zmiany powinny być analizowane na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody.
*
Mieszkanka, poinformowała, że sprawa dotyczy drogi zaprojektowanej przez działki 58 KD-PJ. Jest to droga przez jej działkę, która biegnie do trzech sąsiednich. Te działki były scalone i każda z tych działek ma wyjazd do ulicy Zasadowej. Stwierdziła, że jest to droga, o którą nie wnosili użytkownicy działek, do których jest zaprojektowana. Dzieli ona działkę mieszkanki na dwie części.

*
p. Ewa Podhorska - kierownik Działu Wschód Wydziału Planowania Miejscowego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy poinformowała, że przy wyłożeniu planu do publicznego wglądu nie było zgłoszonej uwagi. Zmiany natomiast w planie mogą być dokonane tylko przy wyłożeniu planu do publicznego wglądu, jeśli zostanie złożona uwaga.
( To jest celna uwaga, pytanie czy wszyscy byli wstanie dowiedzieć się o terminie wyłożenia tego planu? – przyp. f_a)
*
I jeszcze jeden ciekawy przypadek…
*
Jedna z mieszkanek zabrała głos w swoim imieniu, jak również w imieniu jednej z mieszkanek, która jest głuchoniema. Poinformowała, że na działce mieszkanki głuchoniemej, zaplanowana jest droga z przewidzeniem wyburzenia jej budynku. Podkreśliła, że takie sprawy powinny być konsultowane. Podobnie sprawa się ma w przypadku jej działki. Stwierdziła, że planowana droga nie jest nikomu w tym miejscu potrzebna.
*
p. Ewa Podhorska - kierownik Działu Wschód Wydziału Planowania Miejscowego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy ustosunkowała się do przedstawionych spraw, stwierdzając przy tym, że plan był wyłożony do publicznego wglądu i wtedy należało zgłaszać swoje uwagi. Stwierdziła przy tym, że jedynie Komisja Ładu Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy przed Sesją Rady m.st. Warszawy może coś zmienić. Nie jest to jednak pewne, ponieważ zostały przeanalizowane wszystkie wnioski na tym terenie.
( Jak widać to już nie przelewki – należy uważać, aby nie przeoczyć momentu wyłożenia planu. Stąd sugestia w kierunku zainteresowanych - raz po raz dzwonić do p. Kierownik z pytaniem „a kiedy będzie wyłożony plan …?” – przyp. f_a)
*
W tej trudnej sytuacji przewodniczący rady rzucił koło ratunkowe…
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Norbert Szczepański zaproponował, aby mieszkańcy zgłosili swoje wnioski na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy, ponieważ tylko tam ewentualne zmiany mogą być przyjęte.
**
Omawianie MPZP dla kolonii Borków – Zagóźdź było na tyle wyczerpujące, że ogłoszono przerwę.
A po przerwie radni zdecydowali się na podjęcie Uchwały nr 123 dla ww kolonii, w której czytamy:
Rada Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy rozpatrując przedstawiony projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Kolonia Borków-Zagóźdź wnosi o dokonanie następujących zmian:

a) w § 11 ust.1 projektu uchwały Rady m.st. Warszawy dodaje się pkt.5 w brzmieniu: ,,dopuszcza się połączenie i ponowny podział nieruchomości na działki budowlane na wyznaczonych do scalenia obszarach na wspólny wniosek wszystkich właścicieli lub użytkowników wieczystych tych nieruchomości”.

b) dokonanie w rysunku planu zmiany przebiegu drogi 9 KD-L pomiędzy ulicami: Borowiecka i Panny Wodnej z przesunięciem jej w kierunku zachodnim z rezygnacją z projektowanych ulic 28 KD-D i 30 KD-D
(projekt graficzny w załączeniu).

c) zaplanowanie przestrzeni publicznej, jak np. ogród jordanowski oraz zarezerwowanie w planie miejsc na placówki edukacyjne.

d) rozpatrzenie wniosków właścicieli p. Izabeli Bąk odnośnie przebiegu 58 KD-PJ, p. Joanny Kornackiej dotyczącej przebiegu 15 KDD oraz p. Sabiny Barankiewicz dotyczące 15 KDD (w związku z koniecznością wyburzenia domu).

