Miejsca konfiktogenne w Aleksandrowie.

Lepiej późno niż wcale – wychodząc z tego założenia przedstawiamy fragment protokołu posiedzenia KOMISJI ŁADU PRZESTRZENNEGO RADY M.ST. WARSZAWY dotyczący koncepcji planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Aleksandrów. Godne podkreślenia są ujawnione miejsca konfliktogenne, na które może napotkać rodzący się już po raz trzeci plan.
Dodajmy – to są jawne miejsca, ale „znający życie” twierdzą, że plan będzie napotykał coraz to nowe problemy.
Pozostaje mieć nadzieję, że do trzech razy sztuka...

W posiedzeniu, w dniu 24 kwietnia br. udział wzięli członkowie Komisji:
1) Paweł Czekalski – Przewodniczący Komisji
2) Tomasz Zdzikot – Wiceprzewodniczący Komisji
3) Marcin Jastrzębski
4) Piotr Kalbarczyk
5) Małgorzata Kobus
6) Ewa Masny
7) Paweł Terlecki

Byli również zaproszeni goście, ale ich nazwisk niedane było nam poznać – zawarte są w Załączniku 1, którego komisja nie opublikowała ( przyp. f_a)

Projekt planu omówił projektant planu Z. Bronowicki. Obszar planu o pow. 370 ha znajduje się w południowo-wschodniej części dzielnicy Wawer. Głównym uwarunkowaniem terenu są obszary chronione - Mazowiecki Park Krajobrazowy, Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu - co powoduje nakładanie na teren dużych obostrzeń. Plan przewiduje dla terenu zabudowę ekstensywną mieszkaniową jednorodzinną, nieuciążliwe usługi, wysokość zabudowy do 12m. Studium wskazuje tam ciąg ulic o charakterze przestrzeni reprezentacyjnych. Dominują tereny prywatne. Dopuszczona zabudowa tylko wolnostojąca. Intensywność zabudowy zróżnicowana, rosnąca z południa – działki 600-1000m2 na północ - działki 1200-1500-2000m2, powierzchnia biologicznie czynna 60-70% w zależności od strefy ochronnej. Został omówiony teren cmentarzy oraz układ komunikacyjny w tym połączenia z zewnętrznymi ciągami komunikacyjnymi. Planowane jest przeniesienie pętli autobusowej, funkcje usługowe lokalizowane głównie na terenach miejskich, szczególnie w 50-metrowej strefie ochrony cmentarzy. W pobliżu cmentarzy na ternach zielonych planowane są usługi o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Komisja Urbanistyczna wnioskowała o ograniczenie zabudowy w północnej części planu z przeznaczeniem terenów pod zieleń urządzoną i sport, jednakże byłoby to niezgodne z wydanymi już pozwoleniami na budowę. Planowana dość duża sieć uliczna będzie się wiązała z wykupem gruntów. Parkingi publiczne lokalizowane przy pętlach autobusowych, przy cmentarzu oraz przy ul. Złotej Jesieni.
W dyskusji radni E. Masny, T. Zdzikot, P. Kalbarczyk, P. Czekalski interesowali się kwestią układu komunikacyjnego, własnością działek, granicami MPK, terenem przeznaczonym pod usługi handlu, zgłaszanymi wnioskami, które mogą być konfliktogenne.
Pan projektant Z. Bronowicki omówił przebieg komunikacji miejskiej podkreślając, że 18-20% powierzchni planu zajmuje komunikacja publiczna, strefę MPK, przedstawił strukturę własnościową gruntów, na którą składają się grunty prywatne - 85%, drogi oraz tereny miejskie, wyjaśnił, że teren handlowy nie jest przeznaczony pod usługi wielkopowierzchniowe. Wnioski konfliktogenne dotyczą rezerwy terenów pod cmentarz oraz na poszerzenie ul. Złotej Jesieni.

I tyle – dziś czekamy na najświeższe informacje dotyczące kwestii zagospodarowania Aleksandrowa.
Być może zdradzi je Rada Osiedla w swoich informacjach w najbliższym numerze „Mój Aleksandrów” wydawanym przez KK Aleksandrów, który powinien ukazać się w m-cu wrześniu br.