Wczoraj, u początku komunikacyjnego paraliżu w dobrych sklepach osiedlowych jedynym osiągalnym wydawnictwem był Kurier Wawerski i chociaż na stronach Wawra czas KW zatrzymał się na końcu tegorocznych wakacji, to właśnie od wydawnictwa naszego drogiego Lwa zaczniemy ostatni tegoroczny przegląd…
**
Tylko o 70 przestępstw więcej
Takie niefortunne sformułowanie znajdziemy w artykule „ Wawer bezpieczniejszy od innych”, który powstał na podstawie danych wawerskiej Policji.
W ciągu ostatnich 10 miesięcy popełniono 1270 przestępstw ( w 2008 - 1200).
W tym samym okresie popełniono 313 kradzieży. Złodzieje grasowali głownie na Sadulu, na osiedlu Las i w Starym Wawrze. Spadła liczba bójek z 18 do 13. To, co niepokoi naszych stróżów prawa to wzrost liczby kradzionych aut, co jest tendencją odwrotną do ogólnopolskiej – W tym roku skradziono aż 31 samochodów, podczas gdy w 2008 tylko 10. Podobnie wzrosła liczba włamań do samochodów z 16 do 40, co można tłumaczyć faktem posiadania przez wielu kierowców nawigacji GPS i innych akcesoriów, które pozostawiają w pojazdach.
Tego typu zdarzenia najczęściej miały miejsce w Międzylesiu i Marysinie
Złodzieje nie omijają naszych domów. W tym roku Policja odnotowała 98 włamań, z czego najwięcej, bo aż 23 miały miejsce w Falenicy ( a może łącznie z Aleksandrowem?).
Złodzieje najczęściej wybierają nowe domy, gdzie nie ma jeszcze unormowanych stosunków sąsiedzkich. Wzrosła znacznie liczba rozbojów – z 24 do 44, ale i tak zdaniem Policji wypadamy dobrze na tle innych dzielnic. Sytuacja mogłaby się jeszcze poprawić, gdyby wawerskiemu komendantowi udało się obsadzić kilkanaście wakatów.
*
Anin – przykładem dla innych
Anin może być przykładem dla innych osiedli – do takiego wniosku może dojść ten, kto z uwagą przeczyta kolejny artykuł pióra naszego dzielnego Lwa pt. „ Anin raczej jednorodzinny”. Aninianie nie raz już pokazali jak należy dbać o interesy już tu osiadłych mieszkańców. Nowo opracowywany MPZP dla tego osiedla ma utrwalić zabudowę jednorodzinną. Osiedle - najlepiej gdyby było pozbawione usług nawet tych nieuciążliwych, bo jak twierdzą radni – klienci biur rachunkowych, lekarzy etc. tarasują im podjazdy i ograniczają przejezdność na uroczych osiedlowych ulicach. Jedynym odstępstwem ma być ciąg przy B. Czecha, gdzie zmiana kategorii z mieszkalnej na usługową pozwoli właścicielom bądź na wyprowadzkę ( sprzedaż z dużym zyskiem) lub na otwarcie własnego biznesu we własnym domu. Parking P&R z powodzeniem wpisuje się w tą strategię – jego budowa niweczy zakusy na wybudowanie w tym miejscu czegoś „bardziej uciążliwego”.
Czas pokaże, czy wywalczenie basenu było dobre dla mieszkańców Anina?
– Basen zarabia przyjmując po dwa, trzy autokary młodzieży w ciągu godziny, popołudniami i w weekendy jest oblegany przez przyjezdnych. Materiał godny polecenia
Więcej w numerze dostępnym już tylko w Ratuszu ( 24. 12 – Zamknięte)
**
Mieszkaniec – to zdecydowanie jednak praska gazeta. A w niej znajdziemy wywiad z burmistrzem Pragi Południe, życzenia od burmistrzów Wesołej i Rembertowa, dziwnym trafem nikt z redaktorów nie zapytał burmistrza Wawra, jak minął rok?
*
Trasa Tysiąclecia
Ten projekt budzi niepokój Mieszkańca, co daje się wyczuć czytając artykuł „ Jednak Trasa Tysiąclecia?” Z jednej strony to zrozumiałe – Park Skaryszewski i bulwary Augusta są dla „blokersów” wartością samą w sobie. Ten pierwszy został wybrany najpiękniejszym parkiem w Polsce, co powinno zachęcić władze miasta do jego rewitalizacji.
Z drugiej strony trzeba sobie zadać pytanie, czy nie pora wzorem Sztokholmu ogłosić stolicę miastem zamkniętym? Większość deweloperów odwiedzając stolicę Szwecji mogłaby dostać udaru mózgu widząc ile terenów zielonych tam się „marnuje”? Budowa takiej trasy to jest dylemat – burzyć kamienice lub bloki, czy też zawłaszczać resztki przyrody?
Więcej na stronie Mieszkańca:)
**
I na koniec Informator Wawra, który próbuje rozgryźć zagadkę pustego P&R Anin.
*
Parkuj i fruń
Autor artykułu snuje szeroko zakrojone poszukiwania tego stanu rzeczy. Materiał jest też przyczynkiem do postawienia pytania o powrót SKM-ki. Okazuje się jednak, że to, co było łatwe za Lecha, za Hanny już nie jest. Może 2011, a może nie. Może nowe parkingi w Falenicy i w Wawrze zmienią mentalność użytkowników dróg, a może nie. Może rozkład jazdy KM nie jest atrakcyjny? Może tak, a może nie ( raczej to pierwsze). Może Otwock i Józefów nie podjęły jeszcze decyzji o współfinansowaniu szyn, a może już?
- Jedno jest pewne 2011 to dla parkingów i SKM bardzo atrakcyjny termin:(.
*
2010 – mocne uderzenie na koniec kadencji, czyli „ Cienko z inwestycjami”
Nikt nie będzie miał już wątpliwości, komu należy zawdzięczać, że ocalał plan …budowy rond w Radości ( 2 mln.) i w Falenicy ( 4 mln.). Ronda powstaną jeszcze przed zamknięciem lokali wyborczych. W przypadku Falenicy ma zostać przebudowany układ ulic dochodzących do przejazdu PKP. A co z wiaduktami na Marsa?
O tym więcej w Informatorze Wawra.
Wydaje się, że w przypadku ocalałych inwestycji drogowych nikt nie pyta czyj to ma być sukces? – W tym wypadku Wawer mówi, ze nie jest istotne czy to miasto, czy dzielnica.