Po dokonaniu powyższego Rada Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy opiniuje projekt planu pozytywnie.
*
Następnie nasi przedstawiciele mieli chwilę oddechu i pochylali się nad nadawaniem imion obiektom użyteczności publicznej.
Chwilę potem miało miejsce jeszcze przegrupowanie w komisjach problemowych dotyczących kultury, budżetu i rewizji, ( czyli nadzoru).
**
W trakcie posiedzenia okazało się, że wpłynęła jedna interpelacja …
*
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Norbert Szczepański poinformował, że wpłynęła jedna interpelacja na piśmie. Jest to interpelacja radnego Pawła Księżopolskiego.
*
Radny Paweł Księżopolski przedstawił interpelację w sprawie objęcia terenu Osiedla Marysin Wawerski systemem monitoringu.
W/w interpelacja stanowi załącznik nr 17 do protokołu.
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski stwierdził, że zostało już wcześniej wystosowane pismo do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Obecnie trwają ustalenia na temat tego, jakie są możliwości finansowe do podjęcia tej inicjatywy i punkty, które zdaniem odpowiednich służb są najbardziej właściwe do tego, aby objąć je monitoringiem.
***
I nadszedł czas na naprawdę „samo gęste”, czyli wolne wnioski.
**
Pierwszy dotyczył poczytnego Kuriera Wawerskiego
*
Radny Andrzej Krasnowolski poinformował, że chciałby wystąpić w sprawie gazety dzielnicowej ,,Kuriera Wawerskiego”. Stwierdził, że wszyscy byli świadkiem przyjścia na XXXII Sesję kilkudziesięciu osób w związku z ulotkami, które zostały rozprowadzone w Międzylesiu, niezgodnych z prawdą. Faktem jest, że odpowiedzialność za to ponosi Urząd Dzielnicy, Pan Burmistrz oraz redaktor naczelny gazetki p. Andrzej Murat. Stwierdził, że to co robi w gazetce p. Murat to są manipulacje, uprawianie propagandy sukcesu i jest to staranne pomijanie spraw, które powinny być poruszane.
Radny podał następujące przykłady:
- w ostatnim ,,Kurierze Wawerskim” jest sprawozdanie z Sesji Rady z dnia 30 lipca 2009r. pt.,, Kurier samorządowy, mniej pieniędzy na inwestycje cięcia z bólem serca”.
Stwierdził, że w artykule tym brakuje:
- informacji na temat tego, kiedy była ta sesja, jak również
- nie ma żadnej informacji na temat bardzo ważnej sprawy, a mianowicie dyskusji na temat przejazdu w Międzylesiu i zmiany granic Międzylesia. Podkreślił, że byli na sesji lipcowej w tej sprawie mieszkańcy.
- nie ma też informacji na temat tego, że w/w sprawa będzie omówiona we wrześniu na połączonych Komisjach Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody oraz Komisji Rozwoju Gospodarki Komunalnej i Inwestycji, którą to informację przekazał na Sesji w dniu 30 lipca 2009r. Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Norbert Szczepański.
Stwierdził, że jeśli te informacje byłyby podane w gazetce nie doszłoby do rozprowadzania nieprawdziwych informacji.
- stwierdził również, że w/w artykuł nie oddaje sensu jego wypowiedzi odnośnie zmian w budżecie, jaka odbyła się na sesji lipcowej. Podkreślił przy tym, że cała dyskusja i jej przebieg znajduje się w protokole z Sesji z dnia 30 lipca 2009r.
Odniósł się również do następnego artykułu, który ukazał się w ,,Kurierze Wawerskim”, a mianowicie artykuł pt. ,,Kurier inwestycyjny, dylematy mieszkańców Falenicy. Centrum parkingowe czy bazarowe”. Poinformował, że w artykule tym znajdują się informacje na temat posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarki Komunalnej i Inwestycji z dnia 07 lipca 2009r. Stwierdził, że może dwie piąte tego artykułu jest sprawozdaniem z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody, które odbyło się w dniu 23 lipca 2009r., gdzie te sprawy były omawiane. W artykule tym są zamieszczone wypowiedź p. Lucyny Wośko, która była na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody, nie było jej zaś na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarki Komunalnej i Inwestycji. Podobnie jest z wypowiedzią p. Marka Wilczyńskiego, który był wprawdzie obecny na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarki Komunalnej i Inwestycji w dniu 07 lipca br., ale przytoczona wypowiedź jest wypowiedzią
p. Marka Wilczyńskiego z posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody.
Stwierdził, że p. Murat z powodów dla siebie istotnych, postanowił przedstawić problem, nie informując, że to było na posiedzeniu innej komisji, że ta komisja przyjęła stanowisko odnośnie wystąpienia do Biura Architektury Urzędu Miasta o opracowanie studium zagospodarowania centrum Falenicy.
Podsumował, że tego typu praktyki powinny być naganne.
*
Riposta p. Burmistrza pozwala nam mieć nadzieję, że wolność słowa w naszej dzielnicy jest niezagrożona, kolejne wystąpienia brały w obronę lub wytykały błędy drogiego Lwa wawerskiego….
