Kontynuując pracę naszego "studia wyborczego" dziś przedstawiamy szczegółową instrukcję jak wskazać na nasz czekoladowy cukierek ( kandydata do PE) w jednej z torebek ( komitety wyborcze).
Najlepiej zapamiętaj – szukamy jednego cukierka tylko w jednej z torebek – wówczas masz pewność, że oddałeś ważny głos.
A oto szczegółowa instrukcja...
***
Głosować możesz w lokalu wyborczym w godzinach od 6: 00 do 20:00.
Swój głos oddajesz na urzędowej karcie do głosowania.
**
Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz – jeśli głosujesz poza miejscem swojego zameldowania – zaświadczenie o prawie do głosowania. Swoją tożsamość potwierdzasz podpisem pod spisem wyborców i następnie po otrzymaniu karty do głosowania udajesz się do kabiny lub w inne miejsce lokalu wyborczego, które zapewnia tajność głosowania.
**
Postaraj się jeszcze przed wyborami podjąć decyzję, na którą listę zagłosujesz. Może pomóc Ci w tym narzędzie Latarnik wyborczy ( adres – post Maksa) – odpowiesz na 20 pytań dotyczących sytuacji i roli Polski w Unii Europejskiej, przyszłości i reform, jakie czekają Unię, najważniejszych problemów współczesnej Europy itd., na które wcześniej odpowiedziały komitety zarejestrowane w większości okręgów wyborczych w Polsce. Latarnik wyborczy porówna Twoje odpowiedzi z wypowiedziami poszczególnych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
*
Czy Twój kandydat mówi w jakimkolwiek języku obcym? Spróbuj to sprawdzić na http://kandydaci2009.pl/?zakladka=lista-wypelnionych wpisując w wyszukiwarkę imię i nazwisko. Jeśli tylko wypełnił ankietę, to będziesz miał nadzieję, że „zeznał” zgodnie z prawdą.
( przyp. f_a)
**
W czasie wyborów, głosujesz tylko na jedną listę okręgową, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, czym wskazujesz swoją preferencję do nadania mu pierwszeństwa do uzyskania mandatu.
**
Twój głos zostanie uznany za nieważny, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list okręgowych albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list.
**
Twój głos uznany zostanie także za ważny, jeśli znak "x" postawisz w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy okręgowej. Wówczas pierwszeństwa do uzyskania mandatu przyznane zostaje temu kandydatowi, którego nazwisko na tej liście jest umieszczone w pierwszej kolejności.
**
Uwaga! Jeśli masz ochotę, to na karcie do głosowania możesz coś domalować, dopisać, dorysować – jeśli zrobisz to poza kratką nie wpłynie to na ważność Twojego głosu.
***
Źródło: opracowanie Marty Ponikowskiej, Anny Samel na podstawie materiałów Fundacji im. Stefana Batorego