Komorowski wygrywa, ale będzie II tura

  • warning: readfile(http://cw.money.pl/mapki_pogoda_mala.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_kursy_nbp.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 1.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_kraj.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 2.
  • warning: readfile(http://cw.money.pl/u_wiadomosci_swiat.html): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/jarek/www/falenica.pl/drupal-6.38/includes/common.inc(1769) : eval()'d code on line 3.

40,7 proc. Bronisław Komorowski, 33,2, proc. Jarosław Kaczyński, 13,4 proc. Grzegorz Napieralski - wyniki sondażu dla TVN24.
19:59
Minuta. Jak na Sylwestra...
18:32
PKW. Frekwencja na godz 17.00 wyniosła 41, 57 proc.

17:56 - Jest spokojnie. Przypadków łamania ciszy wyborczej jest niewiele - twierdzi policja. Część zgłoszeń dotyczących łamania ciszy wyborczej nie potwierdziła się. Do końca głosowania jeszcze tylko dwie godziny.

17:32 Kobiety poszkodowane w czasie powodzi Genowefa Szast z Wilkowa i Anna Charchuła z Zastowa Karczmiskiego głosują w wyborach prezydenckich w lokalu w Wilkowie. Obie panie straciły domy, mieszkają w szkole w Dobrem

17:06 Głosowanie wbrew pozorom nie przebiega łatwo. PKW dostała sygnały o kłopotach z głosowaniem na podstawie zaświadczenia. Często dochodzi do nieporozumień między członkami komisji a wyborcami. Zastępca przewodniczącego PKW Jan Kacprzak podkreśla, że tylko w ściśle określonych sytuacjach komisja może odmówić wydania karty do głosowania. Odmowa wydania karty może być uzasadniona, jeśli wyborca nie ma przy sobie dokumentu tożsamości.

16:37 To się nazywa poświęcenie w imię praw obywatelskich. Drogę z zalanego przez powódź Wiączemina Nowego pod Płockiem do Juliszewa, gdzie został przeniesiony lokal obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Świniarach, Bogdan Kaczmarek wraz z rodziną przebył łódką, a następnie samochodem. Kaczmarek powiedział, że z domu do drogi, by tam przesiąść się do samochodu, musiał wraz z żoną i synem płynąć łódką około jednego kilometra. - W Wiączeminie Nowym jesteśmy jeszcze zalani wodą. Musieliśmy wypłynąć łódką, bo tam jeszcze nic do nas nie dojeżdża, nawet straż pożarna - wyjaśnił.

16:08 Marcin Patoczka z Krakowa jest jednym z kilkudziesięciu niewidomych i słabowidzących, którzy podczas niedzielnego głosowania w wyborach prezydenckich mogli skorzystać eksperymentalnie ze specjalnej nakładki na kartę do głosowania. - Bardzo się cieszę, bo dla mnie to pierwsze wybory, w których mogłem tak prawdziwie uczestniczyć, samodzielnie - powiedział Patoczka.
14:33
PKW: Do 13 głosowało 23,38 procent uprawnionych do głosowania osób.
14:21 To się nazywa obywatelska postawa: 38-latek z Będzina, zatrzymany wieczorem przez policję, dziś upomniał się o swoje konstytucyjne prawo do głosowania. Funkcjonariusze pojechali z nim do domu po dokumenty i zawieźli do lokalu wyborczego. Potem wrócił do aresztu.

13:51 Wiadomość na Alert24 z Rosji: Polacy głosują w Moskwie. Członkowie Komisji mówią o sporej frekwencji. Pogoda zachęca do spacerów, w tym na Wybory.

13:39 Wiadomość z Alertu24: "Przed ambasada RP w Londynie łamany jest zakaz agitacji wyborczej. Rozdawane są ulotki i wywieszane transparenty z hasłami (jest cisza - haseł nie zacytujemy - red.) Pracownicy ambasady zapytani o incydent mówią, że nie mogą nic w tej sprawie zrobić, ponieważ osoby te nie agitują na terenie ambasady. Ponadto pani z którą rozmawiałem stwierdziła, że cisza wyborcza się już skończyła" - napisał na Alert24 Marcin. Co robić w takiej sytuacji? Zapytamy na konferencji PKW.

13:16 Wpis pewnego polityka, którego nazwiska w obawie przed konsekwencjami nie zdecydowałem się ujawnić. Coś w tym wpisie jednak jest...

Oczekiwanie.

