Szalejąca Nadia…

…Wybierz rejon…wybierz posterunek…Z powodu licznych przerw i awarii... przerwy występują w …( i tu litania miejscowości i ulic - z tego większość może liczyć na przywrócenie zasilania ok. 12 -12.30, ale są i tacy, do których prąd wróci dopiero po zmroku – a mamy dopiero niedzielny poranek)...

*

Po wysłuchaniu o włączeniach aż po Latowicz ( nigdy bym nie przypuszczał, że tak daleko „sięga” Otwock), automat proponuje powtórkę komunikatu lub połączenie z konsultantem ( nie wybieramy 0, które zarezerwowane jest dla ratowania życia), po czym lojalnie uprzedza, że czas oczekiwania na to połączenie wyniesie ponad 1 h…

Na szczęście, tym razem mieliśmy …szczęście. Uliczny rekonesans odpowiedział na kilka pytań – co jest przyczyna wyłączenia, jak długo potrwa (niedługo – linia nie została zerwana, jedynie w wyniku efektu domina drzewa się o nią oparły) i, że licznik dwukierunkowy ( „wszyscy rzucają się na PV”) nie będzie pokazywał nic – pokaże cokolwiek tylko gdy pojawi się przynajmniej jedna faza.

Ale też powiedzmy sobie szczerze – od roku mamy szczęście – w ciągu ostatniego roku nawet gdy padało, grzmiało i wiało, to nas omijały nieplanowane wyłączenia, bo wszystko przechodziło bokiem.

Ale to nie oznacza, że tak będzie zawsze, a wręcz przeciwnie – dziś na wschodnim wybrzeżu USA prądu nie ma 70 mln. odbiorców. Zmiany klimatyczne stają się faktem, budowa okazałych rezydencji może już w niedalekiej przyszłości skutkować kłopotem z ich …ubezpieczeniem. Może być i tak, że albo składka będzie horrendalnie wysoka, albo w całym domu będzie ubezpieczone tylko jedno pomieszczenie typu „schron” gwarantujące przeżycie bądź wyjście bez szwanku po przejściu nawałnicy.

Fotowoltaika jest dopiero pierwszym elementem niezależności energetycznej.
- Z upływem czasu będzie wsparta przez przydomowy magazyn energii i ładowarkę do elektrycznego auta, na to jednak potrzeba czasu i niestety – o wiele większych pieniędzy od tych, którymi obecnie dysponuje klasa „średnia” ( verte wcześniejszy post) w Polskim Ładzie. W obecnych realiach wrócilibyśmy do lat 70 ub. wieku, gdy zamiast trzech aut na podjeździe jednej posesji, będą stały trzy „elektryki”, ale na całej długości zasiedlonej ulicy.

Nowe trendy w budownictwie już widać – zwarte, nieduże bryły z niewielkimi otworami okiennymi lub oknami połaciowymi (tylko od południa), a zamiast zbiornika na olej lub instalacji PGNiG – pompa ciepła. Obecny właściciel Stoenu – koncern E.ON chce być jeszcze bardziej „zielony” niż było innogy. Jeden ze start’up-ów testuje technologię wykonania ogrodzenia posesji z miniaturowych wiatraków, które złożą się na przydomową elektrownię wiatrową i gdy znów powieje, to mimo zachmurzenia prąd do domowego magazynu będzie produkowany również po zachodzie słońca.

W 2024 roku zostaną uwolnione ceny gazu dla zwykłych odbiorców.
Nie wierzę, że rachunki nie pójdą w górę, tak jak nie wierzę, że przy obecnym stanie infrastruktury energetycznej obronimy się przed długotrwałymi skutkami przerw zasilania w energię el.. Istotne jest, aby w końcu uwolnić środki na inwestycje, a nie na realizację celów politycznych.

j.