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski stwierdził, że nikt nie recenzuje gazety. Założenia było takie, że nikt nie będzie recenzował. Każdy artykuł z każdego spotkania, wydarzenia jest odbierany subiektywnie przez każdego z nas. Jeśli jest niedosyt wypowiedzi Pana radnego, to należy przy tym stwierdzić, że to nie jest sprawozdanie z komisji, jak również sesji. To jest artykuł, który pisze dziennikarz, który uczestniczy w wydarzeniu. Podkreślił, że nikt nie narzuca, co ma być w omawianej gazecie, ani nikt nie recenzuje zamieszczonych w niej artykułów. Gazeta jest pisana w formie artykułów, a nie w formie sprawozdań. Stwierdził, że często spotykamy się z sytuacją w przypadku innych gazet, że są tam subiektywne komentarze. Stwierdził, że kiedy czyta gazetę ,,Mieszkaniec” dziwi się co tam jest napisane, gdzie w rzeczywistości jest mało faktów i prawdziwych informacji.
*
Radny Andrzej Krasnowolski stwierdził, że podpisuje się pod tym, co Pan Burmistrz wcześniej powiedział, jeśli chodzi o gazetę prywatną. ,,Kurier Wawerski” jest gazetą urzędową, która jest płacona z pieniędzy podatnika.
*
Radny Maciej Kulesza odniósł się do informacji zamieszczonego w lipcowym ,,Kurierze Wawerski” na temat elektronicznego znakowania psów. Stwierdził, że są tam podane informacja, że można to zrobić w Wawrze i są wymienione trzy przychodnie, które w Wawrze się nie znajdują.
Podana informacja jest zatem nierzetelna. Zadał pytanie odnośnie tego, dlaczego w Dzielnicy Wawer nie ma przychodni, która elektronicznie znakuje psy?
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Adam Godusławski stwierdził, że gazetę przygotowuje profesjonalny dziennikarz, który zajmuje się tym od wielu lat. Stwierdził, że w poprzedniej kadencji nie była wydawana podobna gazeta, aby przedstawić mieszkańcom ważne, kluczowe dla dzielnicy informacje. Stwierdził, że gazeta jest jedną z tańszych wydawanych przez pozostałe dzielnice i spełnia swoją funkcje doskonale, gdyż mieszkańcy informowani są o wszystkim na bieżąco. Poinformował, że może nie wszystkie artykuły są bardzo dobre, jeśli ktoś chce jednak, poprawić jakość tej gazety może składać swoje uwagi do redaktora naczelnego.
*
P. Marek Wilczyński poinformował, że p. Murat pisze najpierw w gazecie ,,Linia Otwocka”, a następnie te artykuły są przedrukowywane w ,,Kurierze Wawerskim”. Stwierdził, odnosząc się do artykułu w sprawie parkingu w Falenicy, że jego wypowiedzi zawarte w tym artykule zostały wybrane z kontekstu i nie odzwierciedlają sensu całych wypowiedzi. W artykule tym nie ma również informacji na temat stanowiska Komisji Ładu Przestrzennego, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Przyrody, które zostało podjęte na posiedzeniu Komisji w dniu 23 lipca br., a które jest bardzo ważne.
*
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Przemysław Zaboklicki odnosząc się do pytania radnego Macieja Kuleszy w sprawie elektronicznego znakowania psów odpowiedział, że było to załatwiane na poziomie miasta.
*
W końcu przyszła pora na zamknięcie tego punktu, a zrobił to sam p. Burmistrz…
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski stwierdził, że nie ma sensu skupiać się w wolnych wnioskach na recenzowaniu artykułów. Podkreślił, że trudno mu komentować artykuły.
**
I zmiana – czy to zwiastun nadciągającej burzy?*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Włodzimierz Zalewski stwierdził, że wokół budowy basenu w Aninie pojawiło się ostatnio szereg niewyjaśnionych spraw. Stwierdził, że w mediach pojawiły się również informacje na temat problemów wokół tej inwestycji. Wątpliwości budzi fakt związany z rezygnacją z nadzoru inspektor, koordynatora budowy basenu w Aninie. W związku z tym, aby wyjaśnić zaistniałe okoliczności, złożył wniosek w imieniu radnych o zwołanie sesji nadzwyczajnej z
porządkiem, który będzie obejmował, informacje Burmistrza na temat przebiegu prac na budowie basenu oraz sprawozdanie osób odpowiedzialnych z ramienia urzędu za nadzór nad budową basenu w Aninie. Przekazał wniosek Przewodniczącemu Rady.
**
Ponieważ to wolne wnioski, to teraz przyszła pora na demonstrację siły rządzących …
*
Radny Andrzej Wojda przedstawił informację, że do Klubu Radnych PO wstąpili następujący radni:
- radny Mirosław Marczewski
- radny Michał Grudziąż
- radny Marcin Kurpios.
**
I nagły zwrot akcji…
*
Radna Barbara Fajkowska stwierdziła, że ,,Kurier Wawerski” jest gazetą urzędową, a nie jest rzetelna i przedstawia sprawy jednostronnie. Przypadek, który przedstawił radny Andrzej Krasnowolski nie jest jedynym przypadkiem, gazeta często kompromituje radnych PiS-u składając relacje z Komisji, czy z Sesji.