13:15 Lider Polskiej Partii Pracy i związku zawodowego Sierpień 80 Bogusław Ziętek głosował w Ogrodzieńcu na Śląsku

13:10 Powodzianie idą na wybory. To zdjęcie z gminy Cisek w Opolskiem, najbardziej zalanej gminie w województwie:

12:58 Za półtorej godziny dowiemy się od PKW jaka była frekwencja o godzinie 13. Już wiadomo, że wysoka będzie... w krajach skandynawskich. Według IAR, ma być największa z dotychczasowych. Rekordowa frekwencja szykuje się też w Belgii.

12:47 Andrzej Olechowski głosował w warszawskim Wilanowie. Do komisji wyborczej numer 555 przy ulicy Wiertniczej przyszedł po godzinie 11.00 wraz z żoną.

12:08 Zagłosował Bronisław Komorowski. Kandydat PO oddał głos z żoną w komisji w Liceum Stefana Batorego na Myśliwieckiej w Warszawie.

12:06 Kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke przyjechał przed południem do komisji wyborczej w podwarszawskim Józefowie, ale nie oddał głosu w wyborach. Jego żona Małgorzata, głosowała.

12:05 A w Jazgarzewie koło Piaseczna pod Warszawą głosował Marek Jurek. Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej głosował w towarzystwie żony.

12:03 Kornel Morawiecki głosował w komisji na wrocławskim Gaju w Szkole Podstawowej nr 90. Towarzyszyła mu córka i 4-letnia wnuczka.

12:01 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek głosował rano w Gliwicach. W przeciwieństwie do innych wyborów i referendów z minionych lat, tym razem polityk oddał swój głos bez udziału mediów. Jerzy Buzek głosuje w szkole podstawowej na gliwickim osiedlu Kopernika, gdzie przez wiele lat mieszkał.

11:54 Głosował kandydat ludowców. Waldemar Pawlak z synem Maciejem:

11:45 W Sopocie zagłosował premier Donald Tusk. Był z żoną i córką.

11:34 Pewien polityk (nazwiska boję się dziś podawać) napisał na Twitterze:

Język świerzbi, ale do wieczora cisza...

11:30 Zagłosował Grzegorz Napieralski. Kandydat SLD głosował z żoną i dziećmi w komisji utworzonej w warszawskim przedszkolu nr 255, na Korotyńskiego.

11:21 W Gdańsku zagłosował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Kropka.

11:14 Przestrzegam przed nadgorliwością. PKW podała, że w jednej z komisji w okręgu gdańskim przewodniczący zabrał wczoraj pieczęć do domu. Komisja podjęła więc decyzję o zmianie przewodniczącego. Właściwie nie jestem pewien, czy zabranie pieczęci do domu ma związek z nadgorliwością. Nie znam motywów byłego przewodniczącego. Po prostu taka historyjka.

11:05 Budujący obrazek z Łomży. Naród głosuje.

10:55 Przenosimy się na ulicę Smutną w Łodzi. Tam jest Areszt Śledczy. A w nim 1150 skazanych lub tymczasowo aresztowanych uprawnionych do głosowania.
Lokal wyborczy urządzono w jednej z dwóch sal, gdzie na co dzień odbywają się widzenia z osadzonymi. - Jest duże zainteresowanie ze strony osadzonych. Są zdyscyplinowani, nie wygłaszają żadnych komentarzy na terenie lokalu wyborczego, zachowują się grzecznie - mówi rzecznik aresztu kpt. Tomasz Pająk. I można?

10:53 Kolejne zdjęcie z cyklu obywatelskiego. Wiem tylko, że zdjęcie było zrobione w Warszawie.

10:47 W Belgii do głosowania zarejestrowało się ponad 8 tysięcy osób. To o 3 tysiące więcej niż w ostatnich wyborach parlamentarnych. Przed konsulatem w Brukseli ustawiła się nawet kolejka chętnych - To są bardzo ważne wybory i chciałabym mieć jakiś mały wpływ na to, jak będzie wyglądała teraz Polska - mówiła Polskiemu Radiu młoda Polka

10:44 Są punkty wyborcze, do których na głosownie trzeba dojeżdżać amfibią. W Sandomierzu, gdzie jeszcze niedawno pół miasto było pod wodą trzeba było przenieść jeden z lokali wyborczych z zalanej szkoły do przedszkola na suchym terenie. Mieszkańcy mają zapewniony specjalny transport. Co pół godziny kursują bezpłatne autobusy komunikacji miejskiej. A po drogach, na których jeszcze jest woda, jeżdżą ośmiokołowe amfibie, które dowożą mieszkańców chętnych do wzięcia udziału w wyborach.

