Co warto wiedzieć o pieniądzach…?

Informacja przekazana o wystąpieniu Rady w sprawie Al. Śląskiej może być krzepiąca, ale tylko wówczas, gdy ten postulat trafi na swój czas – tj. fundusz remontowy będzie w stanie przyjąć jeszcze i tę pozycję i gdzieś w okolicy będzie realizowana podobna praca. Tak, jak to było w przypadku Polany, Podkowy, Petunii i fragmentu Bartoszyckiej. Tu można mówić o szczęśliwym zbiegu okoliczności – wyłoniono wykonawcę, było miejsce na założenie bazy technicznej i ulice były stosunkowo niedaleko od siebie.

Co więc warto wiedzieć? Dzielnica zobowiązana jest do przygotowywania tzw. Wieloletnich Planów Inwestycyjnych i jest to pierwsza możliwość wybudowania takiej lub innej ulicy. Taki plan powstał w 2007 roku. Na początku rady osiedli przygotowywały swoje propozycje, potem urzędnicy przygotowali tzw. krótką listę ( w wielu wypadkach odbiegała ona od oczekiwań przedstawicieli osiedli), którą przedstawiono do zaopiniowania miastu. Kwota, jaką chciała otrzymać Dzielnica przekraczała 400 mln. PLN. Miasto zdecydowało o przyznaniu kwoty ok. 180 mln. PLN. To, co znalazło się w WPI ma jakąś tam gwarancję, że dana inwestycja zostanie zrealizowana, chociaż zawsze może ulec przesunięciu.
Pozycje z WPI w danym roku stanowią podstawę do opracowania budżetu.

Na budżet poza inwestycjami składają się remonty. Organizacja remontów jest o wiele prostsza od budowy ulic od podstaw.
Tym zawsze towarzyszą pozwolenia, uzgodnienia i projekty, co zajmuje lat kilka. Na remont najszybciej mogą liczyć ulice już w jakimś stopniu utwardzone lub utwardzone częściowo – tak mogło być z ulicą Wilgi w Radości, której remont na odcinku „gruntowym” przeprowadzono w oparciu o utwardzony odcinek od strony Patriotów.

W czerwcu zwykle ma miejsce tzw. korekta budżetu. To jest trzecia możliwość wprowadzenia jakieś inwestycji do planu.
Po sześciu miesiącach wiadomo, które z inwestycji nie mają już szans na realizację, lub które ulegną przesunięciu ze względu na skomplikowane procedury przetargowe. Rada Aleksandrowa postanowiła wykorzystać ten moment, aby ponownie wprowadzić do planu budowę Samorządowej, która ma znaczenie prestiżowe ze względu na KK Aleksandrów.
Ale ponieważ mowa tu o budowie od podstaw, zgodzono się na wydatkowanie kwoty, 35 tys. PLN na przygotowanie stosownych dokumentów.

Wniosek z tego jest taki – wszystko wymaga czasu i pieniędzy. Chcąc coś zrobić trzeba być przygotowanym na wdrożenie pewnych działań. Ażeby było to możliwe trzeba się orientować w powyższym „kalendarzu zdarzeń”.