**
I ostro w kierunku osiedla Las – jakie, kiedy, kiedy?
*
Radny Damian Matusiewicz zadał pytanie odnośnie inwestycji w Osiedlu Las:
- jakie jest harmonogram prac związanych z przebudową ul. Sęczkowej?
- kiedy będzie pokryta destruktem ul. Sęczkowa na odcinku od ul. Kadetów do
ul. Bysławskiej? ( czy to aż taka długa ulica ? – przyp. f_a)
- kiedy nastąpi usunięcie zadrzewienia przy ul. Stoczniowców?
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski poinformował, że na w/w pytania zostanie udzielona odpowiedź na piśmie.
**
Teraz o dobrej tradycji…
*

Radny Edward Kalwarczyk poruszył sprawę organizacji imprez kulturalnych na terenie Hotelu ,,BOSS”.
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski stwierdził, że Zarząd Dzielnicy kontynuuje dobrą tradycję, która została zapoczątkowana w poprzedniej kadencji.
**
I ukłon w stronę zdrowia…
*
Radna Hanna Chodecka poinformowała, że 06 września o godzinie 10.00 przy ul. Strusia odbędzie się festyn prozdrowotny.
**
I jeszcze raz o tubie Wawra…
*
Radny Andrzej Krasnowolski podkreślił, że ,,Kurier Wawerski” wydaje Urząd m.st. Warszawy dla Dzielnicy Wawer. Nie jest to zatem prywatna gazeta i należy recenzować artykuły, jeśli są one nieprawdziwe. Obowiązkiem dwutygodnika jest przekazywanie informacji o sprawach, które się dzieją również na Sesjach Rady.
*
Radna Aleksandra Chwedorowicz stwierdziła, że wszelkie uwagi do artykułów w gazecie powinny być wskazywane w duchu konstruktywnym, tak aby ulepszyć tę gazetę.
*
Radny Edward Kalwarczyk stwierdził, że prosił o opublikowanie pewnej sprawy w ,,Kurierze Wawerskim”, nie zostało to jednak opublikowane. Sprawa dotyczyła kanalizacji w Osiedlu Marysin Wawerski.
**
Czy jednak cenzura?
*
Radny Aleksandra Chwedorowicz stwierdziła, że może należałoby rozważyć możliwość recenzji tego, co jest publikowane, tak aby radni, którzy są zainteresowani, mieli możliwość zadawania pytań . Trudno wymagać od jednego redaktora, aby zawsze, pod każdym względem, w każdej sprawie był super precyzyjny.
*
Radny Jerzy Debert zwrócił się do Zarządu Dzielnicy, aby ten zwracał uwagę na to, aby sprawy bardzko ważne były w omawianej gazecie przekazywane w sposób rzetelny i były właściwie redagowane.
**
I czy to początek kolegium redakcyjnego?
*
Radny Maciej Kulesza stwierdził, że w najbliższym numerze ,,Kuriera Wawerskiego” powinna znaleźć się informacja na temat budowy tunelu w Międzylesiu, a która to sprawa będzie omawiana na posiedzeniu Komisji. Poprosił o taką informację na pierwszej stronie.
**
I zaglądamy do portfela…
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Włodzimierz Zalewski zadał pytanie, jakie są koszty wydawania tej gazety i jakie były poprzednio w ubiegłych latach?
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski stwierdził, że precyzyjne informacje zostaną udzielone. Podkreślił przy tym, ze jest to ok. 80 tys. zł, na podstawie informacji z innych dzielnicy należy stwierdzić, że jest to najtańsza gazeta wydawana przez Urzędy Dzielnic.
( A już wcześniej podawano, że chodzi o sto kilkadziesiąt tys., kto jest dociekliwy niech wróci do wcześniejszych wydań „SG”- przyp. f_a)
**
Podziękowania i prośby…
*