10:39 Jeszcze z konferencji PKW: w Jeleniej Górze w jednym z obwodów mąż zaufania jednego z kandydatów przeprowadzał agitację w lokalu wyborczym. Mąż zaufania został usunięty z lokalu. PKW nie ujawnia, o którego kandydata chodziło. Nawet gdyby ujawiła to bym nie podał. Taka cisza wyborcza.

10:17 Podejemy szczegółowe dane PKW: o 8 frekwencja wyniosła 1,87 proc. uprawnionych do głosowania. Najwyższa była w Małopolsce w gminie i mieście Ropa (powiat gorlicki), gdzie do godz. 8 głosowało niemal 9 proc. uprawnionych. W Białymstoku było to 2,48 proc., Bydgoszczy - 1,94 proc., Gdańsku 1,34, Katowicach - 1,92 proc., Krakowie - 2,12 proc., w Łodzi - 1,76, Poznaniu - 1,67 proc. i w Warszawie - 2,18 proc. uprawnionych.

10:01 Pierwszy obrazek z cyklu głosujący kandydaci. Szef PiS głosował w Warszawie z bratanicą Martą i jej córką:

9:52
Frekwencja na 08.00: 1,87 procent.

9:47 PKW: W Krakowie na ścianie budynku obwodowej komisji wyborczej zostały wymalowane "napisy na rzecz jednego z kandydatów". Napisy usunięto.

9:46 Było jeszcze kilka incydentów z pieczęciami. Bez poważnych konsekwencji. W Szczecinie w jednym z obwodów przewodniczący oznajmił dziś, że rezygnuje "ze wzglęgu na inne zajęcia". Wybrano nowego przewodniczącego.

9:44 PKW: W jednym z obwodów w Radomiu było opóźnienie. Miejscowa komisja miała złą pieczęć. Na szczęście w czasie rozwiązywania kłopotów z pieczęcią nikt nie zgłosił się do głosowania, więc głosowania nie trzeba tam przedłużać.

9:41 - Było kilka incydentów - Stefan Jaworski, szef PKW rozpoczyna pierwszą dziś konferencję. Dodaje, że spokojnie było na terenach popowodziowych

9:22 Do wyborów ruszyły Indie. Co prawda nie całe Indie (grubo ponad miliard mieszkańców), ale Polacy w Indiach. Okręg wyborczy w New Delhi obejmuje swym zasięgiem całe Indie, a także Nepal, Bhutan, Bangladesz, Sri Lankę i Malediwy. Według szacunków w tym całym regionie mieszka około 200 Polaków. W New Delhi do udziału w wyborach zgłosiło 58 osób. Liczymy na turystów.

9:15 Przypominam o naszym wieczorze wyborczym. Po zakończeniu ciszy wyborczej, rozpocznie się multimedialny wieczór wyborczy transmitowany na żywo w internecie - na portalach Gazeta.pl i Tokfm.pl oraz na antenie Radia TOK FM. Dwa studia, masa gości. Rozkosz.

9:12 Obrazek z cyklu obywatelskiego. Warszawa:

9:05 Czekamy na pierwszą konferencję Państwowej Komisji Wyborczej. Ma być o 9.30. I ma być rekordowo. To znaczy wyjątkowo szybko mamy poznać frekwencję z 8. Kolejna konferencja PKW o 14.30. Dowiemy się ile osób zagłosowało do 13. Trzeci komunikat, podany o godz. 18.30, będzie mówił o stanie frekwencji na godz. 17.

8:15 W Stanach Zjednoczonych zakończyło się już głosowanie w polskich wyborach prezydenckich. I kolejna dobra wiadomość: łosie nie zakłóciły wyborów na Alasce. Co prawda w Anchorage (150 osób ma tam polskie paszporty) na listy wyborcze wpisało się tylko 52 osób, ale konsul tłumaczy, że jest lato i większość Polaków wyjechała na wakacje lub na ryby

8:10 Pierwszy VIP zagłosował. I to jaki! Prymas Polski. Abp Józef Kowalczyk głosował, jako pierwszy wśród hierarchów uczestniczących w zebranie plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie. - Nie planowałem być pierwszy, ale przyszedłem wcześnie, bo lubię rano wstać, w myśl powiedzenia, kto rano wstaje temu Pan Bóg daje - powiedział dziennikarzom. Podkreślił, że po wyborach Polacy powinni mieć tyle dyscypliny wewnętrznej by uszanować wybranego prezydenta. Święta prawda.

8:00 Niedziela wyborcza. Na razie spokojna niedziela wyborcza. - Wybory w lokalach wyborczych w całym kraju rozpoczęły się punktualnie o 6.00. Do 7.00 nie było żadnych incydentów - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.