Kamyki do koszyczka...

Pora na kolejną odsłonę pracy naszych przedstawicieli w radzie dzielnicy. Jak na razie pracują w pocie czoła. W BIP-ie znajduje się już łącznie 66 interpelacji i zapytań. Jak na dwa miesiące nowego roku to bardzo dużo. O wiele mniej jest odpowiedzi Zarządu dzielnicy. Zanim podamy klasyfikację generalną – kto jest najbardziej „płodnym” autorem interpelacji, przypomnijmy sobie definicję zapytania i interpelacji…

Nasi radni przyjęli sobie za punkt honoru, że skupią się głównie na interpelacjach, które najczęściej wymagają odpowiedzi na piśmie. Jednak większość interpelacji powinna być jedynie zapytaniami. I nie chodzi o to, że na przykład oświetlenie ulicy X jest istotne dla jej mieszkańców, ale chodzi o to, że interpelacja podejmuje temat, który może zainteresować większą liczbę radnych i temat ma szansę stać się jednym z punktów porządku sesji.
Dobrym przykładem na interpelację będzie Trakt Lubelski lub trasa „Na zaporze”, ale już nie progi zwalniające przy 200 metrowej uliczce, czy wymiana nawierzchni na ul. Zagórzańskiej w okolicy pomnika przyrody.

Warto podkreślić, że nie ma już interpelacji typu „ W sprawie Traktu L.” – to wszystko, co napisał w poprzedniej kadencji nestor wawerskiego samorządu p. J. Roszkowski. Poprzeczka została umieszczona wysoko – zwykle interpelacje mają po dwie strony, zawierają opis problemu, czasem również zdjęcia i co ważne – sugerują rozwiązanie. Brawo!

A teraz szczegóły…

Aleksandrów

p. J. Waligóra interpeluje w sprawie ww. wymiany nawierzchni w okolicy pomnika przyrody. Sytuacja mimo doraźnych prób poprawy stanu przejazdu w tej okolicy jest nadal zła.
Radna z Aleksandrowa proponuje rozwiązanie oparte o filtry igłowe, co ma pozwolić na wymianę zapadających się płyt na tradycyjną nawierzchnię z kostki Bauma

Anin

Rejtan aniński nie daje za wygraną i cały czas interpeluje w sprawie basenu. Wydaje się, że p. Andrzej, jako jedyny radny jest częstym gościem tego obiektu. Zresztą w anińskich sprawach wspiera radnego sąsiad z M. Pan W. Domański pyta o kulisy problemów z instalacją kanalizacyjną, którą powinna była wykonać firma budująca obiekt.

Ale też p. Wiesław zgłosił propozycję wybudowania trzech zatok autobusowych na ul. Kajki.
Czy nikt wcześniej na to nie wpadł, czy dla Kajki planowana jest świetlana przyszłość i stąd to przeoczenie?

Falenica

Pani H. Kroszczyńska postanowiła się rozprawić z przejazdem PKP. W swojej interpelacji postuluje budowę „łamanego” przejścia dla pieszych po obu stronach przejazdu. Usankcjonowano by w ten sposób nagminne spacery przez przejazd podnosząc bezpieczeństwo pieszych. Z jednej strony to wkraczanie na „cienki lód”, jakim jest współpraca z PKP, z drugiej strony bezpieczeństwo w tym miejscu pozostawia bardzo wiele do życzenia, więc popieramy każdą inicjatywę, która zmieni ten stan.

Zresztą w sprawie budowy bezpiecznych przejść ( wejść) na perony wszystkich stacji leżących na terenie Wawra interpelował p. Norbert Szczepański

Nadwiśle

Oświetlenie ulic o dużym natężeniu ruchu powinno być priorytetem i tego domaga się w swojej interpelacji p. L. Braniewski postulując oświetlenie Wału M. od Traktu L. do granicy miasta ze szczególnym doświetleniem przejść dla pieszych i okolic przystanków autobusowych.

Panie Leszku, chciejmy więcej – już czas na rozbudowę tej części Wału M.

Sadul

Kto szalał na Węglarskiej? Radny p. A. Krasnopolski mówi „stop” szaleństwu i interpeluje w sprawie budowy „śpiących policjantów”

Ulicą Węglarską zainteresował się również p. W. Domański, który pyta w swojej interpelacji o losy pewnej plotki/ informacji dotyczącej planów budowy przedszkola.

Coś musi być jednak na rzeczy, bo „młody wilk” – p. M. Grudziąż pyta o to samo i prosi o przygotowanie danych do „studium wykonalności”
Hm, progi i przedszkole to ma sens!

Zerzeń i Las

To osiedle ma mocnego radnego, który nie tylko pod względem ilości, ale również, jakości składanych interpelacji wysuwa się na prowadzenie i obejmuje pozycję lidera.
Panie i Panowie, liderem tego wydania zostaje … p. Sławomir Kacprowicz!!!

Interpelacje w sprawie odwodnienia, stanu nawierzchni Traktu L. to prawdziwy majstersztyk – zdjęcia, paragrafy ustaw, każde pismo ma od dwóch do trzech stron. Po prostu urzędnicza bajka lub zgroza. Takich pism nie da się zwieść lakonicznym ‘ wicie, rozumiecie”. Zresztą radny postanowił na cywilizowanie sporego obszaru domagając się odwodnienia ulic: Jeziorowej, Skalnicowej, Sęczkowej, Borków.

Zgadzamy się z p. Sławkiem ( sorry, za poufałość), że okolice ronda Kadetów/ Sęczkowa aż do ul. Poprawnej to jeden wielki wyrzut dla Wawra i dowód, dlaczego Politechnika W-wska otwiera 6-tą setkę w skali świata. Życzymy powodzenia w walce ze zmianą obecnego stanu przypominającego Belfast i walki z IRA.

Komunikacja miejska na terenie Wawra

Dotychczasowy lider p. M. Gotowiec ( już nim nie jest) w tworzeniu interpelacji woła o skuteczną i rozumną reformę komunikacji zbiorowej. I to jest kolejny przykład dobrej interpelacji – sprawa z powodzeniem może stać się punktem posiedzenia sesyjnego. Sugerujemy ścisłą współpracę z Krzyśkiem_S:).

I to tyle na dziś. A swoją drogą, kiedy naszym drogim radnym znudzi się zarzucanie pismami władz, które na nie, nie odpowiadają?
*
Ryszard "Rychu" Schabowski