Przewodniczący Rady Osiedla Anin Janusz Gałda poruszył następujące sprawy:
- podziękował w imieniu mieszkańców za utwardzenie ul. Axentowicza destruktem, jak również za rozpoczęcie budowy ul. Pazińskiego,
- zadał pytanie, czy uda się również pokryć destruktem ul. Zorzy, która by połączyła ul. Axentowicza z ul. Pazińskiego. Jest to odcinek ok. 60 - 80 m?
- braku dojścia do miejsca pamięci narodowej upamiętniających rozstrzelanych żydów. Miejsce to znajduje się przy ul. Kajki. Stwierdził również, że pozostałe miejsca pamięci narodowej powinny być bardziej zadbane.
*
Burmistrz Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Jacek Duchnowski poinformował, że
ul. Zorzy będzie realizowana. Odnosząc się do pozostałych spraw stwierdził, że zostanie to załatwione.
*
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Włodzimierz Zalewski złożył wniosek, aby Zarząd Dzielnicy zajął się renowacją wszystkich pomników pamięci narodowej w Dzielnicy Wawer ponieważ są one w bardzo złym stanie.
***
I to koniec …początku. Kilkanaście dni później miała miejsce bardzo gorąca sesja i to o tej sesji w oparciu o najdłuższy ( jak dotąd) protokół będzie traktować następne „SG”.
Numer KW, jaki ukazał się we wrześniu poświęcony był tunelowi w M., czyli postulat radnych został spełniony. Pozostaje tylko żywić nadzieję, że p. Andrzej może pisać bez ograniczeń i wolność słowa na tym nie cierpi – czekamy na kolejne wydania KW na stronach Wawra:).